Konsulat RP reaguje na antypolskie sformułowania w artykule „Chicago Tribune”

W odpowiedzi na artykuł Mony Sue Weissmark, który ukazał się na łamach dziennika „Chicago Tribune” 14 lutego, a w którym autorka zawarła m.in. sformułowanie, że „Niemcy zostali nauczeni nienawiści do Żydów, ale Polacy dziedziczyli ją wysysając nienawiść do Żydów z mlekiem matki” konsul RP w Chicago wystosował oficjalny list do redakcji chicagowskiego dziennika. Również redakcja „Dziennika Związkowego” otrzymała kilka telefonów od Amerykanów polskiego pochodzenia domagających się oficjalnej reakcji polskiego rządu na zniewagę Polaków oraz zniekształcanie historii.

W oficjalnym liście do redakcji „Chicago Tribune” konsul Piotr Janicki przypomniał po raz kolejny, że podczas II wojny światowej, gdy Polska znajdowała się pod niemiecką okupacją, „nikt nigdy nie współpracował z nazistami w imieniu państwa lub narodu polskiego. Choć konieczne jest uznanie i potępienie odizolowanych przypadków współpracy Polaków z Niemcami w Holocauście, nigdy nie zgodzimy się na to, aby odpowiedzialność za Holocaust została przypisana Polsce. Byłoby to rażące fałszowanie historii”.

Dalej konsul przypomina podstawowe fakty z historii II wojny światowej oraz okupacji Polski przez niemieckiego najeźdźcę, a także zasługi polskich organizacji udzielających pomocy i schronienia Żydom. Cytowane są zarówno niemieckie przepisy grożące Polakom karą śmierci za ukrywanie Żydów, jak również te utworzone przez podziemne państwo polskie karzące za wydawanie Żydów niemieckim nazistom.

Konsul cytuje fragmenty książek opartych na faktach historycznych i badaniach naukowych, uznających udział Polaków w pomocy i ratowaniu Żydów przed zagładą w czasie wojny. Przypomina również niepodważalny fakt, że Polacy stanowią największą grupę wśród laureatów odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanego nie-Żydom przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

W obliczu przedstawionych argumentów konsul Janicki wyraża „zdumienie zawartymi w artykule Mony Sue Weissmark twierdzeniami, że Polacy odziedziczyli nienawiść do Żydów wysysając je z mlekiem matki.” „Jestem zszokowany. To największa obraza dla jednej czwartej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz wielka niesprawiedliwość w stosunku do wszystkich Polaków” – podsumowuje konsul.

(jm)

Categories: Chicago, Polonia

Comments

 1. Ezy
  Ezy 16 lutego, 2018, 21:18

  No gaworzycie tu o d.. Maryni, a ilu z was napisało list protestacyjny do Chicago Tribune?

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 16 lutego, 2018, 23:43

   Ilustrowany takimi zdjęciami?
   *
   **https://www.google.com/search?q=goralenvolk&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiojp79nazZAhXkyoMKHRjgDeUQ_AUICigB&biw=1024&bih=639
   *
   **https://on.interia.pl/historia/news-goralenvolk-nazistowski-narod-w-polsce,nId,1063648

   Reply this comment
   • RP
    RP 18 lutego, 2018, 22:37

    Organizm na ktorym zeruje pasozyt przezyje bez pasozyta, tylko co stanie sie z pasozytem bez organizmu?

    Reply this comment
 2. ZXCQ
  ZXCQ 18 lutego, 2018, 13:55

  „Przyjaciele” Żydzi! Jeżeli nie odczepicie się od Polski i nie przestaniecie jej i nas Polaków opluwać, OSTRZEGAM, że szybko stracicie zaufanie świata, twarz i godność, oraz w kilka lat także pieniądze, też ci Żydzi w wielkich ponadnarodowych korporacjach finansowych.
  Jewish „friends”! If you do not detach yourself from Poland and you do not stop spitting her and us Poles, I warn you that you will quickly lose the world’s trust, face and dignity, and in a few years money, also these Jews in large transnational financial corporations.

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 19 lutego, 2018, 17:13

  My z moim rabinem równo popijamy i małymi chrześcijańskimi dziećmi zakąszamy.
  I co nam zrobisz?

  Reply this comment
 4. Wojtek
  Wojtek 19 lutego, 2018, 22:04

  EZY przeciez to dwa DEBILE jeden glupszy of drugiego ale „aktywni” sa tam gdzie nietrzeba .

  Reply this comment
 5. Wojtek
  Wojtek 19 lutego, 2018, 22:07

  Ezy przeciez to „czuby” jeden glupszy of drugiego , pisza owszem ale takie bzdury jak widzisz .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*