Jeden skorumpowany polityk wykluczony z wyborów, drugi nadal kandyduje

Al Sanchez, były szef chicagowskiego wydziału komunalnego, który odsiedział ponad 2 lata w więzieniu za korupcję, już nie jest kandydatem do rady powiatu Cook. Jest nim jednak inny skorumpowany polityk – Ike Carothers, były radny chicagowski.

Obrady Rady Powiatu Cook fot.Cookcountyil.gov

Obrady Rady Powiatu Cook fot.Cookcountyil.gov

Powiatowa rada elekcyjna usunęła nazwisko Sancheza z listy wyborczej. Rada orzekła, że Sanchez nie kwalifikuje się do udziału w wyborach, ponieważ dokumenty niezbędne do uzyskania statusu kandydata złożył, gdy jeszcze odbywał wyrok za korupcję. Sanchez chciał być kandydatem z 4. okręgu powiatowego.

Al Sanchez stanowisko szefa Departamentu Ulic i Oczyszczania Miasta sprawował w administracji burmistrza Richarda M. Daley’go. Był też szefem wpływowej organizacji politycznej Latynosów − Hispanic Democratic Organization. W 2011 roku został uznany winnym załatwiania posad i promocji sojusznikom politycznym burmistrza w ramach afery „wynajęta ciężarówka”, ale nie przyznawał się do winy i nadal przekonuje o swojej niewinności.

Z listy kandydatów do rady powiatu Cook nie został jednak usunięty inny skorumpowany polityk − Ike Carothers, były radny chicagowski. Ubiega się on o reprezentowanie 1.powiatowego okręgu.

Carothers był radnym 29. okręgu miejskiego przez 11 lat. W 2010 roku złożył rezygnację z urzędu, a następnie przyznał się do zarzutów łapówkarstwa oraz oszustw podatkowych i został skazany na 28 miesięcy pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że obowiązujące prawo zakazuje osobom z wyrokami ubiegania się o pracę w administracji powiatu Cook, ale nie zabrania  − w rezultacie istniejącej w tym prawie luki −  kandydować na wybieralny urząd.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*