Miejski budżet zatwierdzony z podwyżkami

fot._vikram/Flickr/Stephen Z/Wikipedia/Tannen Maury/EPA

fot._vikram/Flickr/Stephen Z/Wikipedia/Tannen Maury/EPA

W środę chicagowscy radni szybko i jednogłośnie zatwierdzili budżet na rok 2017 autorstwa burmistrza Rahma Emanuela. Dla mieszkańców Chicago oznacza to wejście w życie wszystkich zapowiadanych wcześniej podwyżek, które zasilą miejską kasę o dodatkowe 50 mln dolarów.

Po środowym głosowaniu burmistrz nie krył zadowolenia. Nie tylko nie było głosów sprzeciwu, lecz nawet obyło się bez debaty w dniu głosowania. Emanuel wyraził pogląd, że „chicagowscy radni wiedzą, o co chodzi w tym budżecie”.

A chodzi w nim między innymi o realizację zapowiadanego przez burmistrza planu zatrudnienia setek nowych funkcjonariuszy w policji, uruchomienie dla nich nowego centrum szkoleniowego, usprawnienie technologiczne centrali 311, rozszerzenie programów zatrudnienia i doradztwa dla młodzieży, a także opieka okulistyczna i dentystyczna dla kilkudziesięciu tysięcy uczniów szkół publicznych.

Do zmian, które najbardziej odczują chicagowianie należy m.in. wprowadzenie zapowiadanego wcześniej 7-centowego podatku od każdej sklepowej torby (papierowej i plastikowej), naliczanego osobom, które na zakupy nie przyniosą własnej. Jest również plan podwojenia cen w parkometrach wokół Wrigley Fields podczas meczów i innych imprez na stadionie, dodanie 750 nowych parkometrów w całym mieście, podwyższenie cen parkingu na lotniskach oraz propozycja stawki 14 dol. na godzinę za postój w strefach ładunkowych w okolicy śródmieścia. Jeszcze przed głosowaniem nad budżetem radni miejscy zatwierdzili rekordową podwyżkę podatku od nieruchomości oraz podwyżkę podatków od wody i kanalizacji.

W budżecie znalazł się również milion dolarów na plan wprowadzenia miejskiego dokumentu tożsamości (tzw. municipal ID), z którego mogliby skorzystać nieudokumentowani mieszkańcy Chicago, jednak władze zapowiadają, że karty nie będą dostępne przynajmniej do roku 2018.

Przedstawiając swój plan budżetowy w październiku Emanuel przekonywał, że Chicago jest aktualnie w lepszej sytuacji finansowej niż pięć lat temu, gdy było bliskie załamania gospodarczego. − Wówczas deficyt budżetowy wynosił 635 mln dol., obecnie sięga 137,6 mln dolarów. Uzyskaliśmy solidne podstawy finansowe i zażegnaliśmy kryzys w funduszach emerytalnych − podkreślał wtedy burmistrz.

(jm)

Categories: Chicago

Comments

  1. Aldona
    Aldona 16 listopada, 2016, 17:45

    Mieszkalam w Chicago 16 lat ale wreszcie powiedzialam NIE ! Mam juz dosyc ! Wynosze sie do Arizony! To sanktuarium wykonczy kazdego kto pracuje na czeka i ma dom! Nic sie nie slyszy tylko podatki ida do gory ! A w imie czego ktos ma za moje ciezko zarobione pieniadze wyrabiac sobie ID!!!!

    Reply this comment
  2. Wanda
    Wanda 16 listopada, 2016, 21:58

    Aldona wreszcie takich zakal jak ty nam nie potrzeba Kup sobie trailer w Arizonie bedziesz sie czula swojsko Zapytaj sasiadow ile zaplacisz za prad w lecie moj kuzyn w Phoenix placi 600 na miesiac I od pol roku na zasilku bo nie moze znalezc pracy Good luck nie wracaj

    Reply this comment
    • JJ
      JJ 17 listopada, 2016, 09:19

      odezwala sie Wanda ktorej brat od pol roku siedzi na zasilku. to dopiero jest zakala. a dzieki takim osobom jak Aldona i innym ktorzy pracuja na payroll takie zakaly jak twoj brat dostaja zasilki, food stamps itd.

      Reply this comment
    • JJ
      JJ 17 listopada, 2016, 09:25

      i jeszcze jedno: powiedz bratu ze nie placilby tyle za prad gdyby w koncu wstal z fotela na ktorym siedzi od pol roku przy aircondition ustawionym na maxa 24/7 i poszedl na kilka godzin do pracy. jak go nie bedzie w domu moze zmniejszyc aircondition (zuzyje mniej pradu) a i cos zarobi przy okazji.

      Reply this comment
  3. rudy
    rudy 17 listopada, 2016, 08:53

    wescie ta gnide emanuela zniszcie !! Te wszystkie ” BIEDOKI ” ciagna jak moga a on podwyzsza wszystko ! Aldona masz racje wykoncza wszystkich kto pracuje na czeka! Niewrto wiec isc do szkoly , studiowac I potem pracowac w downtown za 15$ na godzine bo tak naprawde dostajesz 9$ na reke reszta idzie na biednych co maja swoje biznesy I oszukuja na wszytskim lacznie z podatkami wiec sie im nalezy !!! Sanktuarium ? Bullshit !!!!

    Reply this comment
  4. rudy
    rudy 17 listopada, 2016, 10:26

    Wanda to mi brzmi na jakas Janice co ma swoje domki sprzata kibble I mysli ze ma jak u pana boga za piecem. Wielka business women !!! Janico jakbys placila podatki tak jak sie nalezy pisala bys jak wszyscy inni ze to bullshit . Ale widze ze kolejna biedna sie odezwala co ani centa niewydaje na zycie? Co stary robi contarktorke a ty domki . Cash only cash I sie smiejemy ze wszystkich ? Dziecko sie urodzilo mamy wszystko za darmo bo jestesmy biedni I sie nalezy? Skoncza sie miodowe lata poczekaj jeszcze hwile ! Ten twoj kuzyn Janico to tak jak I ty po co ma pracowac jak moze miez zasilek ? w sumie jest madrzejszy od ciebie bo ty musisz sparzatac a on siedzi na fotelu przy AC I oglada Family Feud …hahahahahahahah Wesolych Swiat wszytkim zycze!

    Reply this comment
  5. Arizona
    Arizona 17 listopada, 2016, 11:54

    zyje w Arizonie ,wiele lat ,oziebianie jest do wyboru, mozna zalozyc niedrogi swap cooler
    lub taki cooler zakladany do okien, sa w miare tanie i malo zuzywaja energi ,sa tez solary ,rowniez jak sie pracuje, to
    w pustym domu cooler nie musi pracowac non stop a zima ciepla i przyjemna
    ile Wanda musi zaplaci za ogrzewanie domu ,przez okres jesienno – zimowy ???
    nie ma tu podatku od zywnosci, warzywa i owoce swieze przez caly rok ,freeway ,bez oplaty,nie ma korozji aut . i sliskich zasniezonych drog blisko do Californi czy Las Vegas
    albo bardzo taniego urlopu w Meksyku na czystym i pieknym oceanem..
    lub w San Diego ,jak kto lubi.wydawac kase.

    Reply this comment
  6. do ARIZONY
    do ARIZONY 17 listopada, 2016, 12:54

    A jak Z praca w Arizonie ?
    ARIZONA Mozesz polecic jakas web side gdzie mozna znalesc jakies ogloszenia z okolic?
    no I apropo okolic …? Jakies bezpieczna dobra dzilenice z dobrymi szkolami moglbys polecic ? Co by mozna bylo dom kupic I zaczac od nowa zycie? Rozwazam z mezem coraz bardziej nad wyprowadzeniem sie z Illinois !

    Reply this comment
    • Tucson
      Tucson 17 listopada, 2016, 18:20

      Tucson to jest bezpieczne miasto i piekne ,domow wiele apartamentow tez
      z praca to mozna znalesc ,zalezy co chce sie robic, ,jest tu Uniwerstytet ,wiele szpitali
      i Colleage , sale tax od 6.1% do 8.1 %
      my pracujemy na Uniwerstytecie i zostalo .tylko pare lat do rzadowej stanowej emerytury plus SS . ,tu fajnie sie zyje ,caly rok cos kwitnie w ogrodzie i pola golfowe otwarte caly rok ,nasza dzielnica to OMNI RESORT GOLF TUCSON.

      Reply this comment
  7. Bylem widzialem
    Bylem widzialem 17 listopada, 2016, 17:43

    Polacy w Arizona polowa mieszka w przyczepach a praca jest ale dla ludzi typu policjant strazak pielegniarka reszta to rednecks na zasilkach Jest sporo trucks drivers reszta to wycieranie tylkow starym dziadkom buhaha

    Reply this comment
    • JJ
      JJ 17 listopada, 2016, 18:42

      no tak… w Chicago mozesz przynajmniej drywall przykrecac…

      Reply this comment
  8. Self employed
    Self employed 17 listopada, 2016, 20:11

    Jj a co zlego jest w przykrecaniu drywall Ja pracuje sam dla siebie i mam 2 tys na tydzien a ty jak wolisz pracowac dla kogos kto sie bogaci na tobie to twoj biznes Ludzie pracujacy w fabrykach tip maja pretensje do takich jak ja Pracuje po 12 godzin dziennie pozniej musze jechac na wyceny do klijentow i do Home Depot wracam czasem do domu o 10 wieczor A taki jak ty odbebni swoje 8 godzin przepracowanych 4 bo reszta to chodzenie tam i z powrotem po hali wroci do domu o 4 isiedzi przed telewizorem i narzeka ze ma malo Wez sie do roboty sieroto w stanach jak chcesz miec pieniadze to musisz miec skonczone dobre studia albo swoj biznez ale zeby go miec trzeba byc pracowitym i odwaznym widac tego ci brakuje Zasilkow i innych zeczy nigdy nie bralem Chcesz miec cos to odwaz sie sieroto i zacznij swoj biznes za siedzenie przed komputerem nikt ci nie zaplaci A jak myslisz ze Trump pomoze takim jak ty to sie mylisz Cos za cos chcesz miec ubezpieczenie layoff platne wakacje ja tego nie mam mam za to wiecej placone zal ci d sciska zrob to samo jak masz jaja

    Reply this comment
  9. do self Employed
    do self Employed 18 listopada, 2016, 10:07

    Hey rednecku ! to jest twoj wybor ze krecisz drywall ! tylko mi nie mow ze sie rozliczasz ze 1000 tys rocznie bo ci nigdy w to nieuwieze. Wpisujesz ze zarabiasz 30 tys a pozniej masz wszytko za darmo od miasta bo jestes biedny !!! a od tych co robia po 8 godz bo chca normalnie zycie I spedzac czas z rodzina anie w home depot zabieraja coraz wieksze tax po to zeby ciebie gnido utrzymac !!!!! tez bys mogl robic 8 godz ale zadza pieniadza jest znacznie wieksza ? prawda? a moze lekka zazdrosc ze kolega czy sasiad ma nowe SUV to czemu ja niemoge miec..? Home depot od grudnia ma godziny do 9 pm takze spiessz sie biedoku zebys zdazyl ! ale spiesz sie powoli bo nigdy nieznasz czasu dnia ani godziny I ztych 2 tys na tydzien nic ci nieprzyjdzie bo do piachu ich niewezmiesz.

    Reply this comment
  10. Do JJ
    Do JJ 19 listopada, 2016, 17:38

    Jestes typowym eunuchem bez jaj co siedzi na cieplej posadce za grosze i chodzi na obiad do mamy i ma o to pretensje do calego swiata ze jest biedny Jestes jak Trump klamstwo powtorzone 10 razy staje sie prawda Wspolczuje twojej zonie takiego nieudacznika miec w domu Zaloze sie ze jak ty odgrzewasz kluchy w pracy chodzi do jakiegos faceta z jajami i kasa haha tacy jak ty jak czyszcz mi buty

    Reply this comment
  11. Samanta
    Samanta 19 listopada, 2016, 17:41

    J J jestes beznadziejny chyba masz jakies kompleksy krytykujesz wszyskich i wszystko idz po lekarstwa na depresje

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*