Mega-kościół wypłacił 3,25 mln dol ofiarom molestowania seksualnego

Kościół ewangelicki Willow Creek Community Church wypłacił odszkodowanie w wysokości 3,25 mln dol. ofiarom molestowania seksualnego. Sprawca, kościelny ochotnik Robert Sobczak w 2014 roku został skazany na siedem lat więzienia za seksualne wykorzystanie dwóch chłopców.

Robert Sobczak fot.Illinois Department of Corrections

Willow Creek Community Church to tzw. mega-kościół – ewangelicka wspólnota religijna w podmiejskim South Barrington. Jej założyciel, pastor Bill Hybels, na którym od dawna ciążą oskarżenia nadużyć seksualnych i napastowania kobiet, zrezygnował ze swojej funkcji w kwietniu bieżącego roku, dwa miesiące po wypłaceniu przez wspólnotę 3,25 mln dol. odszkodowań ofiarom molestowania seksualnego wykorzystanym przez kościelnego ochotnika, obecnie 24-letniego Roberta Sobczaka.

Sobczak w 2014 roku został skazany na siedem lat więzienia za seksualne wykorzystanie dwóch chłopców, w tym jednego niepełnosprawnego. Do molestowania dochodziło w 2013 i 2014 roku. Jeden z chłopców był członkiem ewangelickiej wspólnoty.

Zarząd Willow Creek Community Church przeprosił w zeszłym tygodniu za opieszałość w działaniach i dopuszczenie do nadużyć seksualnych we wspólnocie. Wszyscy członkowie zarządu, tzw. Rady Starszych zdecydowali, że ustąpią ze stanowisk, aby umozliwić kościołowi „świeży start”.
(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*