Przyjaciel Obamy zaprzecza udziałowi w aferze korupcyjnej

Dr Eric Whitaker, bliski przyjaciel prezydenta Baracka Obamy wprawdzie współpracuje z federalnymi władzami w sprawie afery łapówkarskiej w stanowym departamencie zdrowia, ale zaprzecza, by sam brał w niej udział.

fot. Marcin Bielecki/PAP

fot. Marcin Bielecki/PAP

Whitaker odmówił rozmowy z reporterami, lecz wydał oświadczenie po tym, gdy została postawiony w stan oskarżenia Quinshaunta R. Golden, niegdyś szefowa personelu Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois. Golden zarzuca się zawiązanie spisku z odbiorcami stanowych grantów, których miała namawiać, by federalne fundusze przeznaczyli na własny użytek oraz podejmowanie prób zatuszowania sprawy.

„Nie mam żadnej wiedzy na temat działalności wymienionej w akcie oskarżenia i w żadnym zakresie nie brałem w niej  udziału”  − stwierdził Whitaker w wydanym oświadczeniu. „Podjąłem współpracę z władzami na prośbę prokuratury”.

W akcie oskarżenia nie wymienia się Whitakera, jako osoby zamieszanej w aferę, w której przekazano łapówki na sumę 433 tys. dolarów. Pytany, czy Whitaker jest przedmiotem śledztwa, prokurator James Lewis odmówił podania jakichkolwiek szczegółów, które nie znajdują się w aktach sądowych.

„Obecnie dysponujemy dowodami tylko przeciw Golden. Brak dowodów wobec innych osób” − powiedział prokurator Lewis. „Nie jestem upoważniony do podawania dalszych informacji”.

Lewis odpowiedział jednak „nie” na pytanie, czy prezydent jest zamieszany w skandal w departamencie zdrowia. Reporterzy ustalili wcześniej, że Obama jest przyjacielem Whitakera, który udzielił Golden rekomendacji na stanowy urząd.

Whitaker, który rozegrał z Obamą rundę golfa w dniu 52. urodzin prezydenta, obchodzonych w ubiegłym tygodniu, odszedł z departamentu w 2007 r. Podjął następnie współpracę z Pierwszą Damą Michelle Obamą na University of Chicago Medicine, którą zakończył w bieżącym roku. Golden opuściła zaś stanowe stanowisko na początku 2008 r., by dołączyć do personelu Whitakera na U. of C.

Quinshaunta R. Golden, siostrzenica kongresmana Danny Davisa, jest już 13. osobą oskarżoną w wyniku śledztwa w sprawie stanowych grantów i kontraktów.

„Davis dowiedział się o dochodzeniu z doniesień prasowych i nigdy nie rozmawiał o tej sprawie z  Golden” − poinformował Ira Golden, rzecznik kongresmana. Dodał, że Davis nie był przesłuchiwany przez władze federalne.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*