Miasto da ci torbę

Miasto da ci torbę

“ChiBags” – tak nazwano torby na zakupy wielokrotnego użytku, które władze miasta będą rozdawać mieszkańcom w środę na stacjach CTA podczas popołudniowego szczytu. Akcja ma związek z wprowadzeniem nowego, siedmiocentowego podatku, który klienci zapłacą od każdej otrzymanej w sklepie jednorazowej plastikowej siatki.

Od 16 miesięcy obowiązywał w Chicago zakaz pakowania zakupów w plastikowe torby. Później radni zdecydowali, że plastikowe torby mogą wrócić do sklepów, ale klienci, którzy przyjdą na zakupy bez własnej siatki wielokrotnego użytku, zapłacą 7-centowy podatek. Dwa centy zatrzyma dla siebie sklep, pięć centów powędruje do miejskiej kasy. Obliczono, że dzięki nowym przepisom miasto zarobi 9 milionów 200 tysięcy dolarów.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lutego, czyli w najbliższą środę. Tego dnia na stacjach miejskiej kolejki pasażerom rozdawane będą torby wielokrotnego użytku. Także duże sieci sklepów – Target, Whole Foods, Jewel-Osco i Mariano’s włączają się do akcji i rozdawać będą siatki, które pozwolą uniknąć klientom płacenia 7 centów za pakowanie zakupów do jednorazowych, plastikowych torebek.

(mm)
fot.Keng Susumpow/Flickr

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*