Miasto podwoi liczbę taksówek dla niepełnosprawnych

Miasto podwoi liczbę taksówek dla niepełnosprawnych

Władze Chicago przedstawiły plan podwojenia liczby taksówek dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Ułatwienia te mają zostać wprowadzone w życie do końca 2018 roku.

Tylko 163  spośród ok. 6 tys. taksówek kursujących po Chicago jest w stanie przewozić niepełnosprawnych pasażerów − informuje Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Miejskiej administracja burmistrza Rahma Emanuela zapowiedziała, że w ciągu najbliższych czterech lat przybędą 264 taksówki w pełni dostępne dla niepełnosprawnych.

− Dla wielu z nas taksówki są jedynym środkiem transportu umożliwiającym dotarcie z punktu A do punktu B. Zwiększenie liczby pojazdów zdolnych do przewożenia wózków inwalidzkim jest krokiem w słusznym kierunku − powiedział na posiedzeniu Rady burmistrz Emanuel.

Do końca 2018 roku firmy dysponujące przynajmniej 10 taksówkami będą musiały posiadać co najmniej10 proc. pojazdów z dostępem dla wózków inwalidzkich. Obecne przepisy wymagają, by firmy z 20 taksówkami miały nie mniej niż 5 proc. pojazdów dostępnych dla niepełnosprawnych pasażerów.

Władze miejskie wymagają ponadto, by wycofywane z użytku taksówki dostępne dla niepełnosprawnych były zastępowane pojazdami z takim samym przystosowaniem, by ich liczba w przyszłości nie malała.

Tymczasem przedstawiciele niepełnosprawnych utrzymują, że planowane zwiększenie liczby taksówek i tak nie jest wystarczające, i jako przykłąd podają Nowy Jork.

− W Nowym Jorku taksówki z dostępem dla niepełnosprawnych w 2020 r. będą stanowić połowę całej floty tych pojazdów − twierdzi Gary Arnold, rzecznik Access Living in Chicago. (ak)

fot.Pixoman, Nemo/pixabay.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*