Kardynał Cupich przegrał ważne stanowisko

Kardynał Cupich przegrał ważne stanowisko

Kardynał Blase Cupich przegrał wybory na przewodniczącego wpływowej komisji antyaborcyjnej w Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich. Porażka może oznaczać, że chicagowski kardynał nie jest tak popularny w społeczności kościelnej jak jego poprzednik. Przegrana może też zwiastować pogłębiające się podziały w łonie Kościoła w USA.

Po raz pierwszy od 30 lat w Kościele w USA stanowisko przewodniczącego Komisji „Prawo do życia” wygrał hierarcha niebędący kardynałem. Nowym przewodniczącym został arcybiskup Kansas City Joseph Naumann, który wygrał większością 54 procent głosów.

Niektórych ekspertów w dziedzinie religii zaskoczył wynik wyborów. Rocco Palmo, który uważnie śledzi, co dzieje się w Kościele katolickim i prowadzi blog Whispers in the Loggia, powiedział w rozmowie z telewizją NBC5, że wygrana Naumanna „jest  prawdziwym szokiem”. Jego zdaniem, wynik elekcji pokazuje, jak mocno jest podzielony Kościół w USA.

Naumann uważany jest za przedstawiciela skrajnych konserwatystów, który sprzeciwia się nawet charytatywnej sprzedaży ciastek w parafiach przez Girl Scouts, ponieważ organizacja przyjęła fundusze od proaborcyjnej instytucji Planned Parenthood.

Cupich uważany jest za postępowego hierarchę, a jego przegrana może znaczyć, że nie jest popularny wśród hierarchów, choć popierany jest przez samego papieża. Konserwatywni hierarchowie oburzają się głośno na reformy papieża Franciszka, m.in. na zezwolenie na komunię rozwiedzionym, czy prowadzenie dyskusji w sprawie celibatu księży.

Aktualnie spekuluje się, że papież rozważa wyniesienie Cupicha na ważną pozycję w Rzymie, choć zaledwie rok temu został purpuratem.

Wcześniej Cupich został powołany przez papieża Franciszka do wpływowej Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie, która rekomenduje nowych biskupów i przedstawia nominacje do zatwierdzenia papieżowi.

Przypomnijmy, że Cupich od trzech lat stoi na czele archidiecezji chicagowskiej. 20 września 2014 r. stał się pierwszym arcybiskupem w USA mianowanym przez papieża Franciszka. Zastąpił wówczas cierpiącego na raka kardynała Francisa George’a. Wcześniej był biskupem Rapid City w Południowej Dakocie i w Spokane, w stanie Washington. W 2015 r. został mianowany przez papieża na synod biskupów o małżeństwie i rodzinie. Do godności kardynała został wyniesiony 19 listopada 2016 r. w Rzymie.
(ao)

Na zdj.: kardynał Blase Cupich, fot. EPA/TANNEN MAURY

Categories: Chicago

Comments

 1. JJJ
  JJJ 14 listopada, 2017, 14:34

  zarowno papiez Franciszek jak i kardynal Cupich to ten sam nurt. Cupich jakby mogl to by zamieszkal w Englewood wsrod swoich ukochanych braci. najlepiej w jakims szalasie.

  Reply this comment
 2. diwron
  diwron 15 listopada, 2017, 09:00

  Na zdjęciu jest arcybiskup Cupich i dziwne, że DZ nie posiada zdjęcia kardynała Cupich (albo redakcja nie wie jak ubrany jest kardynał). To na początek. Wszystkie te komentarze dot. opisanych wyborów są głupie. Wg niektórych część biskupów amerykańskich (w tym kard. Cupich) i papież rzekomo popiera aborcję. Tylko idiotyczni i bezmyślni dziennikarze mogą coś takiego wymyślić, a tych w USA nie brakuje.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*