Lech Wałęsa odebrał Nagrodę Lincolna. ZOBACZ ZDJĘCIA

Były prezydent Lech Wałęsa odebrał czwartek w Chicago wyróżnienie, którym uhonorowała go Fundacja Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna.

fot.Katarzyna Jarosz/ Lech Wałęsa jak Lincoln. Uhonorowany dzierży w dłoni wyróżnienie Fundacji Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna

– Nagroda przyznawana jest osobom, które swoim życiem i działaniem podtrzymują przywódczą spuściznę Lincolna – mówiła prezes fundacji Carla Knorowski, która w emocjonującym wystąpieniu przypomniała zebranym postać legendarnego przywódcy Solidarności.

Lech Wałęsa, odbierając nagrodę, opowiadał zebranym o decydujących momentach swojego życia, wzbudzając raz po raz salwy śmiechu na widowni. Pod koniec uroczystości odsłonięto portret byłego prezydenta namalowany przez chicagowską artystkę Marlę Friedman.

Uroczysty bankiet odbył się w hotelu Four Seasons. Kolacja kosztowała pięćset dolarów, przy czym przyjemność spożycia posiłku w bezpośrednim sąsiedztwie naszego ostatniego żyjącego laureata nagrody Nobla wiązała się już z wydaniem sumy dziesięciokrotnie większej.

Nagroda „Lincoln Leadership Prize” przyznawana jest od 2006 roku. Jako pierwsza otrzymała ją sędzia Sądu Najwyższego USA Sandra Day O’Connor. W kolejnych latach narodzeni zostali: arcybiskup z RPA Desmond Tutu (2008), amerykański astronauta James Lovell Jr.(2010) i dziennikarz amerykańskiej telewizji NBC Tim Russert (2011).

Laureaci dostają kopię fragmentu rzeźby Leonarda Volka, wykonaną w 1860 roku, która przedstawia dłoń prezydenta Lincolna zaciśniętą na uchwycie miotły, co ma symbolizować pokorę i siłę szesnastego przywódcy Stanów Zjednoczonych.

13 lutego wypada 203. rocznica urodzin Lincolna. Dzień ten jest oficjalnym świętem w Illinois i kilku innych stanach.

Sławek Sobczak

Zdjęcia: Katarzyna Jarosz

Cincopa WordPress plugin

Categories: Chicago, Fotonews, Polecamy

Comments

  1. Łukasz
    Łukasz 10 lutego, 2012, 11:08

    Odcisk dłóni Abr. Lincolna na uchwycie miotły symbolizuje kruchość sympatii zawartej we władzy „od ludu”.
    Oznacza, że kto nie potrafi sprzyjać ludowi (nie zapewni mu chleba i igrzysk) ten zostanie zmieciony!
    Gratula autorowi, widać nie tylko sport interesuje Go dogłębnie. Nie jest wykluczony korzystny wpływ uroczej małżonki dużego redaktora (co widać na zdjęciach z panem prezydentem L.Wałęsą).

    Reply this comment
  2. kik
    kik 10 lutego, 2012, 11:08

    Walesa to czlowiek o miernej inteligencji, niskim poziomie kultury osobistej, pochloniety bez reszty niezdrowymi ambicjami osobistymi i politycznymi, ktore nie przeszkadzaly mu byc komunistycznym agentem, donosic na kolegow i podjac wspolprace z komunistami.

    Reply this comment
    • kicia
      kicia 10 lutego, 2012, 11:24

      Gratuluje, panie prezydencie!

      Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 10 lutego, 2012, 12:08

      kik , jakakolwiek ilosc gnoju nie zuzyjecie do obrzucenia go tymi paszkwilami, to jego imieniem beda nazywane ulice nie tylko w polsce ale i kilku krajow swiata, a nie szkodnikow polski typu kaczynscy czy swir macierewicz.

      Reply this comment
    • maxi
      maxi 10 lutego, 2012, 12:43

      kik -> Ty tez nie grzeszysz ani inteligencja ani kultura osobista !
      A Walesie sie nalezy szacunek!!!
      Wskaz mi chodziasz jedna osobe, ktora w tamtych czasach najlepiej nadawala sie na stanowisko prezydenta.

      Reply this comment
  3. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 10 lutego, 2012, 12:10

    dobrze ze mielismy takich walesow. gratulacje dla prezydenta, niech sie cwokami nie przejmuje

    Reply this comment
    • stan
      stan 10 lutego, 2012, 18:54

      najczęściej jest tak, że kruk krukowi oka nie wykole, więc tyle na temat ćwoków.

      Reply this comment
    • stan
      stan 10 lutego, 2012, 18:58

      mimo, że uważam, iz Wałęsa dużo zrobił dla Polski (wg. mnie w dużej mierze korzystając z rad innych, doradców, ludzi z dużo większą inteligencją niż on), to jednak, delikatnie mówiąc „skromnością nie grzeszy”. I w tym przypadku nie można mówić jak Ali, że trudno być skromnym, gdy jest się wielkim” – to nie ta liga.

      Reply this comment
  4. Mary
    Mary 10 lutego, 2012, 12:28

    Gratulacje dla prezydenta Walesy..masz racje Mariano Italiano!…nazwisko Walesy zna kazdy czy to w USA,czy na swiecie!..a opluwanie go przez Polakow nie jest w dobrym tonie!…:))

    Reply this comment
  5. roberto
    roberto 10 lutego, 2012, 13:48

    W tzw. tamtym czasie, gdy Lechu zaczynał prezydencję Polski, kandydatury były rózne: Tymiński, Mazowiecki i cała reszta. Równie dobrze mógł startować, Wachowski, Superczyński i inne klony. Lechu był jedynym, który spełniał oczekiwania stron układu w Magdalence: lewej, prawej, raczkującego centrum a tzw. niezależni nie zabierali głosu. Może dlatego miał tylko 1 kadencje a jego następca z lewej aż dwie. Było, minęło.
    Niech żyje POLSKA!

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 10 lutego, 2012, 15:42

      kolejny historyk po kursach korerspondencyjnych…..
      @roberto, po pierwsze pomerdala ci sie prezydencja z prezydentura…..to totalnie dwie rozne rzeczy laczy je jedynie to ze obie sa na literke „p” 🙂
      piszesz o mazowieckim jako kanadydacie na prezydenta ? kiedy on startowal? z ramienia jakiejs partii czy jako niezalezny ? napisz gdyz jestem b. ciekawy .
      jezeli sugerujesz ze w magdalence walesa dogadal sie z ubekami czy jak wolisz sprzedal polske ( nie wiem jak bardzo jestes oczadzony wiec podaje 2 wersje do wyboru), pragnij przyjac do wiadomosci to co zapewne wiesz ale ‚niechcacy’ pomijasz, ze lech kaczynski byl jego doradca wlasnie przy okraglym stole, moze wiec pojdzmy dalej stwierdzajac ze sp lech kaczynski doradzil walesie sprzedac polske ! piekne co? widzisz jak latwo mozna takiej taniej zonglerki faktami dokonywac?
      piszesz rowniez o wachowskim – to byla gnida fakt ale on w zadnych wyborach nie startowal, on jest za to sola w oku kaczynskiego ( niedawno jeszcze dwoch) gdyz to on zorientowal sie co kaczynscy kombinuja za co walesa obu braci wylal na zbite twarze, wtedy zaczeli palic kukly , wtedy walesa ktorego wczesniej w lektyce bez mala nosili stal sie nagle agentem bolkiem …..sorka ale takie kocoboly to mozecie tumanom sobie podobnym sprzedawac.
      historycy z koziej wolki 🙂

      Reply this comment
    • maxi
      maxi 10 lutego, 2012, 18:35

      roberto -> prosze nie wyskakuj tylko nigdy wiecej z Tyminskim, bo to totalny obciach 🙂
      PS. nie mam pojecia, gdzie ukladales swoje zycie gdy byly tzw. „tamte czasy”, ale wiedz jedno: dla ludzi mieszkajacych w Polsce ten Tyminski byl zwyklym „gumi-pajacem”

      Reply this comment
  6. oleander
    oleander 10 lutego, 2012, 22:10

    Lechowi Wałęsie doradzało wielu nie tylko jeden Lech Kaczyna, którego zreszta mało słuchał i z którego radami jeszcze mniej sie liczył.
    Mi sie radykalizm tzw. prawicy w RP nie widzi. Nie lubie nadmiaru. Taki Antek Macierewicz w gorącej wodzie kąpany nie chciał pozostawić „teczki” Lecha Wałęsy „bez biegu”. Było to w czasie gdy zaczął czystkę w rządzie mecenasa Olszewskiego. Taki akt zaniechania (a nie mieli dobrych, dalekowzrocznych doradców) powinien był im ktoś podpowiedzieć.
    W rezultacie korzystniejszy był scenariusz bez rozróby takich jak Lech W. dla rozwoju POLSKI i dla Polaków. Powinni byli poczekać z rewelacjami, które Lechowi W. jak widać nie zaszkodziły a tej całej prawicy (hm…) nie pomogły.
    Czego nie lubie u niektórych

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 11 lutego, 2012, 08:06

      kolejna porcja „historyka” 🙂
      rozumiem ze teraz jest nowa wersja dot okraglego stolu- kaczynski doradal wysmienicie tylko walesa go nie sluchal i poszedl na uklad z komunistami z ktorymi zreszta jako bolek i tak byl w ukladzie do 70 roku 🙂 🙂 🙂
      piszesz ze tobie sie radykalizm prawicy nie widzi z jego nadmiarem – jako radykalizm ty widzisz lub widziales na prawicy????? o czym ty piszesz czlowieku???? wg ciebie antek macierewicz malo sie w portki nie zsikal gdy bedac szefem msw zobaczyl teczki i je po prostu upublicznil… faktycznie bylo tak, ze to jk mikke zrobil soczyste wystapienie zeby sejm nakazal macierewiczowi przygotowanie tych list. a co macerewicz wyprodukowal to kazdy wie- z 64 nazwisk tylko jedna ( JEDNA) osoba zostala uznana za klamce lustracyjnego – slybby moczy-moczulski, reszta byla albo uniewinniona albo zadnych rewlacji nie wniosla bo jak np olechowski i tak w papierach sejmowych samemu wpisal ze wspolpracowal. ta lista to mial byla walka kaczynskich za pomoca olszewskiego z walesa, jednak to walesa nie dal sie baranom w kozi rog zapedzic i odwolal smieszny rzad olszewskiego ( poczytaj jak on powstawal).
      nie wiem czy te swoje przekrety historyczne produkujesz bedac pod wplywem filmu „nocna zmiana” – klasyczna propaganda a’la bierut , czy z wywiadow z tymi ktorzy sa satelitami kaczynskiego gdzie odwiecznym bez mala wrogiem byl walesa , ja w tamtych latach zylem w polsce i dokladnie pamietam tamte dni, te smieszne prawicowe partyjki typu „przyjaciol piwa” „posiadaczy magnetowidow”, ogolnie w sejmie, to byly czasy bodajze ponad 20 partii ! a ty chlopie piszesz o jakims radykalizmie prawicy? 🙂 onie nie potrafili sie nawet dogadac kto po fajki do kiosku biegnie 🙂

      Reply this comment
  7. stan
    stan 11 lutego, 2012, 10:10

    Polska Partia Przyjaciół Piwa nie była prawicowa a akabaretowa i powstała wyłącZnie po to, by pokazać społeczeństwu niedopracowanie polskiego systemu wyborczego. Bo i Tymiński (na prezydenta), i wielu innych posłów zwyczajnie nigdy nie powinni nawet kandydować ze względu na ich inteligencję, na chęć władzy i jak zwał tak zwał, poseł powinien dbać o ogół a nie o siebie. Kabareciarz, Janusz R. założyciel PPPP, udowodnił, że wielu ludzi swojego przedstawiciela wybiera nie patrząc na program wyborczy tylko na znane nazwisko. Tak jest zresztą do dzisiaj, stąd celebryci i sportowcy w ławach sejmowych. Nikt mnie nie powie, że dobry kopacz piłki jest od razu dobrym posłem. I nie ma to nic do rzeczy, że „TO NIE WINA OSŁA, ŻE WYBRANO GO NA POSŁA”. Ale osobiście wolałem już właśnie posła z PPPP niż np. tego, który w polskim sejmie stwierdzał, że modli sie o to, by gwalcona irlandzka dziewczynka w wieku 14 lat, nie dostala wizy do W. Brytani gdzie chciała przeprowadzić aborcję. Polski poseł, w polskim sejmie martwił się o „poczęte życie” w Irlandii….
    No to później Rewiński na korytarzu sejmowym powiedział do niego „Dzień dobry panie Jerzy”, na co tamten odparł, że na nazwisko ma „Jurek”. A Rywiński na to „Nie chciałem się spoufalać?

    Tak się składa, że Rewińskiego znam b. dobrze więc wiem.

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 11 lutego, 2012, 14:05

      w tamtych czasach podzial byl prosty : alo prawica albo postkomuna. dlatego wiec pppp stawiam po stronie prawicy a nie lewicy. oczywiscie ze to byl kabaret , ale pozwolil na pobieranie dietek poselskich i trampoline do dalszych „karier” jak w przypadku wspolzalozyciela lub przynajmniej jednego z szefow adama halbera ktory pozniej przeskoczyl do sojuszu lewicy demokratycznej i zablysnal w komisji sledczej w sprawie afery rywina. do kogo wiec miec pretensje o stan demokracji skoro kabareciarze partie zakladali , wchodzili do sejmu w tym czasie byle sluzby specjalne robily milionowe przekrety , przejecia i wyprzedaze po to zeby teraz sobie jakis idiota gebe wycieral walesa ze to on polske sprzedal. to ludzie-spoleczenstwo glosowalo na kabareciarzy , glosowalo na tyminskiego o malo nie robiac go prezydentem polski, to ludzie dali mandat takim osobom jak lyzwinski czy lepper ale z przyjetego szacunku do osob zmarlych na tym zakoncze. kazdy przylozyl reke do tego cyrku a dzisiaj „prawdziwi polacy” „jedyni patrioci” co paraduja z krzyzem na kolkach chca sieczke z glowy ludziom robic kto czemu jest winien i w buty agentow ubierac

      Reply this comment
  8. oleander
    oleander 11 lutego, 2012, 11:45

    „…żyliśmy kiedyś w tej samej Polsce, każdy oglądał co innego
    teraz, po latach wzrok sie popsuł i nie chce dostrzec nawet tego…(jeszcze przed wyprawą na antypody do Australi pisał Jacek Kaczmarski) tego co inne, co nie moje…”

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*