Mandat na 120 dol. za nadużywanie lewego pasa

Mandat na 120 dol. za nadużywanie lewego pasa

Policja stanowa w Illinois planuje surowo karać kierowców, którzy nadużywają lewego pasa autostrad, który zgodnie z prawem przeznaczony jest tylko do wyprzedzania.

Wraz z początkiem roku policja stanowa za pośrednictwem Facebooka ostrzegła zmotoryzowanych, że do namierzenia wielokrotnych winowajców używać będzie nieoznakowanych pojazdów, a łamiący przepisy kierowcy mogą spodziewać się mandatu w wysokości 120 dolarów.

Stanowi policjanci chcą w ten sposób egzekwować przepisy, które weszły w życie w 2004 roku i stanowią, że na międzystanowych autostradach lewy pas przeznaczony jest tylko do wyprzedzania.

Wyjątkiem od tej reguły są zjazdy i wjazdy na autostradę po lewej stronie, korki, ustępowanie drogi pojazdom uprzywilejowanym lub omijanie wypadków lub interwencji policji rozgrywających się na prawych pasach. Teoretycznie kierowca może jechać lewym pasem autostrady, jeżeli nie ma za nim żadnych innych kierowców.

Zdaniem policji nadużywanie lewego pasa prowadzi do agresywnych zachowań na drogach oraz wypadków – co było pierwotną przyczyną wprowadzenia przepisów.

Przepisy obowiązują tylko na międzystanowych autostradach. Kierowcy nadal mogą jeździć lewym pasem na powiatowych lub stanowych drogach szybkiego ruchu, które mają sygnalizację świetlną.

(jm)

fot.Ewa Malcher

Categories: Chicago

Comments

 1. olo
  olo 15 stycznia, 2019, 18:19

  Czy autorka zdaje sobie sprawe, ze wymijanie to nie to samo co wyprzedzanie?. Wymijanie dotyczy pojazdow lub uczestnikow ruchu poruszajacych sie w przeciwnych kierunkach.

  Reply this comment
  • koner
   koner 16 stycznia, 2019, 11:12

   Oh ah, bardzo polskie :-). Zamiast wziac do serca informacje to lepiej zbesztac autora 🙂

   Reply this comment
 2. Ayek
  Ayek 16 stycznia, 2019, 09:19

  Raczej do wyprzedzania a nie do wymijania!!

  Reply this comment
 3. Jola
  Jola 16 stycznia, 2019, 09:43

  Juz nie wiedza gdzie szukac pieniedzy.

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 16 stycznia, 2019, 10:58

  Bardzo dobrze – na calym swiecie lewy pas sluzy tylko do wyprzedzania gdzie ruch jest prawostronny 👍

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*