Kranówka z ołowiem w szkołach w Chicago

fot.jasongillman/pixabay.com

fot.jasongillman/pixabay.com

 

Badania potwierdziły obecność ołowiu w kranówce już w jedenastu szkołach publicznych w Chicago. Poziom nasycenia tym ciężkim metalem przekracza dozwolone standardy federalne. Wiadomość wywołała powszechne zaniepokojenie, ponieważ ołów może powodować zaburzenia rozwojowe u małych dzieci.

Rodzice otrzymali listowne powiadomienia o wynikach badania, a w jedenastu szkołach odcięto wodę w poidełkach. Na czarnej liście znalazły się nastęujące placówki: Beidler, Brentano, Budlong , Esmond, Fernwood, Harvard, LaSalle, Locke, Peirce, Perez i Tanner. W szkole Reilly w północno-zachodniej dzielnicy badania zostaną powtórzone, ponieważ uzyskane wyniki nie były jednoznaczne.

Jak dotąd pobrano około 16 tys. próbek wody w 156 budynkach szkolnych. Próbki odesłano do laboratorium, gdzie są sukcesywnie testowane. Ogółem sprawdzianem na obecność ołowiu w wodzie objętych jest 324 gmachów szkolnych, które zostały zbudowane przed 1986 r., w czasie, gdy jeszcze nie istniały przepisy zabraniające stosowania ołowianych rur wodociągowych.

Kuratorium chicagowskiej oświaty publicznej (Chicago Public Schools, CPS) zarządziło badania kranówki we wszystkich swych placówkach po tym, jak ołów wykryto w wodzie z poidełek w szkole Tanner na południu miasta.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*