0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoKamery na skrzyżowaniach: bezpieczeństwo czy pieniądze

Kamery na skrzyżowaniach: bezpieczeństwo czy pieniądze

-

Audyt chicagowskiego inspektora generalnego nie potwierdził zapewnień władz miasta, że kamery zostały ulokowane na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach. Po tej wiadomości wielu kierowców, utwierdziło się w przekonaniu, że celem kamer jest nabijanie kasy miasta, a nie zapobieganie wypadkom. Jednak wg. inspektora, brakuje dowodów na to, że system kamer zarządzany jest tak, by rzeczywiście zwiększyć dochody miasta. 

fot. Chicago Transit Authority.com
fot. Chicago Transit Authority.com

Inspektor generalny Joseph Ferguson oświadczył, że brakuje dokumentacji potwierdzającej tezę o zwiększeniu bezpieczeństwa, a na dodatek sprawdził, że kamery znajdują się również na skrzyżowaniach, na których w ogóle nie doszło do kolizji.

REKLAMA

Inspektor jeszcze nie ustalił, czy braki w dokumentacji są wynikiem umyślnego działania, czy niedbalstwa, ale zauważył, że obecny burmistrz Rahm Emanuel dość skutecznie za zaniedbania obwinia swojego poprzednika, a przecież urząd sprawuje już dwa lata i mógłby uporządkować kartoteki.

Równocześnie Ferguson podkreślił, że brakuje dowodów na to, iż system kamer zarządzany jest tak, by zmaksymalizować dochody miasta.

Ponadto kontrola wykazała, że władze miasta wydają ponad 13 tys. dol. rocznie na konserwację każdej kamery. Trzeba podkreślić, że instalacja tego urządzenia kosztuje 25 tys. dolarów.

Biuro Inspektora Genralnego domaga się, by władze miasta sformułowały wyraźne kryteria wyboru miejsca na instalację kamer oraz odnotowywało w kartotekach proces decyzyjny odnośnie instalacji i konserwacji każdego urządzenia.

Zbyt krótkie „żółte”?

Warto przypomnieć, że na początku tego roku inspektor Ferguson wszczął inne dochodzenie w odpowiedzi na skargi kierowców, że na niektórych skrzyżowaniach z kamerami sygnał żółtego światła jest zbyt krótki. Kierowcy narzekali, iż nie jest możliwe przejechanie skrzyżowania bez mandatu, a na dodatek zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku. Zgodnie z przepisami federalnymi, sygnał żółtego światła nie może być krótszy niż 3 sekundy.

Za co mandat?

Władze miasta informują na swojej witrynie (www.cityofchicago.org), że kamera nagrywa tylko te samochody, które wjechały na skrzyżowanie po zmianie światła na czerwone. Kamera nie nagrywa samochodów, które czekały na środku skrzyżowania na wykonanie skrętu w lewo i manewr wykonują już po zmianie światła na czerwone. Urządzenie nie rejestruje też aut wykonujących legalny skręt w prawo na czerwonym świetle, jeśli przed manewrem pojazd na moment zatrzymał się (tak jak na znaku stopu). Za przejechanie czerwonego światała wystawiany jest mandat w wysokości 100 dolarów.

Gdzie są kamery?

Interaktywną mapę metropolii chicagowskiej z lokalizacją skrzyżowań z kamerami można znaleźć pod adresem: http://www.photoenforced.com/chicago.html#.UZPOAUZeXZk.

Geneza i dochody

Kamery nagrywające kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle zostały wprowadzone 10 lat temu przez ówczesnego burmistrza Chicago Richarda M. Daley, który zapewniał, że dzięki tym urządzeniom zmniejszy się liczba wypadków drogowych.

Administracja obecnego burmistrza Rahma Emanuela rozwinęła program, co również uzasadniła względami bezpieczeństwa.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat system kamer przyniósł kasie miasta w mandatach ogółem 375 mln dolarów. W skali rocznej system zarabia około 70 mln dolarów. Obecnie składa się on z około 400 kamer znajdujących się w 190 miejscach.

(ao)

REKLAMA

2091273601 views

REKLAMA

2091273902 views

REKLAMA

2093070361 views

REKLAMA

2091274183 views

REKLAMA

2091274329 views

REKLAMA

2091274474 views