Liceum w Lincolnshire wprowadza lek na przedawkowanie heroiny

fot.Michael Velardo/EPA

fot.Michael Velardo/EPA

Liceum Stevensona w podchicagowskim Lincolnshire zdecydowało o wprowadzeniu antidotum na przedawkowanie heroiny. Władze szkoły odpowiadają na epidemię heroinizmu, szerzącą się wśród zamieszkujących północne przedmieścia nastolatków.

Lek pod nazwą Evzio już wkrótce wejdzie do użytku w Stevenson High School w Lincolnshire. Lek działa podobnie do szeroko stosowanego specyfiku Narcan; stosuje się go w przypadku objawów przedawkowania heroiny. Wstrzyknięta za pomocą aplikatora dawka leku zawiera naloxone – substancję znoszącą działanie heroiny. Podana osobie, która przedawkowała, może uratować życie.

Przeszkolone w stosowaniu leku będą szkolne pielęgniarki oraz pełniący służbę w liceum funkcjonariusze policji. W szkole w Lincolnshire nie doszło dotychczas do przedawkowania heroiny, ale przedstawiciele placówki twierdzą, że ofiary heroinowego nałogu znajdują się wśród uczniów liceum. Wprowadzenie leku ma być formą działania zaradczego.

Wsród licealistów w Illinois w ostatnich latach wzrasta spożycie heroiny. Kojarzony jeszcze kilka lat temu z ubogimi dzielnicami narkotyk zdobywa coraz większą popularność na północnych przedmieściach Chicago. Zdaniem ekspertów od leczenia uzależnień, heroina jest coraz powszechniej używana przez uczniów ekskluzywnych szkół, jako substancja znosząca stres, towarzyszący coraz wyższym wymaganiom edukacyjnym, rosnącej konkurencji wśród rówieśników i oczekiwaniom rodziców.

Heroina jest jednym z najniebezpieczniejszych narkotyków. W zeszłym miesiącu z powodu przedawkowania heroiny zanieczyszczonej przeciwbólowym fentanylem, do chicagowskich szpitali z objawami przedawkowania w ciągu 72 godzin trafiły 74 osoby.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*