International Driver’s License to fałszywy dokument

International Driver’s License to fałszywy dokument

Władze federalne podjęły zdecydowane działania przeciwko portalom internetowym sprzedającym fałszywe prawa jazdy, znane pod nazwą International Driver’s License (IDL). Są one niczym innym jak bezwartościowym kawałkiem plastiku. 

fot.Facebook

fot.Facebook

David Savini z telewizji CBS przeprowadził reporterskie śledztwo, które wykazało, że fałszywe prawa jazdy sprzedawane są na terenie całego kraju, a ich posiadacze stanowią źródło problemów dla innych kierowców.

Samochód Dona Helmsa został uderzony przez pojazd prowadzony przez Fabiolę Ramirez-Sanchez, która wylegitymowała się tzw. międzynarodowym prawem jazdy (IDL). Poszkodowany mężczyzna ustalił później, że  Ramirez-Sanchez nie posiadała żadnego ubezpieczenia od wypadku, a wysokość spowodowanych przez nią szkód szacowana jest na ponad 3 tys. dolarów.

Dwójka reporterów CBS ustaliła, że od 2007 r. sprawczyni wypadku była aresztowana czterokrotnie za brak ważnego dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu. Na pytania Saviniego w tej sprawie odpowiada: „Nie wiem o czym mowa”.

Biuro sekretarza stanowego Illinois oficjalnie potwierdza, że Ramirez-Sanchez nigdy nie wydano stanowego prawa jazdy. Helms zaś był świadkiem, że kobieta pokazała policjantom międzynarodowe prawo jazdy.

− Dokumenty IDL są nie są rzeczywistym dokumentem uprawniającym do prowadzenia samochodu, lecz zwykłą fałszywką, a mimo to są sprzedawane przez internet w całym kraju. Przypuszczalnie ludzie zdają sobie sprawę, że takie prawa jazdy są nieważne, jednak w konfrontacji z policją chcą mieć jakikolwiek dokument do identyfikacji − twierdzi Steve Baker z Federal Trade Commission.

Reklamy jakie znaleźć można w internecie uznają proces zdobycia IDL za niezwykle prosty. Wystarczy przesłać swoje zdjęcie i podać numer karty kredytowej. Odpowiedni, choć nieważny dokument, wkrótce nadejdzie pocztą.

FTC rozesłała 19 listów ostrzegawczych do firm sprzedających w internecie IDL.

FTC przypomina jednocześnie, że zmotoryzowani mogą legalnie uzyskać dokument International Driving Permit, jednak do tego muszą posiadać stanowe prawo jazdy. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*