Jesse Jackson cierpi na parkinsona

Jesse Jackson cierpi na parkinsona

Chicagowski pastor i działacz na rzecz praw obywatelskich Jesse Jackson ujawnił, że zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

76-letni Jackson we wzruszającym liście poinformował swoich zwolenników, że diagnozę potwierdził szereg testów. Dodał, że jest ona dla niego sygnałem, aby poczynić zmiany w stylu życia oraz wyraził nadzieję, że fizykoterapia będzie w stanie spowolnić postęp choroby. Ojciec Jacksona również cierpiał na tę chorobę.

Według chicagowskiego kongresmana Danny’ego Davisa, osoby bliskie Jacksonowi od pewnego czasu obserwowały u niego zmiany.

Burmistrz Rahm Emanuel w odpowiedzi na list wyraził solidarność z rodziną Jacksonów oraz przekonanie, że choroba nie jest w stanie złamać jego ducha służby sprawiedliwości i walki o głos potrzebujących.

Choroba Parkinsona to nieuleczalne schorzenie zwyrodnieniowe układu nerwowego. Początkowo charakteryzuje się opóźnieniem ruchów i jakby niezgrabnością, lecz stopniowo spowolnieniu ulegają procesy psychiczne, występują zaburzenia równowagi i trudności z wykonywaniem prostych czynności. W rezultacie po pewnym czasie choroba doprowadza do inwalidztwa.

Jesse Jackson jest działaczem społecznym i duchownym w kościele baptystycznym. Działał u boku Martina Luthera Kinga. W latach 80. ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Założył organizację działającą na rzecz sprawiedliwości społecznej Rainbow/PUSH. Jest również ojcem byłego kongresmana Jesse Jacksona juniora.

(jm)

Na zdj.: Jesse Jackson fot.Rob Chandanais/Flickr

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*