J.B. Pritzker przekazał na swoją kampanię kolejne 7 mln dol., ogółem – 76,5 mln dol.

J.B. Pritzker przekazał na swoją kampanię kolejne 7 mln dol., ogółem – 76,5 mln dol.

Demokratyczny kandydat na gubernatora Illinois J.B. Pritzker przekazał na rzecz swojej kampanii wyborczej kolejne 7 mln dol. Po najnowszej wpłacie ogólna kwota przekazana przez miliardera na poczet jego konta wyborczego przekroczyła 76,5 mln dol.

Jak wynika z dokumentacji Rady Elekcyjnej Illinois, J.B. Pritzker już po raz dziesiąty w ciągu niespełna roku przekazał około 7 mln dol. na własną kampanię wyborczą, którą sam finansuje. W ten sposób na jego koncie wyborczym uzbierało się ponad 76,5 mln dol.

Według rankingu Forbesa, J.B. Pritzker, współwłaściciel sieci hotelowej Hyatt, jest piątą najbogatszą osobą w Illinois, a jego aktywa szacowane są na 3,5 mld dol.

Przypomnijmy, że w prawyborach 20 marca miliarder pokonał solidną przewagą głosów dwóch rywali do nominacji Partii Demokratycznej – biznesmena Chrisa Kennedy’ego i senatora stanowego Daniela Bissa.

W listopadzie w wyborach powszechnych J.B. Pritzker zmierzy się z zabiegającym o reelekcję republikańskim gubernatorem Bruce’m Raunerem.

Gubernator Rauner otrzymał 20 mln dol. na poczet kampanii wyborczej od miliardera Kena Griffina, założyciela firmy inwestycyjnej Citadel, który według Forbesa jest najbogatszą osobą w Illinois z majątkiem w wysokości 8,6 mld dol. Rauner sam jest również miliarderem i w dużej mierze finansuje swoją kampanię wyborczą.

Pojedynek Pritzker-Rauner określany jest jako „batalia miliarderów”. Można oczekiwać, że w staraniach o najwyższy urząd w Illinois zostanie w listopadzie pobity rekord wydatków kampanijnych w wyścigu na gubernatora. Aktualnie krajowy rekord w tej kategorii należy do wyścigu o urząd gubernatora Kalifornii, który został ustanowiony w 2010 r. kwotą 280 mln dol.

(ao)

Na zdjęciu: J.B. Pritzker fot.Tannen Maury/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago, Wybory 2018

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*