Karen Lewis nadal chce być szefową związku nauczycieli

Karen Lewis fot.Flickr

Karen Lewis fot.Flickr

Karen Lewis, szefowa związku zawodowego nauczycieli chicagowskich (Chicago Teachers Union, CTU), będzie ponownie ubiegać się o sprawowaną funkcję. Mimo trudnej sytuacji finansowej w szkolnictwie, Lewis ma nadzieję wynegocjować nowy kontrakt nauczycieli zanim odbędą się wybory na stanowisko prezesa CTU.

62-letnia Lewis zdecydowała się ponownie ubiegać o prezesurę po pomyślnej diagnozie medycznej potwierdzającej dobry stan zdrowia. Rok temu działaczka trafiła do szpitala z rakiem mózgu, przeszła operację, a następnie leczenie onkologiczne.

Zanim dowiedziała się, że jest ciężko chora zamierzała wziąć udział w wyborach na burmistrza; w sondażach miała lepsze notowania, niż ubiegający się o reelekcję Rahm Emanuel. Jednak nowotwór pokrzyżował jej plany polityczne.

W czasie, gdy przechodziła leczenie i rehabilitację związkiem CTU kierował jej zastępca Jesse Sharkey. Po rekonwalescencji powróciła do pracy w styczniu tego roku.

Jeszcze nie wiadomo, kto będzie kontrkandydatem Karen Lewis w staraniach o funkcję szefa związku CTU. Niewykluczone, że w ogóle nie będzie miała opozycji.

Szefowa związku zdaje sobie sprawę ze stojących przed nią wyzwań. Aktualnie CTU grożą masowe zwolnienia z pracy nauczycieli w rezultacie cięć w funduszach na edukację i deficytów budżetowych szkolnictwa. Dodatkowo pedagodzy wciąż pracują bez kontraktu, który wygasł z końcem czerwca. Dotychczasowe negocjacje w sprawie nowej umowy kończyły się fiaskiem. Nauczyciele nie żądają podwyżek wynagrodzenia, ale nie chcą się zgodzić na uiszczanie większych składek emerytalnych, które aktualnie płaci za nich kuratorium oświatowe. Domagają się też zmiany niektórych przepisów administracyjnych i grożą strajkiem pod koniec grudnia, jeśli do tego czasu nie zostanie osiągnięty kompromis.

Przypomnijmy, Karen Lewis, była nauczycielka chemii, jest osobą bardzo dobrze sytuowaną i pod względem dochodów znajduje się wśród 5 proc. najlepiej zarabiających Amerykanów. Jej wynagrodzenie w CTU wynosi blisko 140 tys. rocznie plus ponad 18 tys. w świadczeniach niepodlegających opodatkowaniu. Jako wiceprezes stanowej federacji nauczycieli (Illinois Federation of Teachers) otrzymuje ponad 65 tys. rocznie i 16 tys. w świadczeniach. Lewis posiada domy na Hawajach i w zamożnym powiecie Harbor w stanie Michigan, gdzie znajduje się również wakacyjna rezydencja Rahma Emanuela.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*