Kandydaci na burmistrza wzywają radnego Burke’a do ustąpienia ze stanowiska

Kandydaci na burmistrza wzywają radnego Burke’a do ustąpienia ze stanowiska

Po poniedziałkowym oświadczeniu Toni Preckwinkle, kolejni kandydaci na burmistrza Chicago wezwali radnego Eda Burke’a do ustąpienia ze stanowiska. Korupcyjna afera z udziałem wpływowego radnego może przesądzić o wynikach wyborów.

W poniedziałek, 7 stycznia szefowa rady powiatu Cook i kandydatka na burmistrza, Toni Preckwinkle wezwała radnego Eda Burke’a do ustąpienia ze stanowiska. Zapowiedziała też, że zwróci 116 tys. dol., które otrzymała w przeszłości od oskarżonego o korupcję radnego.

8 stycznia podobne oświadczenia wydali inni kandydaci na włodarza Wietrznego Miasta. Paul Vallas wezwał Burke’a do ustąpienia ze stanowiska, a wszystkich związanych z nim lokalnych polityków – do wycofania się ze startu w wyborach. Dla podkreślenia wagi swoich słów Vallas trzymał w ręku miotłę i zapowiedział, że „pozamiata w ratuszu”. W podobnym tonie wypowiedział się inny kandydat, Willie Wilson, który zażądał, by z wyborczego wyścigu wycofała się Toni Preckwinkle. Zdaniem afroamerykańskiego polityka ze skorumpowanym radnym związani byli także jego inni kontrkandydaci – Suzana Mendoza, Gery Chico i Bill Daley.

Korupcyjna afera z udziałem radnego Burke’a może przesądzić o kształcie kampanii wyborczej i wynikach wyborów. Związki Preckwinkle z radnym są ewidentne, podobnie jak Susany Mendozy, która określała go mianem swojego mentora.

Edward Burke, najbardziej wpływowy i o najdłuższym stażu radny chicagowski, został formalnie oskarżony o próbę szantażu i wymuszenia korzyści dla swojej kancelarii adwokackiej. Wystosowanie oficjalnych zarzutów korupcji przez władze federalne w czwartek, 3 stycznia sfinalizowało kilkumiesięczne spekulacje co do przyczyny rewizji w biurach radnego przeprowadzonej przez agentów FBI. 75-letni Burke, który w radzie miasta zasiada od 50 lat, ubiega się o 13. kadencję radnego z 14. okręgu miejskiego na południu Chicago.
(gd,ao)

Na zdjęciu: Edward M. Burke fot.Kate Gardiner/Wikipedia

Categories: Chicago, wybory 2019

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*