Katastrofa smoleńska połączyła pokolenia Polaków

Artykuł powstał w ramach projektu Immigrant Connect, realizowanego przez studentów Medill School of Journalism Northwestern University, przy współpracy z redakcją portalu www.InformacjeUSA.com

W sobotni poranek 10 kwietnia 180 polskich uczniów siedziało w osłupieniu w galerii Muzeum Polskiego w Ameryce. Na ten dzień zaplanowano  wycieczkę po gmachu Muzeum. To właśnie tam zastała ich tragiczna wiadomość: prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka i 94 towarzyszące im osoby, zginęły w katastrofie prezydenckiego TU-154M pod Smoleńskiem.

Małgorzata Kot, kierowniczka Biblioteki w Muzeum Polskim w Ameryce, przyznaje że nie bardzo wiedziała jak rozmawiać ze wstrząśniętymi nastolatkami. „Zazwyczaj mając tak dużą grupę uczniów, nie sposób ich uciszyć” – mówi Małgorzata Kot. „Tym razem panowała jednak grobowa cisza”. I wtedy odezwała się w uczniach polska dusza: wychowani w katolickich szkołach i kościołach młodzi ludzie wiedzieli dokładnie co zrobić. „Zaczęliśmy się modlić. To  było poczucie nadzwyczajnej wspólnoty. Wiele osób, w momencie tej niewyobrażalnej tragedii poczuło potrzebę bycia razem” – wspomina Kot.

fot.S.Sobczak/Ponad 2 tys. osób, przedstawicieli chicagowskiej Polonii, wzięło udział w wielkim marszu żałobnym, który przeszedł ulicami miasta

Po katastrofie 10 kwietnia tysiące Amerykanów składało kondolencje i wyrazy współczucia chicagowskiej Polonii. Młodzi i starsi Polacy publicznie wyrażali swój smutek i żal z powodu śmierci prezydenta i towarzyszących mu osób. Na ile młodzi ludzie przeżywali narodową tragedię równie głęboko, jak ich rodzice i dziadkowie, trudno jednoznacznie powiedzieć.

Niewątpliwie jednak w tych dniach, w urodzonych w USA młodych Polakach ich polskość została silnie zamanifestowana. Czy ta więź utrzyma się w przyszłości? Czas pokaże…

Nowy sposób na żałobę

Jak mówi Małgorzata Kot już w pierwszych dniach po tragedii wielu jej młodych znajomych na portalu Facebook umieściło w swoich profilach patriotyczne elementy: flagi i godła  przepasane kirem na znak żałoby po tragicznie zmarłych. Wśród nastoletnich dziewcząt pojawiła się nawet moda na berety w białych, czerwonych i czarnych barwach.

Przed 10 kwietnia niemal niewykonalnym zadaniem było odróżnienie dzieci z polskich rodzin od ich amerykańskich rówieśników. Ale wraz z katastrofą pod Smoleńskiem i to się zmieniło. „Wcześniej w szkolnych mundurkach wszyscy wyglądali tak samo. Ale te tragiczne wydarzenia to zmieniły. Wśród uczniów zdecydowanie łatwiej można było wskazać dzieci i młodzież o polskich korzeniach” – mówi pani Kot.

W innej części miasta, w sobotni poranek 10 kwietnia, 11-letnia siostrzenica Małgorzaty Kot, Oliwia Konieczny jak co tydzień przyszła na zajęcia do polskiej szkoły. Wraz ze swoimi rówieśnikami wymieniała zakłopotane spojrzenia, kiedy nauczycielka wycierała z twarzy łzy. „Wszyscy byliśmy smutni, ale nikt z nas nie płakał. Byliśmy zszokowani tym co się stało, ale na pewno nie tak bardzo jak nasza nauczycielka. Nie mogłam jednak zrozumieć tego, co czuła nasza pani, bo ona urodziła się w Polsce” – mówi Oliwa.

Dziewczynka urodziła sie w Chicago. Jej rodzice przyjechali do USA z południowej Polski. Podobnie jak 17 tysięcy dzieci, które przyszły na świat w rodzinach imigrantów znad Wisły, Oliwa w każdą sobotę chodzi do polskiej szkoły, aby poznać historię i język swoich przodków. Nastolatka rozmawia po polsku ze swoimi dwoma najlepszymi koleżankami, co jakiś czas w wakacje odwiedza sowich kuzynów w Gniewczynie i wraz z rodzicami i 9-letnią siostra Gabi zasiada do tradycyjnej polskiej wigilii. Mimo to 5-klasistka wciąż nie mogła zrozumieć dlaczego jej nauczycielka 10 kwietnia 2010 roku zanosiła się łzami. „Polska to kraj moich rodziców i mojej nauczycielki.”- mówi Oliwia. „Lech Kaczyński był ich prezydentem, nie moim”.

Rodzice Oliwii przyjechali do USA 16 lat temu i świadomie starają się zachować swoją polskość i przekazać ją swoim dzieciom. Mama dziewczynki pracuje jako sekretarka w polskiej szkole i robi zakupy w polskich sklepach. Mimo swej polskości rodzice Oliwii rozumieją, że dla niej domem jest Ameryka, bo tutaj się urodziła. „Oni zdają sobie z tego sprawę i szanują to”. Większość rówieśników Oliwii czuła się podobnie jak ona: nie potrafiła do końca zrozumieć żałoby swoich rodziców.

Dawne urazy wciąż pozostają żywe

Dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, 61-letni Jan Loryś przyjechał do Stanów Zjednoczonych jako 3-letni chłopiec. Katastrofę polskiego samolotu pod Smoleńskiem porównuje do zamachu na prezydenta Kennedy’ego w 1963 roku. Wiele osób z jego pokolenia porównuje tę tragedię do masakry katyńskiej z 1940 roku, na której rocznicowe obchody leciał do Katynia Lech Kaczyński i przedstawiciele władz państwowych.

„Cała elita władzy została wyeliminowana” – mówi dyrektor Loryś. „Pojawia się wiele spekulacji dotyczących tego, jak do tego doszło, kto jest za to odpowiedzialny i dlaczego tyle ważnych osób leciało jednym samolotem”. Dyrektor MPA przypomina, że wiele osób oskarża Rosję o opóźnienia w dochodzeniu i odczytywaniu zapisu z czarnych skrzynek.

„Nikt nie chce wierzyć, że prezydencki samolot po prostu uległ wypadkowi” – mówi mieszkający w Chicago od 1981 roku poeta Adam Lizakowski. Zaznacza, że podejrzliwość Polaków wobec Rosjan ma wielowiekowe tradycje. „Na przestrzeni wieków zawsze Polacy byli w stosunku do Rosjan uprzedzeni. Być może jednak ci, którzy urodzili się w USA mają w stosunku do Moskwy inne podejście. Ale, w końcu kto wie lepiej niż sąsiedzi…?”

Wyjaśnianie przyczyn tragedii wciąż trwa i wszystko wskazuje na to, że trwać będzie jeszcze długo. Wicekonsul RP w Chicago, Mariusz Gbiorczyk nie wierzy w teorie spiskowe jakich nie brakuje w odniesieniu do katastrofy z 10 kwietnia. Przyznaje jednak, że już samo miejsce wydarzenia i cała związana z nim historia sprzyjają najróżniejszym teoriom. „To rzeczywiście ironia historii, ze prezydencki samolot rozbił się w tym samym miejscu, gdzie 70 lat temu miała miejsce masakra polskich oficerów” – mówi konsul Gbiorczyk.

Zrozumienie tragedii łączy pokolenia

W dniach po katastrofie polski konsulat był otwarty poza normalnymi godzinami urzędowania, aby wszyscy chętni mogli złożyć wpisy do księgi kondolencyjnej. Polonijne media także zareagowały na to, co się stało pod Smoleńskiem. Z telewizyjnych ramówek zniknęły programy rozrywkowe, a ich miejsce zajęły relacje z Polski i dokumenty o Katyniu. W radiu usłyszeć można było na co dzień rzadko grane utwory muzyki klasycznej, Chopina, oddające nastrój żałoby narodowej.

Chociaż Oliwia nie ma względem Polski tak żywych patriotycznych uczuć jak jej rodzice i przodkowie, to jednak nie znaczy, że nie dostrzega wagi katastrofy pod Smoleńskiem. Uczestnicząc w polskiej mszy żałobnej w Niles pod Chicago, widząc nazwiska każdej z ofiar tragedii umieszone na katyńskim pomniku, Oliwia poczuła to, co czuli jej rodzice i rodacy.

„Widząc te tłumy, które przyszły pod pomnik i nazwiska osób, które zginęły, zrobiło mi się bardzo smutno. Zrozumiałam jak wielka to była tragedia”.

Blake Sobczak & Ashley Fetters

Tłumaczenie: Magdalena Pantelis

Tę i inne publikacje znaleźć można na stronie: www.ImmigrantConnect.org

 

Comments

  1. ewa
    ewa 17 July, 2010, 14:34

    A ja w Tym czasie bylam na wakacjach w Polsce , bylo to dla mnie tragedia, wakacje mialam straszne, stres. Kiedy uslyszalam ja i moja rodzina nie wierzylam w to co sie stalo, szok na ulicach , WSZYSCY PLAKALI JAK DZIECI, Tylko przed telewizja, co mnie dreczylo to USCISKI TUSKA Z PUTINEM to na mnie i mojej rodzinie wywolywalo wiekszy zal. JAK W TEN SPOSOB MOGL SIE ZACHOWYWAC TUSK. WIADOMO CO MYSLA POLACY , jednak nam wolno. Rzad nic w tym nie zrobil i nie dazy a przeciwnie unika , szukaja co sie stalo z Blirda a nie chca slyszec co z samolotem w Smolensku. To jest zalosne, my obywatele chcemy znac prawde. Mieszkam w USA i sledze wiadomosci , dalej mam zalobe w sercu. L. Kaczynski byl moim prezydentem!

    Reply this comment
  2. hannah
    hannah 18 July, 2010, 01:44

    .. kiedy sa wasnie miedzy sasiadami, to zaden sasiad nie jest obiektywny… urazy, niepokoje zamydlaja pole widzenia…Tylko specjaliscy przez lata przygotowani w szkolach moga obiektywnie ocenic zjawisko….Jest mi przykro , ze zaistniala taka sytuacja, ale staram sie cenic osoby poki zyja ( wiec bulwersowaly mnie wszelkie masowe rymowanki i inne dyrdymalki od dnia wyborow prezydenta), bo holduje zasadzie szanuj szefa swego…, ale tez nie umieram z bolu, ze wladza odchodzi..,

    Reply this comment
  3. kicia
    kicia 18 July, 2010, 12:12

    Pan Jaroslaw podzielil nie tylko Polske na A, B, itd, ale rowniez podzielil Polakow, to przykre, ale prawdziwe.

    Reply this comment
  4. PGR Jackowo
    PGR Jackowo 18 July, 2010, 18:27

    Katastrofa połączyła Polaków, ale tylko na chwile. Teraz walka odżyła na nowo ze zdwojoną siłą. Niestety PIS, szczególnie J. Kaczyński wykorzystuje tą tragedię cynicznie i haniebnie do celów politycznych. Przypominam, że tam zginęli nie tylko prezydent z żoną, ale i ludzie z PO i SLD. Poza tym po co było urządzac zamach na L. Kaczyńskiego? Czy ktoś kto rozpowszechnia bzdury o zamachu się nad tym zastanowił? Przecież Kaczyński kończył właśnie kadencję, raczej bez szans na reelekcję. Dla Rosjan nie stanowił zagrożenia, bo w Europie nikt się z nim nie liczył, po blamażu na forum Unii czy w Gruzji. No i jeszcze czasy się zmieniły jakby ktoś nie zauważył. Ale jestem pewien, że pisowców nic i nikt nie przekona, nawet sto komisji, bo oni i tak wiedzą lepiej-żenada.

    Reply this comment
  5. Hanna
    Hanna 18 July, 2010, 19:59

    Niestety Kicia.Masz racje.

    Reply this comment
  6. tiki
    tiki 18 July, 2010, 20:22

    jarek mistrz swiata w aktorstwie politycznym,falszywy kameleon zrobil pol Polski w Konia :)))))))))))))))

    Reply this comment
  7. Hanna
    Hanna 18 July, 2010, 21:09

    Tiki az strach sie bac))

    Reply this comment
  8. Hanna USA
    Hanna USA 18 July, 2010, 21:16

    Takl masz racje zenada PGR. Ale sam widzisz co wyprawiaja Polacy w USA.
    To jakas psychoza.
    Pozdrawiam )))

    Reply this comment
  9. Stefan Buchholz-USA
    Stefan Buchholz-USA 19 July, 2010, 05:08

    No tak… wszechwiedząca p. Hanna USA podsumowala wiekszą cześć Polonii… To i ja podsumuje teraz tych Polaków, którzy głosowali na pupilka PO. Moim zdaniem na PO-Komorowskiego zagłosowali pseudo mądrale, nie czytające niczego, akceptujące łamanie prawa w tym wszechpanoszące sie w Polsce łapówkarstwo, teskniące za frontem jedności narodu, nierozumiejące praw i obowiązków opozycji czyli mamroczą o czasach PRL-u. Zapomina sie, że PO jest skrzydłem sektoru wielkich biznesów, Niemiec oraz gejów i czekają Polske chude lata a bedą jeszcze chudsze jak zgodzą sie na odszkodowania wojenne dla pewnego narodu, co jest bardzo realne teraz, jak podkreśla ten naród.
    PO ma teraz pełnie władzy i zamiast wziąść sie za wypełniania wyborczych obietnic, nadal walczy z opozycją w tym z krzyżem, który ponoć przeszkadza w … ogłupianiu społeczeństwa. Katastrofe smoleńską traktuje jako fanaberie i niedorzeczne naciski opozycji, kryjąc tym samym swoją nieudolność, która odczytywana jest jako wrecz współudział w tej kolejnej zbrodni jaką popełnili nasi odwieczni wrogowie. Czemu nikogo nie dziwi fakt, że Niemcy tak aktywnie popierali Komorowskiego…. podobnie aktywnie domagali sie zamkniecia polskich stoczni ażeby móc póżniej postawić na nogi swoje. To Niemcy układają sie z Rosją poza plecami UE budując rurociąg przez Bałtyk. W USA też są dwie partie scierające sie podczas wyborów, ale tylko podczas wyborów. Póznie pracują razem szanując układ politycznie wyznaczony przez wyborców.

    Reply this comment
  10. Hanna USA
    Hanna USA 19 July, 2010, 10:17

    Hanna nie glosowala na nikogo.Jak myslicie czy swiat znormalnieje?
    Panie Stefanie najgorsze chwile do roku 1990przezylam w Polsce.
    Nie w ciepelku USA.Ale gratuluje Pana oczytania zawsze korzystam z nauk i nie wstydze sie tego .Ze jest ktos madrzejszy ode mnie jak Pan np.
    Ale ciesze sie ze moje corki i ich mezowie w Polsce sa po studiach , tam zyja i mieszkaja tez.A ja przecietna kobiecina slucham co oni maja mi do powiedzenia i wyciagam tak na chlopski rozum wnioski.
    Uwazam ze kazda zaloba nawet po najblizszych powinna zostac w sercu a zyc nalezy dalej.I to nie zadne fanaberie.i nikt nie zaprzecza ze trzeba sprawy wyjasnic. Ale bez histerii i “atakow.”,obrazania innych przekonan.

    Reply this comment
  11. Hanna USA
    Hanna USA 19 July, 2010, 10:59

    I chyba dal mi Pan do zrozumienia ze nie powinnam nic komentowac, bom za glupia.ale przestane tylko dlatego bo trudna “dyskutowac”z wybitnie ,inteligentna osoba jak Pan.I szczerze mowiac zaczynam sie Pana “bac”Postaram sie wstrzymac od komentarzy i tylko czytac)))Moze na stare lata Uniwersytet Trzeciego Wieku sie przyda?

    Reply this comment
  12. kicia
    kicia 19 July, 2010, 11:21

    panie Stefanie B. (jakos trudno mi napisac to niepolskie nazwisko),nie ma pan prawa nazywac np mnie pseudomadrala, na tym polega demokracja, ze kazdy moze wypowiadac to, w co wierzy i co uwaza za stosowne. Dla mnie wybor na prezydenta RP p. Komorowskiego
    byl udany, i wierze, ze “zgoda buduje”, chociaz nie glosowalam(paszport nie wazny).

    Reply this comment
  13. Stefan Buchholz-USA
    Stefan Buchholz-USA 19 July, 2010, 11:36

    Demokracja, wolnośc slowa i takiem tam pierdoły 🙂 Prawdziwa demokracja bedzie wtedy jak całe, dane społeczeństwo, zacznie to rozumieć i np. w komplecie zagłosuje wg. swego uznania popartego wnikliwą analizą tematu, który jest poddany głosowaniu.
    Zadna zgoda nie buduje. Tylko ostre dyskusje, tzw. konkurencja problemowa, pozwala na rozwój.
    Ja cały czas nie siedziałem w ciepełku USA. Dwa lata rozkoszowałem sie ciepełkiem wiezień we Wrocławiu i Strzelcach Opolskich skazany przez sąd PRL-u w trubie dorażnym za … szerzenie wiedzy za pomocą ulotek i pism podziemnych w Szczecinie.
    Ja nikogo nie staram sie obrazić. Sami obrażacie sie manifestując sympatie dp PO, Palikata i tego podobnym wrogom cywilizacyjnego rozwoju skołowanej Polski i Polaków.

    Reply this comment
  14. KOLA
    KOLA 19 July, 2010, 11:40

    czy beda jedni ,czy drudzy nic sie nie zmieni.Naladuja sobie portfele podczas rzadzenia a nastepnie stanowisko na placowce dyplomatycznej i zabawa do konca zycia. Zas przecietny obywaletu ty sie kloc ,martw ,wyzywaj i ublizaj innym , bo zadaniem rzadu jest oglupic i okrasc narod ,niezaleznie od rodzaju rzadu

    Reply this comment
  15. KOLA
    KOLA 19 July, 2010, 11:43

    byla katastrofa zgineli ludzie to smutne, niezaleznie czy ich lubilem czy nie. Ale obecne trwonienie pieniedzy podatnika nie ma sensu. Napedza pieniadze tylko tym co pracuja w tej komisji , zas zadaniem komisji jest pracowac jak najdluzej , bo wtedy wiecej jej czlonkowie zarobia .PODATNICY wiecej zaplaca

    Reply this comment
  16. KOLA
    KOLA 19 July, 2010, 11:52

    Panie Stefanie wiezienia zawsze beda pelne tzw. wiezniow politycznych bo kazdy rzad ich wykreuje ,pozabija troche swego spoleczenstwa itp. Na tym polega rzadzenie. Niezaleznie od rodzaju rzadu obywatel jest tylko glosem w czasie wyborow , a potem zerem do nastepnych wyborow.

    Reply this comment
  17. Hanna USA
    Hanna USA 19 July, 2010, 12:30

    Oh w moim wieku chyba lepiej dac sobie spokoj(59lat).Lepiej to forum pozostawic mlodziezy jak Pan Stefan np. A samej poczytac “Maly Ksiaze”Kubusia Puchatka” czy cos w tym rodzaju.Albo “Trylogie”))))

    Reply this comment
  18. Cobi
    Cobi 19 July, 2010, 14:16

    do Pana Stefana Buchholz-USA ::
    zaintrygował mnie Pan kilka tygodni temu swoimi wpisami na tych stronach www. Obserwuję też pańską stronę internetową. (moje zdanie o niej-> jednokierunkowe dno). Jest pan starszy ode mnie, więc i wiedzę i doświadczenie życiowe też dłuższe. Jednak zauważyłam, że Pan cały czas żyje swoją przeszłością. Polska jawi się Panu jako “tleniące imperium komunizmu”, które należy cały czas tępić, zaś samych polaków jako zacofany, nierozumny naród. Nie rozumie Pan, że jest w RP już kolejne młode pokolenie, które szuka własnej drogi życia i ma w nosie teorie spiskowe swoich dziadków oraz ich komunę. Wybrali sobie takiego prezydenta jakiego uważali za godnego ich głosu. I nawet Polonia Amerykańska nie pokrzyżowała ich planów.
    Czy nie czas już ubrać papucie??? Czy nie czas już przestać ubliżać tym polakom??? Czy nie czas już uszanować ich decyzje???
    Żyje Pan od wielu lat w Stanach, więc jakie ma Pan moralne prawo przestawiać “meble w ich domu”??? Chce Pan zmieniać Polskę na odległość??? Feeeeeee.
    Proszę przenieść się do Polski, zacząć tam mieszkać, żyć, płacić rachunki, robić zakupy itp…. W Polsce nie ma komunizmu i nikt Pana za kratki ponownie nie wsadzi. Czasy się zmieniły.
    I tylko proszę się teraz nie migać na forum oraz innym nie ubliżać.
    z wyrazami szacunku
    Iwona

    Reply this comment
  19. Cobi
    Cobi 19 July, 2010, 15:00

    do Pani Hanny USA
    nie data urodzenia w Pani dokumentach świadczy o Pani wieku, o tym czy jest Pani stara czy młoda -> ale wigor, świadomość swego istnienia, energia, chęć życia itp. Przeglądając różne Pani wpisy uważam, że przytoczone przez Panią tytuły książek po paru minutach uśpiłyby Panią. Jeszcze nie czas na te lektury!!!!
    PS. pozdrawiam 🙂
    Iwona

    Reply this comment
  20. hannah
    hannah 19 July, 2010, 15:06

    …. czytam z uwaga kazdy wpis na forum i delikatnie chcialabym nadmienic, ze nikt nie ma patentu na madrosc… , chocby z tej przyczyny, ze punkt widzenia i punkt siedzenia jest zmienny…. nie jestem milosniczka wypraszania gosci, jesli wyrazaja emocje,… bo przeciez moge tez oddzialywac…:)… Ponadto mysle, ze te piekne forum nie ma byc mono, bo w dyskusji wtedy nie ma polemiki, a wtedy i o mysl jasna trudniej, nie mowiac, ze wtedy bym czula jakbym czytala panegiryki…Zwyczajowo odpowiadajac na forum, odpowiadam tresci, a nie pod nazwisku, latwiej bez uprzedzen…. pieknie napisal…. pan Kol…bardzo dziekuje…

    Reply this comment
  21. Hanna USA
    Hanna USA 19 July, 2010, 15:48

    Tak dziewczynki macie racje Gobi i Hannah.Pozdrawiam))))
    A Panie Stefanie naprawde swego drzewa geneologicznego nie musze sie wstydzic,ale bym tu mlodziez zanudzila z pewnoscia)
    Panie pozdrawiam i Pana Kole
    Hanka

    Reply this comment
  22. KOLA
    KOLA 19 July, 2010, 17:12

    bardzo dziekuje.
    Wiadomo ze kazdy czlowiek ma inne spojrzenie na rzeczywistosc.Analizuje ja zawsze subiektywnie i to jest to co nas powinno wyrozniac. Czlowiek z natury zyje w gromadzie i latwiej jest mu prowadzic zycie w ten sposob. poczaszy od rodziny , przyjaciol czy nawet wrogow tworzymy rzeczywistosc, spoleczenstwo .Niestety te nasze przyzwyczajenia i sposoby zycia inni wykorzystuja. Stad mamy co mamy. Ale uwazam ,ze zawsze nawet w negatywnej postaci ,ktora nas uzyla trzeba szukac czlowieka i choc jednej cechy pozytywnej. To samo stwierdzenie jestem w stanie uzyc do rodziny,. organizacji czy nawet rzadu ,kosciola itp. jako struktury ktora jednak ulatwia nam zycie ,bo sami nie bylibysmy w stanie zrobic nic. Dlatego uazam,ze forum powinno polegac na dyskusji ludzi a nie na obrazaniu innych. Swiadczy to o naszej dojrzalosci i gotowosci do wymiany pogladow ,a nie do narzucania komus czegos . Kazdy ma swoje opinie i tak powinno byc. Moge sie nie zgadzac z kims, ale nie moge go obrazac ,co jest powszechne w obecnych skorumpowanych rzadach, organizacjach itp.A dzieje sie tak dlatego ze kazdy ma kazdego w tzw “reku” .

    Reply this comment
  23. lucjan dunin-caliński
    lucjan dunin-caliński 19 July, 2010, 18:37

    Przecież pan Buchholz napisał w innym komentarzu, że “walczył z komuną i nadal to robi”.
    Nie wiem, może na Kubie ulotki teraz roznosi? albo w Korei Północnej?
    Demokracja to według niego pierdoły…niech mu będzie.
    W takim razie siedział też za “pierdoły”.
    Bojownik o demokrację, przepraszam, o pierdoły, który inaczej myślących ludzi uważa za głupków.
    Który w USA jedzie na solidarnościowym kombatanctwie, bo czymś innym widocznie nie może “zabłysnąć”.
    A ja znam ludzi, którzy siedzieli w PRLu nie za roznoszenie ulotek, ale za pisanie tych ulotek. Aby pan Buchholz miał co roznosić, ktoś musiał to przecież pisać.
    I jakoś się tym wcale, ale to wcale nie chwalą, uważając, że działali i pisali (nie tylko ulotki) nie po to, by teraz być sławnym i odcinać tzw. kupony. I z nimi, przy dobrym alkoholu niedawna rozmowa wyglądała tak – “Jasiu, na kogo głosowałeś? Na Komorowskiego, a Ty? – Na Kaczyńskiego, a ty Lucek? Ja nie głosowałem, bo nie mieszkam w Polsce od 1982 roku. No tak, masz prawo, no to zdrowie. Zdrowie.”
    Według pana Buchholz(a) on nikogo nie obraża, bo ci, co wyrażają sympatię do PO obrażają sami siebie.
    Niestety, ale mnie to w zupełności wystarcza do oceny intelektu tego “politycznego więźnia PRL i bojownika o pierdoły”.
    Do tego pana nie dociera, że Polacy w kraju wybrali kogoś innego, niż on sobie życzył. On uważa, że Kaczyński wygrał te wybory, bo miał np. “prawie” tyle samo głosów. Tylko, że w tym wypadku to “prawie” znaczy bardzo, ale to naprawdę bardzo dużo. I taki drobiazg, że to Komorowski wolą większości Polaków jest prezydentem, dla pana Buchholz(a) nie ma znaczenia.
    On jak “prawdziwy Polak patriota” cieszy się z klęski a nie ze zwycięstwa.
    Dla niego Kaczyński wygrał bo przegrał, a Komorowski przegrał bo wygrał. I będzie wciąż powtarzał, że wygrał, bo przegrał i prawdziwym zwycięzcą jest Kaczyński dlatego właśnie, że przegrał.
    I nigdy nie pojmie, że to normalna paranoja nie mająca nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.

    I jeszcze jedno, mówić można z każdym, rozmawiać z bardzo mało kim.
    Mówienie do pana Buchholz(a) uważam za zakończone.
    Co nie znaczy, że nie będę zabierał głosu na “rewelacyjne mądrości” tego pana typu, że Niemcy i Japonia zyskały na rozbrojeniu.

    Reply this comment
  24. Hanna USA
    Hanna USA 19 July, 2010, 20:56

    Super ze sa tacy Polacy w USA jak Pan Panie lucku))
    I wiekszosc osob z tego Forum))

    Reply this comment
  25. Hanna USA
    Hanna USA 19 July, 2010, 21:44

    No a dzisiaj bylo rewelacyjne “Szklo Kontaktowe”I komentarze Polakow w Polsce.(TVN24)
    Pozdrawiam Hanka

    Reply this comment
  26. hannah
    hannah 20 July, 2010, 07:16

    Pani Haniu… Kubus Puchatek to swiateczny deser i to najfajniejsze, ze dla calej ferajny w kazdym wieku..:), bo to nie sztuka miec dzieciecy usmich kiedy ma sie 5 lat, ale utrzymac go przez cale zycie w promiennym stanie to juz wielkopomna sztuka…:)… dziekuje za mile slowa i kocham pani komentarze

    Reply this comment
  27. lucjan dunin-caliński
    lucjan dunin-caliński 20 July, 2010, 09:29

    Wybory to taka rzecz, na które idzie się w przerwie na małe co nie co. One są takie, że wybiera się tego, który najlepiej zadba o pełny garnuszek miodu dla Puchatka, kępkę ostu dla Kłapoucha i woreczek żołędzi dla prosiaczka. I wszystkie zwierzęta z lasu, a więc i sowa pszemondżała z kangurzycą i maleńswem, i wszyscy krewni i znajomi królika a nawet rozbrykany tygrys brały w nich udział i wybierali Krzysia, bo dla nich on był najlepszy. Aż zjawił się kiedyś spoza lasu Chochoń i on chciał wybrać nie Krzysia a Jagulara. I on przekonał niektórych krewnych i znajomych królika by głosowali na tego Jagulara, ale jak obliczono głosy, wyszło, że wygrał jednak Krzysiu. I wszyscy, łącznie z Chochoniem słuchali i szanowali Kzysia, bo to był lasowy prezydent wybrany w demokratycznych wyborach lasu. Bo tak jest wszędzie.
    Tutaj Kubuś Puchatek się zadumał, pomyślał intensywnie swoim „małym rozumkiem” i dodał:
    Tak jest wszędzie prócz Polski …

    Reply this comment
  28. Hanna USA
    Hanna USA 20 July, 2010, 10:20

    ))))Hannah i Panie Lucku))
    Pozdrawiam.
    Pani Iwonko super ksiazka choc czasem smutna a czasem wesola Kasi Grocholi “Zielone Drzwi”
    Pozdrawiam wszystkich stad.
    Hanka

    Reply this comment
  29. Hanna USA
    Hanna USA 20 July, 2010, 10:53

    Pani Hannah dziekuje ))
    Hanka

    Reply this comment
  30. hannah
    hannah 20 July, 2010, 20:39

    Oj panie Lucjanie… mentlik mi pan zasial.. “wygral bo przegral.. przegral bo wygral..” . Czy naprawde ludzie tak rozumuja…? A za post o prosiaczku to nie bede dziekowac, bo on mnie zupelnie rozbroil…

    Reply this comment
  31. Hanna USA
    Hanna USA 20 July, 2010, 20:52

    Fantastyczna recenzja “Kubusia Puchatka”Panie Lucjanie)))Super,
    Dzieki

    Reply this comment
  32. lucjan dunin-caliński
    lucjan dunin-caliński 21 July, 2010, 09:42

    Pani hanno i jeszcze jedno “h”.:)
    Niestety, taki sposób myślenia, że “tak naprawdę wygrał, mimo, że przegrał” jest bardzo charakterystyczny dla większości elektoratu Jarosława Kaczyńskiego. I co? Mam napisać, że sami siebie obrażają, bo pomimo, że ich sympatyk przegrał, oni uważają, że wygrał?
    Logiki w tym nie ma żadnej, jest za to wręcz nienawiść do zwycięzcy (a co za tym idzie do tych, którzy inaczej głosowali). Mimo, że prezydent elekt powtarzał, że zgoda buduje, Polska jest podzielona z własnego wyboru. Polacy zgodę mają niestety w głębokim powiedzmy poważaniu. Przecież już zaraz po wyborach działacze PiS głosili gdzie tylko mogli, że w wyborach zwyciężył Jarosław Kaczyński, zaś Komorowski w nich przegrał, bo wygrał.
    I chociaż to jest wręcz idiotyczne stwierdzenie, tak się wypowiadali. Cóż, można powiedzieć, że w ostatnim kontrolnym meczu piłki nożnej obecnych mistrzów świata z nami, Polska wygrała bo do swojej bramki wpuściła 6 piłek a Hiszpania ani jednej. I pomimo, że od tej pory parafrazuje się powiedzenie niezapomnianego Kazimierza Górskiego, że „piłka jest okrągła a bramek jest 6”, można mówić, że Polska wygrała, bo … zaoszczędziła wydatki na podróż do RPA i pobytu naszej drużyny w Afryce.
    Co najlepsze, o tej wygranej Kaczyńskiego dyskutują opiniotwórcze w jakimś stopniu media, które piszą np. „Jarosław Kaczyński moralnym wygranym wyborów” i roztrząsają w jaki sposób lider PiS pomimo przegranej jest zwycięzcą. A dla mnie to normalny idiotyzm mówić i pisać, że „wygrał, bo przegrał”
    No, ale prawdę mówiąc to sam ich lider powiedział kiedyś, nikt nam nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne”. To doskonale tłumaczy stwierdzenie, że wygrał, bo przegrał.
    Co do pana Buchholz(a), zadałem sobie trud i poszperałem trochę w Internecie. I jeszcze w innych dokumentach (do których z racji mojej pracy mam dostęp). Cóż, ten pan ma rzeczywiste zasługi dla Polski niepodległej, twierdzi, że jest wynalazcą „ulotkowej bomby” i może rzeczywiście jest. Jednak chwalenie się, w jakiej wspaniałym miejscu mieszka (i zamieszczenie zdjęcia, żeby wszyscy widzieli, że przejdzie przez ulice i już jest nad oceanem) to wg. mnie taka chęć pokazania, że mu się w USA powodzi, że się ustawił. Bo przecież nie umieścił tego zdjęcia po to, by wszyscy chciani i nie chciani goście bez trudu odnaleźli jego dom. To takie w pewnym sensie infantylne i takie dowartościowanie się tym, że patrzcie, jak mi się powiodło. Ja nie zamieszczę miejsca cumowania swojego jachtu na Key West, nie zaznaczę strzałką, że ten dom na tej wielkiej działce koło jeziora Michigan jest mój tak jak i ten duży szałas góralski w Keystone w Kolorado. Może dlatego, że nie widzę takiej potrzeby, a może dlatego, że ich nie mam (wolny wybór w myśleniu czytelników tego komentarza). Ale to już jest bardziej logiczne stwierdzenie, niż takie, że ”wygrał bo przegrał”. Może pan Buchholz powinien zacząć postępować jak katolik (bo tak się na swojej stronie deklaruje – jakby to była kolejna zasługa)i zacząć miłować swoich bliźnich? Ale, bez nawracania ich na „jedyną słuszną drogę polityczną”, za to ze zrozumieniem, że każdy dorosły człowiek ma prawo myśleć tak, jak nakazuje mu nie tylko rozum ale i serce, a przez to, że myśli inaczej niż ja, nie jest od razu ode mnie gorszy lub upośledzony.
    Własna biografia autorstwa chyba pana Buchholza jest piękna. Nie każdy może się podobną poszczycić . Ale czy to nie ktoś inny powinien pisać o naszych zasługach i dokonaniach i chwalić nas?
    Zmieniłem po jej przeczytaniu trochę zdanie o tym panu, mimo, że zaraz na początku naszej „komentarzowej” sprzeczki mnie obraził odsyłając do grillowania i „pisząc powoli”. Ale tylko trochę to zdanie zmieniłem. Bo nadal uważam, że nikt mu nie dał patentu na „mądrość” i wynoszenie się ponad „tłum” bo on czegoś dokonał. Niech weźmie pod uwagę, że nie tylko on czegoś dokonał. Może wtedy zacznie mieć więcej zrozumienia (a może nawet i szacunku –co chyba będzie bardzo trudne) dla ludzi, którzy myślą (bo mają takie prawo) inaczej niż on.
    Pozdrawiam panią, pani hannoh

    Reply this comment
  33. Hanna
    Hanna 21 July, 2010, 13:41

    A teraz krzyz koscia niezgody.Czy kosciol ktory ‘nie ma nic z polityka wspolnego”nie moglby zalatwic ten spor i zabrac w godne miejsce?Rozumiem ze to nie w interesie Kosciola?
    Czy przed Bialym Domem jest Krzyz z powodu tragicznie zmarlego J.Kenediego?Czy to nie wyglada na awanture kosztem tragedii?
    Sluchalam glosow Polakow w kraju ,sa oburzeni ,oczywiscie sa i tacy ktorzy walcza i sami nie wiedza w jakim celu…..

    Reply this comment
  34. Hanna
    Hanna 23 July, 2010, 13:13

    Chcialam serdecznie wszystkim podziekowac za wspolne “dyskusje” )))
    Mysle czas odpoczac i tu nie zagladac bo tematy rzeka …..I psuja czasem humorki i nerwy.Dzieki za cierpliwosc do mnie czasem i takt wlasnie gdy kogos wkurzylam czasem.
    Bo to forum zaczelo byc jak narkotyk ))A nie chce sie uzalezniac ))
    Serdecznie pozdrawiam wszystkich.
    Hanna Wodzynska))

    Reply this comment
  35. robal
    robal 23 July, 2010, 15:35

    jakie jaja same POpie…(edyt.-red.) POwczyki tu sie zebraly i pisza bzdety jak to POpaprance odbuduja nasz kraj i bedzie to druga hameryka. Taki ruski sugus jak Tusk i Komoruski wyprzedadza reszte co polskie i osadza sie na obczyznie jak corusia Cimoszewicza. glupie niedoczytane polaczki beda bialymi niewolnikami dla sasiadow

    Reply this comment
  36. robal
    robal 23 July, 2010, 15:38

    hanka to jak jej horagiewka zawieje raz w prawo raz w lewo. A Iwona to pokomunistyczne me…(edyt.-red.) wiec zdania innego miec nie bedzie

    Reply this comment
  37. Hanna
    Hanna 23 July, 2010, 18:25

    Moje madre slodkie robalki.Jak juz to Hanka jest choragiewka))

    Reply this comment
  38. Hanna
    Hanna 24 July, 2010, 22:40

    Jestem pod wrazeniem wywiadu z Ewa Komorowska, zona tragicznie zmarlego w Smolensku.Wiceministra Obrony Narodowej.Jesli ktos ogladal Fakty po Faktach, TVN24,napewno ma podobne zdanie.

    Reply this comment
  39. tiki
    tiki 27 July, 2010, 21:43

    “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””Ciekawe czy kaczora przeniosą na Powązki jak się podtwierdzi ,że to kaczor naciskał na pilota aby wylądował. A wszystko na to wskazuje. “Bohater” winny śmierci 95 osób pochowany na Wawelu to jest dopiero Polska paranoja.
    “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””

    Reply this comment
  40. Hanna USA
    Hanna USA 4 August, 2010, 13:05

    Tiki jesli ogladasz wiadomosci z Polski TVN24 etc. poprostu trudno to zniesc….A szczegolnie nie warto tu komentowac.)))Bo moga mnie ukrzyzowac jeszcze..
    Pozdrawiam Hanna

    Reply this comment
  41. Hanna USA
    Hanna USA 4 August, 2010, 13:16

    Nawiazujac do artykulu dot.Katastrofy, Prezydent Kennedy nie mial krzyza przed “palacem” chyba, po tragicznym zamachu….? Demokraci i Republikanie w tym momencie byli razem.Bez zadnych skandali.?

    Reply this comment
  42. Cobi
    Cobi 4 August, 2010, 14:06

    Haniu, ale z Ciebie marzycielka 🙂
    może za pół wieku partie w RP będą się szanować i wspólnie działać dla dobra Polski. Teraz, nadal trwa dzika dżungla. Zaś śmierć ważnych elit politycznych tylko dał powód do kolejnej “jatki”. Postawiono krzyż i zobacz jakie cyrki się wyprawiają teraz. Wstyd 🙁
    pozdrawiam

    Reply this comment
  43. Hanna USA
    Hanna USA 4 August, 2010, 19:49

    Cobi ,Nic dodac nic ujac)Pozdrawiam rowniez.

    Reply this comment
  44. Waclaw
    Waclaw 4 August, 2010, 22:01

    Od wczoraj nie zycze sobie krzyza i pomnika
    Polka Katoliczka

    Reply this comment
  45. Waclaw
    Waclaw 4 August, 2010, 22:06

    I Polak Katolik z Zona i cala rodzina

    Reply this comment
  46. maryla
    maryla 4 August, 2010, 22:06

    Ja sie wstydze za swoj narod patrzac na te dewcje i histerie! Kochacie tak bardzo krzyz i Jezusa? To nie urzadzajcie targowiska! Jezus takich jak Wy ze swiatyni przepedzil! Miejsce krzyza jest w swiatyni! Oszolomstwo, ze az strach sie bac!!!

    Reply this comment
  47. Hanna USA
    Hanna USA 4 August, 2010, 22:24

    Maryla myslisz ze tylko Ty?Ale skoro niektorzy krzycza Jarek ,Jarek przy tym krzyzu to chyba wiadomo o co chodzi?Szkoda wogole zdrowia i nerwow na to co sie wyprawia.Profanacja i tyle.

    Reply this comment
  48. Robert
    Robert 4 August, 2010, 22:37

    Ci idioci od tej zadymy z Krzyzem ,tak “fantastycznie”sie podzielili
    zamiast te emocje wykorzystac do pomocy powodzianom.Nawet widzialem Jolante Szczepinska, tez by wziela sie do roboty a nie agitacji swoja osoba.To wszystko tragiczne.Dobrze ze nasz Papiez tego nie widzi.
    Jestem tak zdenerwowany ze nie umiem w calosc ujac co bym chcial.
    Pozdrawiam prawdziwych Polakow

    Reply this comment
  49. Hanna USA
    Hanna USA 4 August, 2010, 22:45

    Kochani cieszmy sie chociaz tym ze moze wyciek ropy wreszcie unicestwiony))

    Reply this comment
  50. Cobi
    Cobi 4 August, 2010, 23:22

    poczytajcie co o tym całym zajściu piszą na polskich portalach 🙂
    wiele osób w samej Polsce uważa obrońców krzyża na Krakowskim Przedmieściu za zażartych fanatyków. Zaś złośliwi internauci ukuli już określenie ” PISLAM “.

    Reply this comment
  51. Hanna USA
    Hanna USA 5 August, 2010, 09:29

    Cobi kazdego wieczoru przez internet ogladam TVN24.Na zywo lub z rekordingu.Lovepol.com TV.Masz racje to tragiczne.Kiedys ukladalysmy z mlodzieza krzyze przy grobie Nieznanego Zolnierza w Warszawie ale z innego powodu(czasy Solidarnosci)polewano nas woda z armatek wodnychj,w amoku ganiali zomowcy.Ale to sluzylo innej sprawie.Chociaz tez uwazam ze nie bylo potrzebne bo tacy przecietni jakl ja albo gineli ,albo byli kalekami..Wazne co teraz sie dzieje horror i tyle.A tak poza tym jestem smutna bo moj piesek w Polsce nie zyje Kropeczka((
    Caluski Cobi

    Reply this comment
  52. Hanna USA
    Hanna USA 5 August, 2010, 21:50

    Nie no ta Pani Beata poslanka Kempa mnie do grobu wpedzi))

    Reply this comment
  53. Hanna USA
    Hanna USA 5 August, 2010, 22:20

    A swoja droga ,czy doczekamy sie wreszcie totalnej nudy?

    Reply this comment
  54. Ewa M.
    Ewa M. 19 August, 2010, 20:57

    Dluga zastanawilam sie aby zabrac glo w tej dyskusji,ale jak czytam te fanatyczne wzruszenia na temat katastrofy to …. otoz stala sie tragedia i juz zginelo wielu znakomitych ludzi,oddalo im spoleczenstwo hold nawet prezydent Kaczynski doczekal sie miejsca na Wawelu wlasciwie to nie wiem dlaczego poniewaz czym sie on wlasciwie zasluzyl moze ktos z Panstwa wymieni mi przynajmniej jego trzy zaslugi za ktorego go tak fanatycy PiSu chwala jego brat Jaroslaw to poprostu maly czlowieczek ktory wszedzie szuka cczegos i na kogos z zawisci ze nie objal schedy prezydenckiej po bracie to jad zlosci wychodzi z niego przy kazdej wypowiedzi falszywy do bolu kto dzis protestuje pod krzyzem np kobieta ktora przwiazala sie do krzyza kto to jest – matka jej byla gospodynia na plebani u jakies ksiedza ojciec nienzany a moze ten ksiadz-pracodawca matki to tatus sama tez samotnie wychowuje dziecko o czym to swiadczy???? to sa fanatycy ja wyrazam sie o nich delikatnie ale slyszalam wypowiedzi na temat przeciwnikow powstania pomnika/ja tez do nich naleze/ ze to satanisci,prostytuki itp itd ja z kobiet co wypowiada sie tu na forum o tym ze cala jej rodzina plakala jak zginal prezydent to mi przypomina stalinowskie czasy kiedy wielki wladca zamarl to polowa Polski i ZSRR plakala tak samo sprawa wyborow smieszne aby Polacy ktorzy mieszkaja w USA decydowali o wyborze Prezydneta kto z tych oszolomow zna polskie realia??? Kaczor juz byl premierem i co zrobil???braciszek prezydentem i co zrobil???? poza wetowaniem ustaw dlaczego na wejscie Prezydenta Komorowskiego sie dyskwalifikuje???? co do Macierewicza to jest to facet bez honoru i zadymiarz.Mozna by pisac i pisac o durnocie psedo-politykow.

    Reply this comment
  55. Lucky
    Lucky 26 August, 2010, 02:12

    Witam wszystkich.Niewiem czemu za poglondy p.hana jest krytykowana w tym kraju w którym mieszkam widze to na codzien.Każdy bez względu na wykształcenie jest człowiekiem i wie czy coś jest złe czy dobre.A polska to taki kraj w którym tylko kasa i układy i łapówy są na pierwszym miejscu ,więc czy warto sie kłucić o to kto ma racje to nic niezmieni wiem coś o tym bo kryzys zjadł moją firme nie chciałem “dac w łape” a co mam za pomoc mając dziecko i drugie w drodze? Nie wiecie? To powiem traktuja mnie jak smiecia wszędzie.Może mnie zato “zjecie” ale polska to bagno i kto by nie rządził długo tak zostanie.Niemam dziś możliwości wyjazdu do USA ale gdybym miał to nawet bym się nie zastanawiał moje dzieci nic dobrego nie czeka w tym kraju.Ten kraj zmierza w jednym kierunku jak TITANIC !!!!!!

    Reply this comment
  56. hannah
    hannah 26 August, 2010, 08:39

    Lucky.. szkoda, ze Twa firma nie dzialala w USA… tutaj masz sporo programow telewizyjnych, ktore czychaja na taka gradke jaka przedstawiles… najglosniejszy chyba jest program Howarda…

    Reply this comment
  57. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 26 August, 2010, 12:30

    Ewuniu ,dziekuje Ci za to co napisalas mysle podobnie jak Ty.Pomimo tego ze nie mieszkam w Polsce.Ale mieszkalam 43lata.I zdaje sobie sprawe z wszystkiego co piszesz,a takze sledze na zywo sprawy Polski.Pozdrawiam Cie I Hanie))

    Reply this comment
  58. Lucky
    Lucky 26 August, 2010, 15:50

    hannah.Wiesz mam w nosie telewizyjne show ja chce tylko normalnie żyć a własciwie to chce tego dla moich dzieci.Myśle że jeśli dokładnie nieznasz histori jakiego kolwiek człowieka to nie powinnaś kpić.Pozdrawiam .

    Reply this comment
  59. Lucky
    Lucky 26 August, 2010, 16:09

    A unas jest Drzyzga ha ha

    Reply this comment
  60. hannah
    hannah 26 August, 2010, 18:30

    Luckly tak sie sklada, ze nawet na czworke obronilam dyplom z historii i filozofii na uniwerku lodzkim ze specjalnoscia pedagogiczna… pracowalam w otoczeniu wielu wybitnych postaci.. i gdy blisko mi do przejscia na drugi most nie kaz mi byc panie Luckly smutna, bo to bylby falsz, ze jest sie z czego cieszyc na tym padole lez…:))) Nie pozdrawiam Ciebie, bo dla kazdego mam.. I wish you everythink the best… …..:)

    Reply this comment
  61. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 26 August, 2010, 20:11

    Lubie Ewe Drzyzge, a Ty w swoich problemach nie jestes odosobniony i nie miej pretensji do calego swiata Lucky.Pomysl tez o tych co przezyli w powodziach na przyklad.Nie jestes pepkiem swiata ,choc kazdemu wspolczuje kto ma zle.I nikt z Ciebie nie kpi napewno.Zle odbierasz .

    Reply this comment
  62. kicia
    kicia 26 August, 2010, 20:13

    u nas tez sa Rozmowy w toku – teraz tv satelitarna przyblizyla “caly swiat”
    mieszkam na Florydzie, a z tv jestem w Polsce…

    Reply this comment
  63. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 13:37

    Tak i wiemy na bierzaco bez propagandy co sie dzieje wszedzie Kiciu))

    Reply this comment
  64. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 13:43

    Hannah imponujesz mi kobietko))Pozdrawiam………….

    Reply this comment
  65. ela
    ela 27 August, 2010, 14:57

    ano wiemy na bierzaco co sie dzieje Hanno Wodzynska i wiemy ze pokomuchy zdania nie zmienily i zawsze beda krakac po swojemu. W Polsce tak jak pisze Lucky licza sie tylko komunistyczne buchaje ktore zmienily miejsca na ktorych siedzialy i buchaja dalej a zwykly czlowiek nie ma szans. Dobrze jest tym co maja uklady i znajomosci a zwykly czlowiek n ie ma szans na normalne zycie.

    Reply this comment
  66. kicia
    kicia 27 August, 2010, 16:45

    kochane baby! ortografia sie klania !!!!

    Reply this comment
  67. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 20:28

    Kurcze kiciu popraw mnie))w ortografii.Nie obraze sie napewno)

    Reply this comment
  68. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 20:44

    Ok.na biezaco))I buhaje))

    Reply this comment
  69. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 20:45

    w stress mnie wpedzisz calkowicie

    Reply this comment
  70. kicia
    kicia 27 August, 2010, 21:33

    Haniu, nie gniewaj sie ! Lubie Ciebie i Twoje wpisy, a ele – chyba tez, chociaz jest z innej “opcji”. Pozdrawiam.

    Reply this comment
  71. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 21:57

    A swoja droga to PiS niestety pokazuje swoje “chanstewko”Nie potrafi na imie trafic Prezydentowi Polski.Czy mowiono Prezydent Lech Kaczynski ,czy Lech Kaczynski?I co sie dziwic ze my tu na forum robimy bledy,skoro dziennikarze sa prostakami bez klasy.Wogole jedno co w Polsce wychodzi dobrze to hipokryzja.

    Reply this comment
  72. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 27 August, 2010, 22:08

    Kiciu ja Ciebie tez i moge tylko podziekowac Tobie.Zartowalam )))Dobranoc

    Reply this comment
  73. Lucky
    Lucky 28 August, 2010, 16:54

    Ela my to wiemy ale co mają powiedzieć ci co wierzą wto co zobaczą w TV jak to w polsce “jest pięknie”Tu trzeba niezle kombinować by życ.Bez nadzieji na emeryture na normalne leczenie nawet kobiecie w ciąży że o dziecku nie wspomne a na zus płacić trzeba.To prawda zmieniła się tylko nazwa ustruju bo mentalność i władza została ta sama,udając że nagle poglondy zmienili.A w TV polska taka fajna “DEMOKRATYCZNA”Takie samo zakłamanie jak w 80 latach.Odszkodowania dla powodzian brednie a miało byc tak pięknie.Oni mają gdzie mieszkać więc pocosię martwić niewolnicy itak jeszcze podatki zapłacą.To jest polska a nie brednie z TV choć są tu też fajni ludzie ale mało bardzo.A my jako naród jednoczymy się tylko wtedy kiedy mamy jakieś tragedie bo inaczej walczymy ze sobą nawet o kawąłek chodnika.To widać nawet w wypowiedziach wyżej w całości świata jesteś cie jakby jedną rodziną a staracie się dogryzać sobie i nawzajem krytykować to smutne. Pozdrawiam wszystkich a wszczegulności Ele bo wie co jest grane!

    Reply this comment
  74. Lucky
    Lucky 28 August, 2010, 17:26

    Ps.H.Wodzynska nie jestem pempkiem świata ale jego częścią to co pisze to moje poglądy nie żale.Żalami jednak uzasadniam swoje poglądy,niemam pretęsji docałego świata jednak światu staram się opisać polskę nie z TVN-u czy POLSATU tylko jak jest poza statystykami bo one kłamią.Jeśli coś zle zrozumiałem to PRZEPRASZAM.Co do powodzian bardzo współczuje bo wiem jak jest trudno w polsce coś zbudować a jak łatwo to straćić bez nadzieji na lepsze czasy mnie jeszcze stać płacić za stancje więc many narazie gdzie mieszkać jak dłuo.A tu na żadną pomoc nie ma co liczyć jak w innyćh krajach zasiłki czy tp. Za te pieniądze nie wyżyje się jednego dnia aoni każą miesiąć za 100zł szkoda czasu i stania w kolejkach!Dlatego współczuje innym a moge otym światu powiedzieć bo znam to z autopsji.Drzyzge też lubie a raczej tej pani program.Pozdrawiam.

    Reply this comment
  75. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 28 August, 2010, 19:57

    Lucky tez bylam mloda i mialam dzieci w Polsce .Rozumiem Cie doskonale .
    Na mieszkanie czekalam 23lata(16lat katem u tesciowej) ,wkoncu dzieci dorosly a ja wyjechalam .To bardzo wskrocie i prosto Ci opisalam.abys nie czul ze ktos tu udaje “GREKA”.Znam zycie i wiekszosc z nas.Takze jak sam widzisz ,to nie ostatni rzad zawinil, ze mamy tak jak mamy Lucky.Ja lubie ogladac TVN24 zwlaszcza Szklo kontaktowe.Nie wiem jak Ty?.Tam czesto dzwonia fajni i sensowni ludzie do Studia.Z calej Polski i Swiata.Czasem czuje sie winna ze jestem w USA.Ale nie kazdy tu jest milionerem ,ignorantem.Jasne ze szkoda mlodych lat Twoich i kiedys moich na borykaniu sie z zyciem.Ale zawsze trzeba myslec ze bedzie lepiej czego Tobie i Twoim bliskim zycze.

    Reply this comment
  76. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 28 August, 2010, 20:08

    Wogole przepraszam Cie Lucky.

    Reply this comment
  77. Lucky
    Lucky 29 August, 2010, 04:39

    Droga Hanno Wodzynska po pierwsze myśle ze niemasz co czuć się winna to dobrze ze jestes w USA jeśli jest tam Ci dobrze chyba oto w życiu chodzi.Ja kiedy miałem okazje byłem patryjotą choć stany imponowały mi od zawsze zostałem tu,to był BŁĄD niestety dziś takiej szansy niemam.Ja nie chce być milionerem firme prowadziłem bo można było ztego na początku normalnie żyć choć to było sztuką.Wiesz że ze zwykłego etatu zwykłemu człowiekowi w polsce nawet ne starczy na dwa tygodnie.Myśle że nie obrazisz się że pisze per ty? Bo jest chyba między nami różnica wieku, wywnioskowałem z przedostatniego wpisu.Nie jestem za żadną zopcji jak by niebyło premier jest już kilka lat i” irlandi jak nie było wpolsce ta k niema”.Myśle że być politykiem to poprostu świetny biznes sposób na zostanie milionerem wtym kraju bez żadnej odpowiedzialności można robić wszystko. oni mają w nosie nasz los,dlatego ludzie emigrują szukając lepszego jutra i ztego powodu nikt nie powinien się zle czuć”Tam dom twuj gdzie serce twoje”.Hanno W.Niemasz zaco mnie przepraszać myśle że wyszegła ztego fajna konwersacja i wymiana poglondów.Wraz z moimi bliskimi dziękuje za życzeni i my życzymy Tobie i twoim bliskim wszystkiego naj ,POZDROWIENIA ZE STAREGO KRAJU.

    Reply this comment
  78. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 30 August, 2010, 10:47

    No a na Wasze pocieszenie ze nie bede wiecej zasmiecac tego Forum.Chcialam sie tylko pochwalic ,ze moje wnuki potraktowaly mnie
    powaznie,i przyslaly caly zestaw z Polski “Kubusia Puchatka”
    Mysle ze tej “lektury nie zastapi zadne forum”Oczywiscie z kilkoma wyjatkami .Pozdrawiam i zycze optymizmu)))

    Reply this comment
  79. Maxio
    Maxio 1 September, 2010, 10:17

    Haniu lubie Cie ,Kubusia poczytaj wnukom.Jestes cholernie egzaltowana ale lubie czytac co piszesz.Nie zawsze fakt.Ale pisz chociaz czasem .
    Pozdrowionka.

    Reply this comment
  80. Maxio
    Maxio 1 September, 2010, 20:50

    Maxio postaram sie ,ale tez jestem cholernie zmeczona czasem tu))

    Reply this comment
  81. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 3 September, 2010, 21:02

    Maxiu pozdrawiam tez))

    Reply this comment
  82. SZEF WSI
    SZEF WSI 6 September, 2010, 13:00

    NIE PO TO ZAPLANOWALISMY KATASTROFE ZEBY WYGRAL KACZYNSKI BIS

    Reply this comment
  83. poszukuiący2010
    poszukuiący2010 6 September, 2010, 14:53

    Poszukujący 2010
    Katastrofa w Smoleńsku. Jeżeli to był zamach to tak właśnie musiał być zorganizowany
    Co jest bezsporne w tej sprawie?
    – był to zamach zrobiony przez kogoś z Polski przy udziale (na razie nie ustalono, czy chodzi o osoby, czy całą strukturę), jednej z wielu rosyjskich służb specjalnych, ustalił to A. Macierewicz
    – przyczyną katastrofy była gęsta mgła
    – ostatnio opracowano nano metody szybkiego rozpylania mgły przez małe samolociki. Samolociki takie (podał to rzecznik Jasnej Góry) widziano nad Polską w trakcie rozpylania mgły i silnych środków powodujących bardzo duże opady i oberwania chmur. Podobne widywano wcześniej nad ustronnymi obszarami Rosji.
    Jak poznać faktycznych sprawców katastrofy? Należy znaleźć osoby, które najbardziej na tym skorzystały. Należy także znaleźć dowody współdziałania polskich uczestników z rosyjskimi służbami specjalnymi i wykazać, że łączą ich wspólne interesy. A oto dowody:
    1. Jedyną instytucją w Polsce, która cieszy się poparciem rosyjskich służb specjalnych jest toruńska rozgłośnia kierowana przez o. Rydzyka. Dowód: Od lat rozgłośnia korzysta dla przesyłania swoich programów z rosyjskich wojskowych łącz radiowych. Czy mogłaby to robić bez aprobaty rosyjskich wojskowych służb specjalnych? Na pewno nie.
    2. W ciągu tych lat Rosja zamknęła Cieśninę Pilawską (upadł port w Elblągu), nakładała zakazy na polski eksport, ale nigdy nie robiła żadnych trudności o. Rydzykowi i jego dziełom. Przypadek? Pozostawmy go naiwnym.
    Po czym poznać współpracę?
    Jaki jest najważniejszy geopolityczny interes Rosji w Europie? Polega on na tym, żeby nie dopuścić do sytuacji w której sprzedaż gazu i ropy do UE była negocjowana przez Rosję z UE jako całością. W interesie Rosji leży wykorzystanie monopolu na gaz i ropę i negocjowanie kontraktu z każdym państwem z osobna. Państwa europejskie mają wtedy słabszą pozycję negocjacyjną. Rosja może to wykorzystać dla zawyżenia cen i uzależnienia politycznego, zwłaszcza państw położonych blisko jej granic. Integracja UE jest głęboko sprzeczna z żywotnym interesem Rosji. Czy rozgłośnia toruńska powiedziała kiedyś coś pozytywnego na temat współpracy europejskiej? Nigdy. Wręcz przeciwnie. Współpraca europejska należy do najbardziej nienawistnych obiektów ataku ze strony rozgłośni, mimo, że sama składała aplikacje o środki unijne. Wyraźne jest dążenie do zniechęcenia polskiej opinii publicznej do aprobaty dla wspólnego stanowiska UE w różnych sprawach. Żywotny interes Rosji jest zadziwiająco zgodny, z ukierunkowaniem przekazu rozgłośni toruńskiej. Prawdopodobnie rosyjskie ułatwienia dla rozgłośni wynikają stąd, że Rosja traktuje rozgłośnię jako swojego agenta wpływu w Polsce.
    Kontrargument. Ale przecież na antenie rozgłośni słyszy się krytykę Rosji. Owszem, ale w drugorzędnych sprawach. Jest to krytyka obliczona na uzyskanie wiarygodności u naiwnych. Tam gdzie chodzi o żywotne interesy Rosji rozgłośnia „stoi z boku”, nawet gdy są one sprzeczne z polską racja stanu. Dowód: Niedawno podpisano skrajnie niekorzystną dla Polski umowę gazowa z Rosją. Treść umowy wyraźnie pokazuje jak bardzo Rosja wykorzystała pozycję monopolisty. Rozgłośnia toruńska często straszy Polaków spiskami obcych, ale czy kiedyś wspomniała o umowie gazowej? Czy rozgłośnia toruńska wspomniała o tym, że umowę zakwestionowała Komisja Europejska i być może pomoże to Polsce wynegocjować lepsze warunki umowy z Rosją? Nigdy.
    Jakie były i na czym polegały interesy polskiego uczestnika spisku? Jedne z nich są bezsporne a co do innych, „niech ludzie to sprawdzą” (cytat z o. Rydzyka).
    Napieralski, który w wywiadach mówi, że chce być polskim Zapatero, stoi na czele partii, której kandydatem na prezydenta był Jerzy Szmajdziński – zginął w Smoleńsku wraz z dwoma najważniejszymi animatorami jego kampanii wyborczej. Nie mówi się o tym, że jeden z nich był w bardzo bliskim kontakcie z prokuratorem, którego zwolniła z pracy w latach 90. ówczesna minister sprawiedliwości H. Suchocka za to, że bardzo gorliwie prowadził śledztwo w sprawie przemytu samochodów przez o. T. Rydzyka. Prawdopodobnie noszono się z zamiarem wykorzystania tego i uzyskania nadzwyczajnego wznowienia śledztwa, które mogłoby się skończyć wyrokiem skazującym.
    Wraz z katastrofą usunęła się w cień inna sprawa, którą interesowali się zmarli w katastrofie współpracownicy J. Szmajdzińskiego. W latach 90. Rozgłośnia toruńska zbierała fundusze na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Zebrano miliony, ale gdy przyszło do faktycznego ratowania stoczni o. Rydzyk oświadczył, że „nie da pieniędzy na przeżarcie”. Później kilka osób z „Solidarności” gdańskiej próbowało jakoś te pieniądze odzyskać. W trakcie podróży z Gdańska do Warszawy zdarzył się wypadek z ofiarami śmiertelnymi. Samochód wpadł pod ciężarówkę. W tych samych latach w podobny sposób zginął znany opozycjonista ukraiński. Jednak nie wszyscy zginęli i wspomniani współpracownicy Szmajdzińskiego odszukali ich w Gdańsku. Również i w tym przypadku prawdopodobnie planowano wykorzystać to w kampanii wyborczej, jak również doprowadzić do wznowienia śledztwa.
    Sukces obu tych przedsięwzięć i ewentualny proces lub nawet dwa, na pewno zachwiałyby nie tylko autorytetem o. Rydzyka, ale także rozgłośnią. Możliwe, że nawet straciłaby wiarygodność. Tym samym, Rosja straciłaby agenta wpływu w Polsce. Wspólnota interesów obu stron jest tu oczywista.
    Przy okazji został ukarany Prezydent, który obiecał o. Rydzykowi, że nie podpisze traktatu europejskiego a podpisał.
    Zimą wśród osób zbliżonych do pałacu prezydenckiego mówiło się, że Maria Kaczyńska (którą o. Rydzyk nazywał czarownicą) planuje, nawet wbrew mężowi, poparcie dla pronatalistycznej inicjatywy grupy kobiet wyraźnie sprzecznej z linią programową rozgłośni toruńskiej. Starcie z pałacem prezydenckim byłoby rozgłośni bardzo nie na rękę.
    Co należy sprawdzić?
    1. Sposób użytkowania łącz przez rozgłośnię toruńską na terenie Rosji. Czy płynęły nimi jakieś informacje do Polski i jaka była ich treść. Może tego jeszcze nie skasowano.
    2. Czy w okolicach lotniska na Okęciu w czasie wylotu prezydenckiego samolotu stał samochód z dwoma byłymi specjalistami wojskowymi od szyfrowania wiadomości przekazywanych łączami telewizyjnymi radiowymi. Należy sprawdzić, czy i od kiedy ci specjaliści od kilku lat są pracownikami rozgłośni toruńskiej. Podobno pracują w pomieszczeniu oddalonym od budynku rozgłośni i nikt nie wie czym się naprawdę zajmują.
    3. Do czego służyło widziane w ich samochodzie urządzenie nadawcze sterowane przez lap topa, którego jeden z nich trzymał w ręku?
    4. Jak można wyjaśnić zbieżność czasową między sygnałami emitowanymi z samochodu a szybkim opadaniem mgły na smoleńskim lotnisku?

    Reply this comment
  84. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 6 September, 2010, 20:07

    Nie cierpie Ojca Rydzyka ale to co ktos napisal to chyba wiekszych bredni nie czytalam w calym moim dlugim zyciu..Chyba to jakis sen?co za bzdury ?
    Moze to ja jakas kopnieta kretynka i nic nie rozumiem?

    Reply this comment
  85. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 8 September, 2010, 20:11

    No a teraz szanowny Pan Prezes Jaroslaw pozbywa sie sukcesywnie swoich oddanych i wiernych wspoltowarzyszy ,ktorzy jak “lwy” walczyli o jego kampanie.Jak to rozumiec?

    Reply this comment
  86. kicia
    kicia 10 September, 2010, 13:45

    Ty, poszukujacy – chyba masz sam jakies problemy, tych twoich wypocin nawet nie chce mi sie czytac…..lepiej znajdz sobie czytelnikow gdzie indziej (bez pozdrowien)

    Reply this comment
  87. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 10 September, 2010, 15:39

    Kiciu ale Ty jestes Fajna)))Pozdrawiam

    Reply this comment
  88. kicia
    kicia 10 September, 2010, 16:54

    a Ciebie Haniu,pozdrawiam goraca z goracej Florydy)))

    Reply this comment
  89. Ewa M.
    Ewa M. 16 September, 2010, 21:24

    No nareszcie zostala rozwiazana sprawa krzyza,ktory byl wykorzystywany w celach politycznych PISu oraz sekte oszolomow i kryminalistow moge tak sadzic po uslyszeniu i przeczytaniu zyciorysow psedo-obroncow wszyscy z klerem na czele wykrecali sie od wydania decyzji popieram w pelni PREZYDENTA Komorowskiego pisze duzymi literami poniewaz wbrew opinii Kaczynskiego zostal wybrany w demokratycznych wyborach a Kaczynski nie moze sie z tym faktem pogodzic i caly czas wyraza sie o PREZYDENCIE w sposob lekkcewazacy a jednoczesnie obraza Polakow ktorzy wiekszoscia go wybrali rzadza wladzy Kaczynskiego przekracza swoja miare ten czlowiek pokazuje swoje chamstwo i determinacje ze jest osoba niepopularna to delikatnie powiedziane co zrobil jak byl premierem????? a jego braciszek prezydentem??????mial problem z uformowaniem rzadu i premierowal od lipca do listopada 2007 ten facet zyje w amoku nienawisci i tylko moherowe babcie go popieraja z rydzykiem na czele czy ktos z oszolomow mysli racjonalnie???? chyba nie bo nawet dobrze nie znaja zyciorysow swoich idoli kaczynskich czy ktos sie zastanowil dlaczego ojciec kaczynskich dawny akowiec dostal wspanialy apartament na zoliborzu a potem stanowisko wykladowcy na politechnice mamuska nie pracowala a blizniaki dostaly role w filmie dla dzieci /i na tym etapie sie zatrzymali/ kiedy to ich rowiesnicy oczekiwali na ojcow wracajacych z fabryk po ciezkiej pracy ciezko chora mamuska ktora 5 m-cy temu byla umierajaca dzis ma zostal przewodnicza komitetu budowy pomnika dla synka kpina ,kpina…..wracajac do pechowego lotu do Smolenska to prawdopodobnie byla to wizyta prywatna poprzedniego prezydenta to dlaczego podatnicy zaplacili za ten lot??? dzis w dniu przeniesienia krzyza kaczynski milczy i kombinuje co znow wymyslec aby sklocic ludzi….brawo dla Kancelarii Prezydenta poniewaz to nie miejsce na modlitwy od tego sa swiatynie to bylo miejsce w ktorym tracil na swojej godnosci i czy ktos obiektywnie spojrzal jacy ludzie gromadzili sie wokolo krzyza jeden i drugi kaczynski nie mial nigdy szacunku do poprzednich prezydentow – Jaruzelskiego,Walesy i Kwasniewskiego na wielu forach bralam udzial i wielokrotnie pytalam dyskutujacych fanatykow kaczyskich aby wymienili mi przynajmniej trzy znaczace zaslugi zmarlego prezydenta nikt nie dal mi odpowiedzi poniewaz tych zaslug nie ma….wiec skad to stawianie go na piedestale swietego/prawie/ pomniki,tablice,krzyze,holdy,hymny itp… pozdrawiam wsyzstkich EWA

    Reply this comment
  90. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 16 September, 2010, 21:38

    Ewa super. Dziekuje Ci. Nikt lepiej by tego nie ujol.Ale konflikt sie nie skonczyl niestety.Idiotow w dalszym ciagu nie brak.
    Pozdrawiam Ewuniu.

    Reply this comment
  91. Nefretina
    Nefretina 16 September, 2010, 22:23

    Ewciu nie denerwuj się 🙂
    już taki jest i nie zmieni się 🙁 i nie sądzę żeby ktoś podał chociaż 3 zasługi na tym portalu.
    Zauważ jak głosowała polonia w USA … porażka 🙁
    Wyjeżdżając z Polski i osiedlając się w innym kraju tak naprawdę wyrzekamy się życia w ojczyźnie i nie powinniśmy zabierać głosu w wyborach. Ale polonia wie swoje …. (bez dalszego komentarza). Ja zaś tylko trzymałam kciuki za obecnego już prezydenta. Czy dobrze zrobiłam? czas swoje pokaże.

    Reply this comment
  92. hanna wodz.
    hanna wodz. 17 September, 2010, 13:03

    Moze nie byc lepiej, bo w trudnym okresie objol rzady ale napewno nie gorzej.I jeszcze tyle nieszczesc po drodze wliczajac w to powodzie etc…
    Pozdrawiam Was dziewczyny))

    Reply this comment
  93. Ewa M.
    Ewa M. 18 September, 2010, 16:36

    Bardzo ciesze sie ze sa ludzie ktorzy mysla jak ja.ta grupa oszolomow bo nie mozna nazwac ich inaczej z kaczynskim,maciarewiczem i innych fanatykow nie zna znczenia krzyza i w ogole nie rozumiem dlaczego ta sekta po Placem Prezydenta tam stoi,modli sie i wyprawia inne egzorcyzmy – przeciez tam nikt nie zginal a byly prezydent tylko tam rezydowal na czs kadencji wiec niech te oszolomy przeniosa sie pod dom ich idolaczyli kaczynskiego.kiedy zginela Ksieza Diana tez oddawano jej hold skladajac kwiaty itp itd ale po pogrzebie wszystko usunieto i basta a byla to smierc bardzo zagadkowa….kaczynski siedzi teraz cicho i mysli z czym nowym wyskoczyc ….brakuje mu juz koncepcji???ja mieszkam w USA i wstyd mi za polonie bo tak durnych ludzi to az sie sluchac nie chce ja tu nigdy nie glosowalam i nie bede glosowala bo nie znam kandydatow i ich zachowan poza tym polskie realia sa mi nie znane wiec po co mieszac sie w to wszystko skoro zyje sie tutaj…jak taki jeden z drugim moze sie szczycic ze glosowal skoro w Polsce nie byl przez ostatnie 25 lat????? pewnie nie trafil by do swojego domu ktory tam zostawil….wiec o czym my mowimy??? Pozdrawiam szczegolnie cieplo Hanne i Nefretine

    Reply this comment
  94. kicia
    kicia 18 September, 2010, 21:37

    Oczywiscie, szkoda mi tych ludzi, ktorzy zgineli pod Smolenskiem, to byla tragedia, o ktorej czytalam nawet w mojej lokalnej gazecie, ale niestety zycie idzie ciagle naprzod, nigdy sie nie cofa :(, dlatego czas najwyzszy, by w Polsce zaczeto zajmowac sie biezacymi sprawami, a jest ich sporo, a partia PiS-u jesli chce jeszcze miec jakies poparcie w narodzie,niech zejdzie wreszcie z manipulowania ta katastrofa. Jestem wierzaca, ale te krzyze pod Palacem Prezydenckim to parodia i warcholstwo. Pozdrawiam tych, co mysla tak, jak ja.

    Reply this comment
  95. kicia
    kicia 18 September, 2010, 22:36

    Tak naprawde nigdy nie bylam “zwolenniczka” PiS-u, dobranoc.

    Reply this comment
  96. Andre
    Andre 20 September, 2010, 00:03

    Lech Kaczyński został ukarany za błąd, który zrobił chcąc odsunąć od władzy byłych współpracowników UB i promionentnych członków PZPR. Zapomniał, że dalej mają oni duże wpływy a popiera ich kilka milionów Polaków (w tym żony, dzieci, krewni). Rozpętana w prasie i telewizji nagonka na Kaczyńskiego, kpiny i wręcz obraźliwe, prymitywne żarty, są podchwytywane przez te grupy, które boją się utracić wpływy i lewe dochody. Polacy zawsze byli podzieleni, na tych co bratali się z okupantami (niemieckimi a potem rosyjskimi) i tych co byli w cichej opozycji, bo otwarte wystąpienia przeciw władzy były niebezpieczne.
    Podobny podział jest do dzisiaj, z tym, że część tych cichych podniosi głos.
    Z moich obserwacji wynika, że ci co najgłośniej starają się ośmieszyć Kaczyńskiego, mają na sumieniu dawne grzeszki kolaboracji z komunistyczną władzą.

    Reply this comment
  97. kicia
    kicia 20 September, 2010, 10:37

    Przejecie wladzy w 1989 r. odbylo sie bez rozlewu krwi. I to jest najwieksza zasluga TAMTEJ Solidarnosci na czele z Walesa!

    Reply this comment
  98. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 24 September, 2010, 10:51

    Tak masz racje Kiciu mysle tak jak Ty i Ewa.I chyba wiekszosc prawdziwych Polakow.W Polsce I w Innych krajach.Pozdrawiam Was.
    Hanka

    Reply this comment
  99. kicia
    kicia 24 September, 2010, 11:22

    Brakowalo nam Ciebie Haniu W. 🙁 Dobrze, ze wrocilas 🙂 )))

    Reply this comment
  100. Bronek
    Bronek 24 September, 2010, 11:23

    Andre i tu piszesz prawde ale przyjdzie czas ze dowiemy sie calej prawdy, prawdy ze te czerwone komunistyczne kundle komoruskie, donaldowe a byc moze i kwasne byli tymi co to wszystko zaplanowali i doprowadzili do zgladzenia przesladowanych. Czekam na ta wiadomosc. A co do tego prostaka Walesy to ten gostek zrobil wiecej zlego niz dobrego i o tym sie mowi i mowila tez o tym sw. pamieci Walentynowicz.

    Reply this comment
  101. kicia
    kicia 24 September, 2010, 11:30

    Bronus , mozesz miec swoje zdanie, jest przeciez demokracja, jednak poczekaj z osadem jeszcze troche, cierpliwosci, mysle, ze dla Ciebie werdykt bedzie nieprzyjazny 🙁 (((

    Reply this comment
  102. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 24 September, 2010, 12:46

    Bronek jest takie polskie stare powiedzienie.’Ten sie “smieje” kto smieje smieje sie ostatni.ale tu nic nie ma do smiechu ale do prawdy tak.Zaden prawdziwy Polak nie kpi w innym kraju ze swego Prezydenta ,czy to Pan Walesa czy Pan Lech Kaczynski ale tez nie kazdy Prezydent musi byc na piedestale.a to co i jak pisze4sz swiadczy tylko ze jestes no odpowiedz sobie?

    Reply this comment
  103. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 24 September, 2010, 12:53

    Kiciu milo mi)))Pozdrawiam Kogo lubie ,oczywiscie Ciebie Ewe i Nefretine,Hannah.Szkoda mi nerwow Kiciu na to forum.I na pozwalanie mnie obrazac cvzasem.Ale tez mi Was brakuje))Wiec bywam.

    Reply this comment
  104. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 24 September, 2010, 12:55

    Andre nic tak nie osmiesza Pana Kaczynskiego jak on sam siebie.

    Reply this comment
  105. Hanna Wodzynska
    Hanna Wodzynska 29 September, 2010, 22:07

    A tak wogole jak zauwazycie ze jestem niepoczytalna tu, to znaczy po tabletkach i chyba mam prawo byc usprawiedliwiona .Chyba jedno prawo dla Pana Premiera i dla mnie czy nie?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*