Luis Gutierrez kończy karierę w Kongresie USA. Co dalej?

Luis Gutierrez kończy karierę w Kongresie USA. Co dalej?

Długoletni kongresman Luis Gutierrez, wysokiej rangi demokrata w Izbie Reprezentantów USA i rzecznik praw imigrantów, nie będzie ubiegał się o reelekcję na sprawowany urząd w przyszłym roku. Polityk, reprezentujący 4. okręg w Chicago, zaszokował wiadomością, że po ukończeniu trzynastej kadencji odejdzie z Kongresu. Niewykluczone, że myśli o prezydenturze.

O swojej decyzji Gutierrez poinformował 28 listopada na konferencji prasowej. Wzruszony powiedział: „Życie jest jak powieść, ma tylko ograniczoną liczbę rozdziałów”.

Podczas wystąpienia towarzyszył Gutierrezowi Jesus „Chuy” Garcia, komisarz Rady Powiatu Cook, który bez powodzenia ubiegał się o urząd burmistrza Chicago. Gutierrez oficjalnie poparł Garcię na swoje miejsce w Kongresie. Jak stwierdził, jego następca przyniesie ze sobą nową energię i świeże pomysły, które ożywią program ideologiczny demokratów w Izbie. Gutierrez zaznaczył, że pozostałby na swoim stanowisku, gdyby Garcia nie zgodził się startować na posła federalnego z 4. okręgu.

Po zakończeniu urzędowania w Kongresie Gutierrez zamierza podróżować po kraju kontynuując walkę o prawa imigrantów , co może oznaczać, że myśli o prezydenturze, choć nie powiedział tego wprost. 63-letni polityk stwierdził też, że spędzi więcej czasu z rodziną i nadal będzie pracował na rzecz zniszczonego wrześniowymi huraganami Portoryko.

Luis Gutierrez sprawuje urząd kongresmana od 1993 roku. Wraz z Bobby Rushem ma najdłuższy staż w Kongresie spośród wszystkich reprezentantów Illinois. Karierę polityczną rozpoczął w latach 80. jako bliski współpracownik pierwszego czarnego burmistrza Harolda Washingtona. W latach 1986-92 był radnym 26. okręgu w Chicago. Syn portorykańskich imigrantów, urodzony i wychowany w Chicago. Absolwent wydziału anglistyki na Northeastern Illinois University, po studiach pracował jako nauczyciel angielskiego i pracownik socjalny. Nauczył się płynnie hiszpańskiego, gdy jako nastolatek mieszkał z rodzicami przez kilka lat w Portoryko. Jako kongresman Gutierrez reprezentuje 4. okręg wyborczy, który magazyn „The Economist” uznał za najbardziej dziwaczny okręg w USA, o najbardziej tendencyjnie wykreślonych granicach; połowa obszaru okręgu znajduje się na północy a połowa na południu miasta

W ciągu swojej długoletniej kariery w Kongresie Gutierrez nie tylko bronił interesów imigrantów i czynił starania na rzecz reformy imigracyjnej, ale był też rzecznikiem praw mniejszości rasowych i etnicznych oraz LGBT. Ostatnio apelował gorąco o usunięcie z urzędu, czyli impeachment prezydenta Donalda Trumpa, który – zdaniem Gutierreza – nie kwalifikuje się do kierowania państwem.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. diwron
  diwron 28 listopada, 2017, 16:48

  Dla mnie to jeden z najbardziej antyamerykańskich członków Kongresu USA.

  Reply this comment
 2. Igor
  Igor 28 listopada, 2017, 20:46

  Dla mnie wręcz przeciwnie, antyamerykanski to jest trump

  Reply this comment
 3. Basia
  Basia 29 listopada, 2017, 14:21

  Spiewajmy mu alleluja! Nareszcie ! Bo I Tak nic dobrego nie robil dla obywateli tego stanu!

  Reply this comment
 4. diwron
  diwron 29 listopada, 2017, 14:59

  Wszystkim wielbicielom L.Gutierrez i rządzącej w Chicago mafii polecam komentarz, który napisał J.Kass w dzisiejszym Chicago Tribune. Jest to jeden z nielicznych dziennikarzy w Chicago, który pisze niewygodną prawdę dla rządzących Chicago i IL.

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 30 listopada, 2017, 06:50

  Igor nie przeczyta bo ma mózg wyżarty przez azbest z budynku Trumpa.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*