Jak dostać pozwolenie na broń w Illinois?

Jak dostać pozwolenie na broń w Illinois?

Policja stanowa (Illinois State Police) uruchomiła nowy portal, który zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące procedury starań o licencję na noszenie przy sobie ukrytej broni palnej w miejscach publicznych. Prawo zezwalające na jej noszenie weszło w Illinois w życie w lipcu. Nasz stan był ostatnim w kraju, który tego zabraniał.

bron

fot.Illinois State Police/womenofcaliber.wordpress.com

Portal instruktażowy został uruchomiony przez policję stanową w ubiegłym tygodniu. Formularze podań o zezwolenie na noszenie broni będą dostępne od 5 stycznia – informuje Illinois State Police (ISP).

Portal udostępnia dodatkowe, szczegółowe informacje odnośnie kryteriów kwalifikacyjnych, szkolenia w zakresie posługiwania się bronią, opłat i wypełniania urzędowych formularzy.

Na witrynie znajdują się też informacje na temat instruktorów strzelania i obsługi broni palnej, a także odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez petentów.

Portal można odwiedzić za pośrednictwem oficjalnej strony Illinois State Police: http://www.isp.state.il.us . (trzeba kliknąć na zakładkę „Conceal Carry” z prawej strony ekranu) lub posługując się bezpośrednim adresem internetowym: https://ccl4illinois.com/ccw/public/home.aspx.

Władze stanu spodziewają się, że tylko w pierwszym roku obowiązywania programu 400 tys. osób złoży podania o zezwolenie na noszenie broni (określane jako: Illinois Concealed Carry License).

Ustawa legalizująca noszenie broni została podpisana 9 lipca br. przez gubernatora Pata Quinna  i tego dnia stała się obowiązująm prawem stanowym (430 ILCS 66). Uzbroić się jednak mogą tylko osoby posiadające specjalne zezwolenia (Illinois Concealed Carry License).

Przypomnijmy, że prawu stanowemu towarzyszą różne ograniczenia, a wśród nich jest zakaz wnoszenia broni m.in. do środków komunikacji miejskiej i podmiejskiej (CTA , Pace, Metra), kasyn, szkół, parków oraz na stadiony i festiwale

Przepisy stanowe zabraniają też posiadania przy sobie broni w pubach, klubach i restauracjach, gdzie serwowany jest alkohol.

Przepisy wprowadzone przez władze Chicago są jeszcze bardziej restrykcyjne niż stanowe. Zgodnie z nimi każdy właściciel restauracji, gdzie podaje się napoje wyskokowe, musi umieścić przy wejściu tablicę zabraniającą wstępu osobom, które mają przy sobie ukrytą broń. Lokalom, które nie zastosują się do tego wymogu, grozi w Chicago odbranie licencji na sprzedaż alkoholu.

 Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*