Lokalne rozgrywki o federalne stołki. Kirk nie poprze Oberweisa

Lokalne rozgrywki o federalne stołki. Kirk nie poprze Oberweisa

Republikanin z Illinois, senator Mark Kirk, nie poprze kandydatury Jima Oberweisa, kandydata GOP do federalnego Senatu. Woli utrzymać dobre stosunki z jego demokratycznym rywalem, senatorem Dickiem Durbinem.

Senator Mark Kirk (z lewej) i Jim Oberweis (z prawej) fot.Eugeniusz Jarząbek/Facebook

Senator Mark Kirk (z lewej) i Jim Oberweis (z prawej) fot.Eugeniusz Jarząbek/Facebook

Kirk i Durbin to raczej niezwykła para w Waszyngtonie. Kolegują się nawet wtedy, gdy dzielą ich różnice ideologiczne. Do większego zbliżenia między senatorami doszło z chwilą, gdy Kirk doznał udaru mózgu i z tego powodu przez blisko rok nie był obecny na Kapitolu. “Politico” określa koleżeństwo senatorów jako “nieformalny, niepisany pakt o nieagresji”.

Miłe słowa Kirka pod adresem Durbina pomogą mu w walce o utrzymanie miejsca w Senacie, lecz nie będą decydujące, ponieważ demokrata utrzymuje znaczną przewagę nad Oberweisem. Z kolei rewanż Durbina może okazać się bardzo korzystny dla Kirka w 2016 roku, kiedy będzie ubiegał się on o kolejną kadencję w Senacie.

Poza sympatią do Durbina, Kirka niewiele łączy z Oberweisem, który jest przeciwny homoseksualnym małżeństwom, opowiada się za zniesieniem prawa do aborcji i przeciw reformie imigracyjnej.

Na pytanie dziennikarza, czy zamierza wziąć udział w kampanii Oberweisa, Kirk odpowiedział: “Będę chronił koleżeństwo z Dickiem i nie rozpocznę partyjnego dżihadu, co zaszkodziłoby naszemu partnerstwu w pracy na  rzecz Illinois”.

Oberweis, obecnie senator stanowy, wyraził nadzieję, że senator Kirk poprze wszystkich republikańskich kandydatów z Illinois, tak jak stanowa Partia Republikańska popierała jego kandydaturę  w kolejnych wyborach. (eg)

Categories: Chicago, Wybory 2014

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*