Konserwatysta i libertarianin przyłączyli się do wyścigu na gubernatora

Konserwatysta i libertarianin przyłączyli się do wyścigu na gubernatora

Konserwatywny republikański senator stanowy Sam McCann zgłosił się jako kandydat niezależny do wyścigu na gubernatora Illinois. Kandydaturę wysunął też libertarianin, weteran marynarki wojennej, Grayson „Kash” Jackson.

Wniosek kandydacki senatora stanowego Sama McCanna z Plainview wsparło swoimi podpisami ponad 60 tys. wyborców, podczas gdy wymagane minimum wynosiło 25 tys. podpisów. McCann startuje jako kandydat niezależny, z ramienia Conservative Party (Partia Konserwatywna). Jego udział w wyścigu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ubiegającego się o reelekcję republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera, który w prawyborach wygrał tylko małą przewagą z konserwatywną republikańską posłanką stanową Jeanne Ives.

Senator McCann, podobnie jak posłanka Ives, stwierdził, że Rauner zdradził ideologię GOP-u i odwrócił się od fundamentalnych wartości republikańskich, gdy podpisał ustawę gwarantującą fundusze publiczne na aborcję oraz inną regulację, która ogranicza dostęp federalnym organom ścigania do nieudokumentowanych imigrantów.

Można się spodziewać, że McCann odciągnie od Raunera pewną liczbę głosów, o ile nie zostanie wykluczony z wyścigu wyborczego, a nad tym pracują już adwokaci urzędującego gubernatora. Gdyby McCann pozostał w wyścigu, to jego obecność zwiększy szanse wygranej demokraty J.B. Pritzkera.

Parterem wyborczym McCanna, czyli kandydatem na wicegubernatora, jest Aaron Merreighn z New Holland, działacz na rzecz weteranów sił zbrojnych USA.

Kandydaturę na urząd gubernatora wysunął też libertarianin, weteran marynarki wojennej, Grayson “Kash” Jackson. Pod jego wnioskiem o udział w elekcji podpisało się około 47 tys. wyborców. Kandydatem na wicegubernatora z ramienia Partii Libertariańskiej jest 47-letni informatyk ze Skokie, Sanj Mohip, zaś dyplomowana księgowa, 35-letnia Claire Ball z Addison zabiega o urząd rewidenta; 29-letni prawnik Bubba Harsy z Du Quoin chce zostać prokuratorem generalnym; 40-letni analityk finansowy Mike Leheney z Bourbonnais kandyduje na skarbnika i 41-letni Steve Dutne z Elgin na sekretarza stanowego.

Dodatkowo chicagowianka Mary A. Vann-Metcalf zgłosiła się jako kandydatka niezależna na guberantora.

Poniedziałek, 25 czerwca był ostatnim dniem składania wniosków o udział w wyborach do władz stanu przez kandydatów niezależnych i z tzw. trzech partii.

Wybory powszechne na gubernatora i urzędy stanowe odbędą się w Illinois 6 listopada. Pierwsza debata wszystkich kandydatów na gubernatora odbędzie się 29 września z inicjatywy telewizji NBC 5 i Telemundo Chicago przy współpracy z Union League of Chicago oraz Chicago Urban League.

(ao)

Na zdjęciu: Kapitol stanowy w Springfield

fot.Adam Jones/Wikipedia

Categories: Chicago, Wybory 2018

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*