Meteoroidy w Illinois wywołały trzęsienie ziemi

Meteoroidy w Illinois wywołały trzęsienie ziemi

Deszcz spadających meteoroidów w nocy z wtorku na środę w stanach Illinois, Michigan, Pennsylvania, Ohio, Indiana i Missouri spowodował niewielkie trzęsienie ziemi.

Według U.S. Geological Service mieszkańcy stanów mogli odczuwać delikatne wstrząsy skorupy ziemskiej, których siła nie przekroczyła 2 stopni w skali Richtera. Najwięcej meteoroidów spadło w okolicach Detroit, gdzie widoczne były także świetliste kule spadające z nieba, to meteory. The American Meteorological Society (AMS) odnotowało ich aż 355; poruszały się one z szybkościa 28 tys. mil na godzinę, czyli dość wolno.

Mimo że spadające meteoroidy w samym Detroit nie są częstym zjawiskiem, to jednak ich występowanie nie należy do rzadkości. Według ekspertów w rejonie, gdzie było ich najwięsze zagęszczenie powinno być możliwe znalezienie kosmicznych skał. Zalecają szukanie i zgłaszanie znelezisk.

Przy tej okazji eksperci przypominają, że meteor i meteoroid to jeden i ten sam obiekt, tylko w trzech różnych stanach. Mówiąc o meteoroidzie, mamy na myśli małe ciało np. okruch skalny czy kamień, które porusza się po orbitach wokół Słońca. Kedy taki meteoroid wpadnie w atmosferę Ziemi, to rozgrzewa się na skutek dużych prędkości oraz dużego tarcia i ulega spaleniu. Spalający się meteoroid pozostawia po sobie świecący ślad zwany meteorem.

Meteoroidy, którym uda się spaść na powierzchnię naszej planety nazywamy meteorytami.

(tz)

Categories: Chicago

Comments

 1. Anonim
  Anonim 17 stycznia, 2018, 14:51

  Czy chodzi o meteoryty?

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 18 stycznia, 2018, 20:16

  Jechalem po highway 69 z Ohio do Michigan ten rozblysk byl nad moja glows az sie przestraszylem nawet dzwonilem do kolegi zeby powiedziec o tym 😀

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*