Maksymalny wyrok dla Wdziekońskiego

25-letni Polak został w piątek skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za zbezczeszczenie żydowskiego cmentarza Westlawn w styczniu 2008 roku. To maksymalny wymiar kary jaki groził Mariuszowi Wdziekońskiego. Niewykluczone także, że Polak zostanie deportowany.

fot. Mariusz Wdziekoński został skazany na 7 lat więzienia

Podczas odczytania wyroku w sądzie w Skokie, pod Chicago, sędzia Larry Axelrood w ostrych słowach skrytykował Wdziekońskiego. „Jesteś bigotem, który próbował zaimponować swoim czynem ludziom podobnym do ciebie.(…) Przyniosłeś wstyd swojej rodzinie” – mówił sędzia.

Mariusz Wdziękoński, który podczas procesu bronił się sam, nie zabrał głosu w trakcie ostatniej rozprawy. Polak, który aresztowany został w lutym 2008 roku spędził w areszcie już blisko trzy lata. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z kilka miesięcy będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Na tym jego problemy jednak się nie skończą. Prokuratura zapowiedziała bowiem, że nie wyklucza złożenia wniosku o deportację Wdziekońskiego. W tej sprawie orzekac będzie sąd imigracyjny.

Mariusz Wdziekoński na Westlawn Jewish Cemetery k. Chicago zbezcześcił 67 nagrobków. Farbą w sprayu namalował na nich swastyki, gwiazdy Dawida na szubienicy oraz antysemickie napisy. Podczas rewizji domu Polaka zarekwirowano jego zdjęcia w mundurze niemieckich bojówkarzy oraz symbole wskazujące na przynależność do Narodowego Ruchu Socjalistycznego. Organizacja ta jest uznawana za jedno z najbardziej skrajnych amerykańskich ugrupowań neonazistowskich.

W trakcie procesu Polak usiłował udowodnić że nie ma nic wspólnego z ruchem białej supremacji ani żadną inną grupą neonazistowską. Wdziekoński przekonywał, że jest pasjonatem historii i kolekcjonerem pamiątek związanych z nazizmem i II wojną światową.

Ławy przysięgłych nie przekonała jednak fascynacja Wdziekońskiego historią faszystowskich Niemiec i uznała go winnym popełnienia aktu wandalizmu oraz zbrodni nienawiści ( hate crime).

Skazując Polaka na 7 lat więzienia sędzia dodał: „Możesz zachować sobie swoje przekonania …i zabrać je ze sobą za kratki”.

MNP (CBN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Comments

  1. >>>T>>>>
    >>>T>>>> 17 grudnia, 2010, 17:00

    Bardzo mila wiadomosc dla ludzi zydowskiego pochodzenia,chyba dosc kawalow i dowcipow o zydach. Wielu Polakow starszego pochodzenia probuje przekazac mlodziezy swoja postkomunistyczna niechec,czas utrzec im nosa!!!

    Reply this comment
  2. NORMALNY
    NORMALNY 17 grudnia, 2010, 17:20

    zyd czy oblakany ?

    Reply this comment
  3. NORMALNY
    NORMALNY 17 grudnia, 2010, 17:28

    wyrok sluszny,ale poprzednik wymaga pilnej interwencji lekarskiej …
    czyzby zydzi byli „nadludzmi”

    Reply this comment
  4. bandy
    bandy 17 grudnia, 2010, 19:00

    zgadzam sie ze za takie wybryki powinno sie karac ale widze ze prokuratura chce zemscic sie. Nie dosc ze gostek ze swoja glupote bedzie siedzial 7 lat to jeszcze go deportuja a to sie nazywa zemsta. Czy ta wiadomosc jest mila zalezy dla kogo moze dla ciebie tak ale nie dla mnie a nosa to mozesz utrzec sobie bo spik ci wisi z nienawisci. Nie tylko zydzi sa przesladowani bo polacy jeszcze bardziej. Jak ktos cos powie na temat zyda to wielkie hallo a jak mowi sie zle o polaku to wszyscy to w dupie maja.

    Reply this comment
  5. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 17 grudnia, 2010, 19:44

    Mysle ze gdyby to samo zrobil z innego Narodu grobami poniosl by rowniez kare?Ogolnie karygodne, obojetnie kto to zrobil.

    Reply this comment
  6. ewa
    ewa 17 grudnia, 2010, 21:46

    Ostatnio Polacy wyrabiaja sobie piekna opinie w USA! Wstyd, dobrze ze nie mieszkam gdzie jest POLONIA!

    Reply this comment
  7. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 18 grudnia, 2010, 13:38

    Ewa Polonia jest wszedzie skoro mieszkasz w USA.Nie tylko Polacy sie musza wstydzic ,co nie jest pocieszeniem niestety.

    Reply this comment
  8. anna
    anna 18 grudnia, 2010, 14:57

    ta ewusia mnie rozbraja,,niemieszkam gdzie polonia,,,(jestes polka i ty tworzysz ta polonie,niewazne gdzie mieszkasz)hania ma racje wszedzie jest polonia

    Reply this comment
  9. tomek
    tomek 2 lutego, 2011, 15:42

    uczylem sie znim w karolewie…on jest j** (edyt.red)…i ciota z niego…dobrze mu tak

    Reply this comment
  10. krolik
    krolik 2 lutego, 2011, 21:43

    Nie rozumiem slowa ciota….mam nadzieje, ze to nie mezczyzna ubrany w suknie mini czy suknie maksa, bo wtedy widze na Wiliamsburgu panow w patofelkach, ponczoszkach i plaszczach za kolanach… widze ksiezy w sukienkach… Arabow ubranych jednako jak Arabki….Wczoraj widzialam przepiekna scene w pociagu L.. stalo nad moja lepetynka, dwoch przystojnych mlodziencow, rownych wzrostem, ubranych z gustem, pewnie z Marc Jacobs i emanuowali bliskoscia swego istnienia, muskajac sie dyskretnie jedynie wargami, ze mozna uwierzyc, ze kazda milosc jest piekna i kazda moze byc szkaradna…bo to tylko zalezy nie od rodzaju, lecz od umiejetnosci przedstawienia..gwalt na kobiecie, czy mezczyznie bedzie jednako szkaradne..i jakze mozemy oceniac czy cos jest piekne jesli nie znamy przykladow.. to tak jak gadal slepy o kolorach ?

    Reply this comment
  11. jawnogrzesznica
    jawnogrzesznica 27 lutego, 2011, 11:40

    Zastanawiam sie czasem na nazizmem i ich selekcja podludzi, ale od strony formalnej…. jak w czasach bez internetu mozna bylo sprawdzic do szesnastego pokolenia czystosc rasy, bez genetycznych badan….Jakie zrodla byly zasobne w informacje do szesnastego pokolenia wstecz na terenie bylej rzeszy ? Ja nie znam przodkow z trzeciego pokolenia, nie mowiac szesnascie pokolen wstecz…skad gestapowcy brali namiary ?

    Reply this comment
  12. mr.mad
    mr.mad 2 sierpnia, 2011, 10:34

    żnam gostka osobiście chodziłem z nim od podstawówki poprzez gimnazjum do szkoły a w średniej chodził do tej samej szkoły. ogólnie nikt go nie lubiał, był wyśmiewany itd. przez rówieśników. Pamiętam że chodził w dresie i pantoflach masakra. a potem już w gimnazjum chuba od tego maltretowania psychicznego zaczęła się nienawiść do żydów,pamiętam to dobrze jak sobie swastyki cyrklem na ramieniu robił. nawet czasami było mi go żal, i próbowałem z nim pogadać żeby nie czuł się odosobniony ehh… obok naszego miasta była główna wojenna kwatera hitlera tzn. wolfshanze.po co to pisze sam nie wiem ale ogólnie to wpisałem sobie te nazwisko w googlu bo chciałem zobaczyć czy coś wyskoczy o mariuszu bo pamiętam że 1szej średniej wyjechał do usa, a tu takie żeczy

    Reply this comment
  13. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 2 sierpnia, 2011, 11:31

    no takie rzeczy ,ale tez nie mozna winy ciagle zrzucac ze sie mialo zle dziecinstwo i pod gorke czesto.Moim zdaniem to chorzy ludzie.Bo normalny ze zwyklego egoizmu by sobie „klopotu”nie robil.Zdawalby sobie sprawe z konsekwenkcji chyba?Ale jakie by byly reakcje gdyby np.to zrobil na polskich grobach.Oczywiscie to ochydne polskie czy zydowskie.

    Reply this comment
  14. Hans
    Hans 22 sierpnia, 2012, 02:55

    Taaaak może jeszcze jak jesteś taki odwazny to podałbyś swoje nazwisko a nie jechał na człowieka ukrywał się za ksywką???!
    Trudne dzieciństow buhahahahaha

    Reply this comment
  15. Uczeń z Kętrzyna
    Uczeń z Kętrzyna 23 sierpnia, 2012, 02:03

    Do mr.mad skoro tak naprawdę g… wiesz o człowieku to po co zabierasz głos?! Ten „gostek” wyjechał do stanów w II-giej klasie szkoły średniej [pamiętam dokładnie] gdzie przez dwa lata pod rząd był wybierany gospodarzem klasy co automatycznie wyklucza „brak akceptacjii ze strony rówieśników”. Można powiedzieć, że miał gadane i dużo potrafił załatwić dla klasy- nazywali go „sołtys”, „fuhrer”, „adolf”, „polityk”. Ogólnie spoko ziom a że kiedyś w podstawówce nosił jak napisałeś pantofle do dresów? Co ma piernik do wiatraka? Ja go takim nie znałem widocznie w domu się nie przelewało zostały mu z komunii to wkładał na dupę [i nogi] co mu rodzice kazali młody był i nie mógł sam sobie kupić.
    Prawdopodobnie sam jesteś niedowartościowanym małym chłopcem doszukującym się wad u innych w celu wybielenia samego siebie. Jak wspomniał jeden z przedmówców nie masz nawet tyle odwagi, żeby się pod swoimi wypocinami podpisać bo osoba którą tak krytykujesz przynajmniej jak sam zauważyłeś pomimo wszelkich przeciwności trawała przy swoich poglądach, czy słusznych to już temat na oddzielną dyskusję. Łatwo jest oczerniać kogoś przebywającego w „miejscu stałego odosobnienia” kto nie może zabrać głosu w dyskusjii i się bronić bo w oczy byś mu czegoś takiego nie powiedział.
    P.S. Pisze się „rzeczy” a nie żeczy- inteligencją widać nie grzeszysz…

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*