Kto głosuje w Chicago?

Kto głosuje w Chicago?

Kobiety w wieku 72 lat to najbardziej zmobilizowany elektorat w Chicago – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Komisję Wyborczą miasta Chicago (Chicago Board of Election Commissioners). Do urn wyborczych nie palą się za to dwudziestokilkulatki, choć gorycz porażki frekwencyjnej ostatnich prawyborów osłodzili ci najmłodsi – zarejestrowane po raz pierwszy do głosowania 17-latki pozostawiły daleko w tyle wszystkich starszych wyborców aż do 50 roku życia.

fot.Gage Skidmore/Flickr

fot.Gage Skidmore/Flickr

W wyborach prezydenckich w listopadzie 2012 roku frekwencja wśród kobiet w wieku 72 lat wyniosła 80,8 proc., czyli o 5,4 pkt. procentowego więcej niż średnia w Chicago. Wśród tej samej grupy odnotowano także jedną z najwyższych frekwencji – 34,2 proc. w marcowych prawyborach w 2014, kiedy to średnia była o połowę niższa i wynosiła zaledwie 16,5 procent.

Co ciekawe, w prawyborach dały o sobie znać dopuszczone do głosowania 17-latki. Zgodnie z przyjętą w Illinois ustawą zezwolono im na udział w prawyborach, jeśli do dnia wyborów powszechnych ukończyłyby 18 lat. Prym znów wiodła płeć żeńska – zagłosowało 18,5 procent 17-latek w porównaniu z 15 proc. ich rówieśników płci męskiej. Lepszą frekwencję w prawyborach miały dopiero osoby około 50 roku życia.

Jednocześnie badanie wykazało, że u dwudziestokilkulatków nagle spada zainteresowanie wyborami. Najgorsze wyniki odnotowali 21-letni mężczyźni: 46 proc. w wyborach listopadowych i nieco ponad 3 proc. w prawyborach. – Wtedy młodzi wyborcy zmieniają szkoły, miejsca zamieszkania, szukają pracy – tłumaczy ich postawę dużą mobilnością przewodniczący komisji Langdon Neal. – Musimy się bardziej postarać, by za nimi nadążyć. Wierzę, że internetowy system rejestracji do wyborów, który zostanie uruchomiony w lipcu, poprawi statystyki wyborcze młodzieży.

Przedstawiciele organizacji, zarówno publicznych jak i prywatnych, które pomagały młodym ludziom w rejestracji do wyborów, są przekonani, że im wcześniej młodzi zaczną głosować, tym większa jest szansa, że będą głosować częściej w przyszłości.

(Na podstawie materiałów Chicagowskiej Komisji Wyborczej opracowała Anna Samoń)

tabela---kto-glosuje

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*