Kardynał Cupich do proboszczów: nie wpuszczajcie agentów ICE

epa04495018 Archbishop Blase Cupich reads from the cathedra after his Installation Mass at Holy Name Cathedral in Chicago, Illinois, USA, 18 November 2014. Cupich becomes the ninth Archbishop of Chicago. He succeeds retiring Cardinal Francis George who has held the position since 1997. EPA/CHARLES REX ARBOGAST / POOL

Kardynał Blase Cupich  EPA/CHARLES REX ARBOGAST / POOL

Kardynał Blase Cupich zdecydowanie zareagował na zapowiadane przez administrację Donalda Trumpa zaostrzenie polityki imigracyjnej i deportacje nieudokumentowanych imigrantów. W wydanych dla parafii instrukcjach zalecił niewpuszczanie agentów imigracyjnych, o ile nie przedstawią sądowego nakazu wejścia.

W liście zaadresowanym do proboszczów i księży chicagowskich parafii kardynał Cupich zawarł dokładne instrukcje działań w kontaktach ze służbami imigracyjnymi. Hierarcha zalecił księżom, aby w wypadkach odwiedzin kościoła przez służby imigracyjne, poprosili agentów o wylegitymowanie się, podanie przyczyny wizyty oraz okazanie sądowego nakazu wejścia lub listu gończego za poszukiwaną osobą.

„Jeśli agenci nie przedstawią pisemnego dokumentu uprawniającego ich do wejścia na teren kościoła i plebanii, należy grzecznie poprosić ich o opuszczenie terenu” – napisał Cupich. Kardynał przypomniał również, że służby imigracyjne powinny w pierwszej kolejności zwrócić się do archidiecezji i tam uzyskać zgodę na wejście na teren danej parafii.

Kardynał Cupich zachęcił księży, aby wraz z nim stanęli w obronie „godności każdego człowieka, bez względu na jego status imigracyjny”. Podkreślił, że obowiązujący obecnie system imigracyjny potrzebuje sprawnej i mądrej reformy.
(gd)

Categories: Chicago

Comments

 1. Git
  Git 1 marca, 2017, 15:15

  Co na to polskie koscielniki ktore glosowaly na Trumpa jak to sie ma do ich sumienia

  Reply this comment
 2. Mj
  Mj 1 marca, 2017, 15:46

  Wkoncu moze sie cos zmieni w tym kraju brawo i tak powinno byc

  Reply this comment
 3. diwron
  diwron 2 marca, 2017, 17:53

  B.Obama deportował 2.5 mln nielegalnych. Czy kardynał kiedykolwiek to krytykował? Ks. kardynał pozwala się wykorzystywać w antyamerykańskiej histerii, którą wzniecają demokraci i co więcej przyjmuje nawet wyróżnienia od rządzącego demokratyczno-związkowego układu.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 3 marca, 2017, 20:58

   Och, Ty sukienkowo-komunistyczny, stary, glupi romanie.
   To musi bolec, ze wyzszym stopniem sukienkowy, daje tobie rozkaz…
   Ja nawet to rozumiem…LOL.

   Reply this comment
 4. Norwid dziadek roman
  Norwid dziadek roman 2 marca, 2017, 20:54

  Obama mial priorytety deportowal przestepcow i nowych nielegalnych Trump chce deportowac wszyskich nawet tych co sa tu20 lat zadnych przestepstw na koncie dzieci domy biznesy i placa podatki

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*