Już możesz głosować na prezydenta

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

W Illinois rozpoczęło się wczesne głosowanie w prezydenckich wyborach powszechnych, które potrwa do 7 listopada. Każdy wyborca jest uprawniony do głosowania wcześniej, bez konieczności podawania przyczyny, jeśli nie odpowiada mu termin elekcji, czyli wtorek 8 listopada.

W wyborach powszechnych głosujemy m.in. na kandydatów na prezydenta, do władz federalnych, stanowych, powiatowych oraz na stanowiska sędziów.

Do 9 października można głosować tylko w głównej siedzibie władz wyborczych w śródmieściu Chicago, pod adresem 69 W. Washington Street, od poniedziałku do soboty w godz. 9–17 i w niedzielę w godz. 10–16. Od 10 do 23 października można będzie zagłosować pod adresem 15 W. Washington Street, od poniedziałku do soboty w godz. 9–17 i w niedzielę w godz. 10–16. Od 24 października w każdym okręgu miejskim w Chicago czynne będą tymczasowe lokale wyborcze. Głosować będzie można w dowolnie wybranym lokalu.

Informacje dotyczące wcześniejszego głosowania można znaleźć na witrynie władz elekcyjnych pod adresem: www.chicagoelections.com. Wyborcy z innych miast w powiecie Cook powinni odwiedzić stronę internetową sekretarza powiatu Cook, który organizuje wybory na przedmieściach: cookcountyclerk.com. Dla wyborców z innych powiatów informacje dotyczące wczesnego głosowania są dostępne na witrynach sekretarzy tych powiatów lub w lokalnych magistratach.

Władze elekcyjne przypominają, że wyborcy, którzy są zarejestrowani do głosowania nie muszą się legitymować dowodem tożsamości, ale okazanie go może przyspieszyć procedurę weryfikacji. Natomiast dwa dowody tożsamości, w tym jeden z aktualnym adresem, są wymagane, jeśli ktoś rejestruje się do głosowania. Tej formalności można dopełnić w komisji wyborczej obsługującej wczesne głosowanie .

Przypominamy, że do głosowania muszą rejestrować się osoby, które albo nigdy przedtem nie zarejestrowały się, albo od ostatniej rejestracji zmieniły adres lub nazwisko, bądź jedno i drugie. Do głosowania w tegorocznej elekcji prezydenckiej mogą się rejestrować tylko obywatele USA, którzy ukończyli 18 lat lub ukończą w dniu elekcji powszechnej 8 listopada.

Jeśli ktoś nie jest pewny, czy jest zarejestrowany do głosowania, może zweryfikować swój status wyborcy. Mieszkańcy Chicago sprawdzają go pod adresem: www.chicagoelections.com albo w języku polskim: www.chicagowybory.com. Pod tym samym adresem są też dostępne informacje o procedurach wyborczych. Można też zadzwonić pod numer telefonu 312.269.7900 (tty 312.269.0027 dla osób niedosłyszących).

Mieszkańcy przedmieść powiatu Cook weryfikują status wyborcy pod adresem: cookcountyclerk.com/voterinfo. Są tam też dostępne informacje o procedurach wyborczych.

Wyborcy z innych powiatów uzyskają informacje o wyborach i wczesnym głosowaniu w swoich lokalnych magistratach i w biurach sekretarzy tych powiatów.

(ao)

fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Chicago, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*