Krok w stronę zniesienia wiz dla Polaków

 Demokrata z Illinois, kongresman Dan Lipinski, współprzewodniczący kongresowego komitetu ds Polski, a zarazem wieloletni promotor umocnienia stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi, powiadomił Dziennik Związkowy o zatwierdzeniu przez senacki komitet ustawy mówiącej m.in. o zniesieniu wiz dla Polaków.

fot. Wikimedia

fot. Wikimedia

Senacki Komitet Przyznawania Funduszy głosował za budżetem dla Departamentu Bezpieczeństwa Kraju na 2014 rok. Treść ustawy jest prawie identyczna z tą, jaką kongresman Lipiński i inni ustawodawcy wnieśli na forum Izby Reprezentantów.

Według Lipinskiego szczególne podziękowania należą się senatorowi Markowi Kirkowi, republikanowi z Illinois i senator Barbarze Mikulski z Maryland. Jest to krok na drodze do wciągnięcia Polski na listę państw objętych programem Visa Waiver.

Ostateczna decyzja zapadnie po omówieniu i dojściu do porozumienia w sprawie ustawy między obu izbami Kongresu.

“Polska jest jednym z naszych najbardziej zaufanych sprzymierzeńców. Jest rzeczą oczywistą, że jej obywatele powinni cieszyć się takimi samymi przywilejami, jak wszyscy nasi sprzymierzeńcy. Dla ponad 100 tys. Amerykanów polskiego pochodzenia w moim okręgu wyborczym sprawą ważną jest bezproblemowy przyjazd przyjaciół i krewnych na wesela, chrzciny i inne rodzinne imprezy. Lokalna gospodarka skorzysta na wizytach milionów ludzi, którzy tu wydadzą pieniądze. Zrobię wszystko, by ustawa została zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów” – obiecał kongresman Dan Lipinski.

(eg)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*