Listeria w hummusie i lodach?

fot.arch. producenta

fot.arch. producenta

Władze ostrzegają, że niektóre rodzaje wegańskiej pasty z ciecierzycy oraz pewne gatunki lodów mogą być skażone listerią.

Koncern spożywczy Sabra dobrowolnie wycofał ze sprzedaży dwa rodzaje hummusa sprzedawane w całym kraju, w tym również w Chicago i Illinois. Hummus − five SKUs i Classic − został zdjęty z półek sklepowych z powodu groźby skażenia listerią, niebezpieczną bakterią wywołującą zatrucie pokarmowe, które objawia się gorączką, bólem głowy i brzucha oraz nudnościami i biegunką.

Listerię wykryto w kilku testowanych próbkach produktu i profilaktycznie wycofano ze sprzedaży jego całą serię. Jak dotąd nikt nie zachorował po spożyciu wegańskiej pasty z ciecierzycy, wytwarzanej przez firmę Sabra.

Szczegółowe informacje na temat wycofanego produktu znajdują się na witrynie Federalnego Zarządu ds. Kontroli Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA): www.fda.gov, należy wybrać opcję „Safety”, a następnie „Recalls”.

Również listerią mogą być skażone lody z zakładów mleczarskich Blue Bell w Oklahomie. Federalne Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) zaleca, by nie spożywać żadnych wyrobów Blue Bell.

Pięć osób z Wichita, w stanie Kansas zaraziło się listerią po zjedzeniu lodów wyprodukowanych przez tę mleczarnię − dwóch chorych zmarło. Ostatnio w Teksasie wykryto dwa kolejne przypadki listeriozy spowodowane tym samym szczepem bakteryjnym, który wykryto u zarażonych w Wichita.

Więcej informacji na temat listeriozy i skażonych lodów można znaleźć na witrynie CDC pod adresem: http://www.cdc.gov/listeria/outbreaks/ice-cream-03-15/

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*