Ksiądz usunięty z funkcji proboszcza za kontakty homoseksualne

Marco Mercado fot.LinkedIn

Marco Mercado fot.LinkedIn

Arcybiskup Chicago Blase Cupich podjął decyzję o usunięciu z parafii ks. Marco Mercado, proboszcza Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe w Des Plaines, na północnym przedmieściu Chicago. Ks. Mercado nie będzie także mieszkał na przykościelnej plebanii. Powodem jest „utrzymywanie nieodpowiednich kontaktów z innym dorosłym mężczyzną” – stwierdza komunikat Archidiecezji Chicagowskiej.

– Jako człowiek nie jestem doskonały, lecz jako kapłan zawsze pracowałem zgodnie z Ewangelią, walcząc o prawa imigrantów i najbardziej potrzebujących. Modlę się o rychłe rozwiązanie mojej sprawy, proszę o modlitwę w mojej intencji i przepraszam, jeśli ten skandal może sprawić wiernym jakieś przykrości – stwierdził duchowny w wydanym oświadczeniu.

Wyświęcony na księdza w 1998 r., Mercado wychował się w Morelii w Meksyku. Ukończył w tym kraju seminarium duchowne, a następnie uczestniczył w Casa Jesus, programie szkoleniowym Archidiecezji Chicagowskiej dla mężczyzn z Ameryki Południowej i Środkowej pragnących zostać księżmi. Jest absolwentem University of St. Mary of the Lake/Mundelein Seminary.

Przez ostatnie kilka lat piastował stanowisko proboszcza Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe w Des Plaines.

Podczas wizyty w sanktuarium na początku tego roku kongresman Luis Gutierrez zaprosił ks. Mercado, by jako jego gość zasiadł w galerii dla publiczności podczas przemówienia papieża Franciszka wygłoszonego do członków Kongresu USA.

Tymczasowym administratorem został ks. Adan Sandoval Duron, stojący na czele Hispanic Council.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*