Lek ratujący narkomanów wkrótce bez recepty

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Illinois bez recepty będą mogli kupić naloxone – lek znoszący objawy przedawkowania heroiny i innych opioidów.

Ustawę dopuszczającą sprzedaż naloxonu bez konieczności posiadania recepty zatwierdził parlament stanu Illinois. Lek będzie można kupić w sieci aptek Walgreens.

Naloxone znosi objawy przedawkowania opioidów, w tym heroiny. Podany bezpośrednio po przedawkowaniu narkotyku, może uratować życie. Według danych departamentu zdrowia w 2013 w Illinois na skutek przedawkowania opioidów zmarły 583 osoby, w 2015 r. śmiertelnie przedawkowały 804 osoby. Pomimo wysokiej śmiertelności, popularność i dostępność heroiny w Chicago wciąż rośnie. Specjaliści od leczenia uzależnień sytuację w Wietrznym Mieście określają mianem „heroinowej pandemii” i biją na alarm.

Naloxone jest sprzedawany wraz z elektroniczną instrukcją użycia leku. Po otwarciu opakowania z niewielkiego urządzenia płynie głos, który krok po kroku tłumaczy, w jaki sposób zastosować lekarstwo. Koszt leku to 78 dol., jest on refundowany przez większość planów ubezpieczeniowych.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*