Ksiądz oskarżony o wyłudzenie pół miliona od parafianki

Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w Humboldt Park fot.Google Map

Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w Humboldt Park fot.Google Map

Nicholas Chervyatiuk, ksiądz z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w Humboldt Park, służył parafianom, którzy przybyli do Chicago jako uchodźcy i ocaleni z niemieckich obozów koncentracyjnych. Teraz kurator publiczny powiatu Cook oskarża go o przywłaszczenie sobie ponad 500 tys. dolarów oszczędności jednej z przesiedlonych osób – 93-letniej Nelly Bridgeman, pełniącej niegdyś funkcję sekretarza w kościele.

U kobiety zdiagnozowano demencję w marcu 2015 roku – to w tym czasie ksiądz uzyskał pełnomocnictwo do zarządzania jej majątkiem. Jej mąż, Amerykanin, zmarł w 2004 roku, para nie miała dzieci.

Ksiądz nie został oficjalnie oskarżony o przestępstwo, zarzutom zaprzecza, twierdząc, że kobieta chciała, by wziął jej pieniądze jako zapłatę za opiekę nad chorą przez 14 lat. Później ksiądz umieścił ją w domu opieki.

55-letni duchowny rzekomo wykorzystał pieniądze m.in. do prowadzenia swoich dwóch restauracji, którymi zarządzał na spółkę z dealerem narkotykowym z wyrokiem skazującym, i salonu fryzjerskiego Brash & Sassy Inc.

Adwokat księdza zapewnia, że Chervyatiuk „współpracuje z biurem kuratora publicznego nad rozwiązaniem, które byłoby w najlepszym interesie Nelly Bridgeman”.

Kościół Holy Patronage Church, gdzie Chervyatiuk jest proboszczem, mieszczący się przy 900 N. Washtenaw Ave., należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Bridgeman nie była jedyną parafianką, od której ksiądz otrzymał pokaźny prezent. Maria Lewczenko, która zmarła w grudniu ubiegłego roku w wieku 93 lat, przepisała mu swój dom wart 100 tys. dolarów i oszczędności wynoszące 20 tys. dolarów.

(as)

Categories: Chicago

Comments

 1. los
  los 22 sierpnia, 2016, 14:26

  kler to sepy i krwiopicy, ,bardzo kochaja zywa gotowka bez pracy,ich bajki o niebie i piekle to skuteczny sposob,na darmowe korzysci i kase,

  Reply this comment
  • Stasiu
   Stasiu 22 sierpnia, 2016, 20:08

   Widac jak bardzo szczesliwy czlowiek to pisze.

   Reply this comment
   • zza kałuży
    zza kałuży 22 sierpnia, 2016, 22:25

    Jaki procent z księży jest wierząca? Twierdzę że większość cynicznie plecie bajki, w które sama nie wierzy. Taki niczego innego nie umie a spaczona osobowość nie pozwala wyrwać się i tylko dostarcza coraz doskonalsze i coraz bardziej załgane usprawiedliwienia w celu zagłuszenia sumienia. Kościół katolicki tylko ułatwia takie zakłamane życie przez te swoje wyniesienie tzw. tradycji do równorzędnej roli z czymś, co uważają tam za Pismo Święte. Wszystko staje się względne, rozmywają się rzeczy istotne a największą uwagę poświęca się błyszczącemu, kolorowemu i szeleszczącemu opakowaniu.
    *
    A bezmyślny lud jak zwykle to kupi.

    Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 22 sierpnia, 2016, 22:52

  Mnie jedno zastanawia: kto w XXI wieku, nawet z polmozgiem, wierzy w zydowskich bogow?
  I co najgorsze, polglowki wierza, ze gosc w sukience im zapewni jakies lepsze zycie po smierci, gdy cialo gnije. To jest chore…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*