Latynosi drugą najliczniejszą grupą etniczną w Chicago

fot.Jason Szenes/EPA

Latynosi wyprzedzili pod względem liczebności Afroamerykanów i stali się drugą najliczniejszą grupą etniczną w Chicago. Zmiany w miejskiej demografii mają związek z coraz częstszym opuszczaniem Wietrznego Miasta przez jego czarnoskórych mieszkańców.

Według opublikowanych przez U.S. Census 14 września danych Latynosi stali się drugą najliczniejszą po białych, grupą etniczną w Chicago. W 2015 r. w Chicago mieszkało 786 tys. Latynosów, a rok później ich liczba przekroczyła 803 tysiące. Jednocześnie kurczy się afroamerykańska populacja Wietrznego Miasta. W zeszłym roku w Chicago ubyło 42 tys. Afroamerykanów. Obecnie Census ocenia liczebność afroamerykańskiej populacji na 792 tys. osób.

Najliczniejszą grupę etniczną w Wietrznym Mieście stanowią biali – mieszka ich w Chicago 882 tysiące, czyli 32,6 proc. populacji miasta. Na drugim miejscu, po raz pierwszy w historii, uplasowali się Latynosi, którzy stanowią 29,7 proc., a na trzecim – Afroamerykanie stanowiący 29,3 proc. populacji.

Eksperci przewidywali taką zmianę w miejskiej demografii, ale nie spodziewali się, że nastąpi ona tak szybko. Główną przyczyną spadku populacji afroamerykańskiej na trzecią pozycję jest trend wyprowadzania się Afroamerykanów z ogarniętych przestępczością i bezrobociem południowych i zachodnich dzielnic miasta. Po raz pierwszy od 50 lat liczebność czarnych mieszkańców Wietrznego Miasta spadła poniżej 800 tysięcy.

(gd)

Categories: Chicago, Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*