Impas budżetowy: Rauner zamyka muzea, strzelnicę

fot.tobbo/pixabay.com

fot.tobbo/pixabay.com

Z powodu impasu budżetowego gubernator Bruce Rauner nakazał zamknięcie muzeów stanowych oraz popularnej strzelnicy. Trwa przepychanka polityczna między gubernatorem a parlamentem stanowym.

Już nieczynne jest 138-letnie muzeum w Springfield i jego cztery filie oraz strzelnica World Shooting and Recreational Complex na południu Illinois. Gubernator obiecał, że większość personelu wymienionych placówek będzie jednak pracować. Ich zamknięcie ma zaoszczędzić władzom Illinois około 6,3 mln dolarów. To niewielka kwota w opinii związków zawodowych, które już zaskarżyły w sądzie plan gubernatora.

Z dnia na dzień przybywa konsekwencji niezatwierdzenia budżetu. Jak już informowaliśmy z powodu braku funduszy kierowcy nie będą otrzymywać listów przypominających o konieczności odnowienia rejestracji samochodowej. Sekretarz stanowy Jesse White ostrzegł, że niedostatek środków finansowych zmusi go do wprowadzenia dalszych drastycznych redukcji, w tym do zamknięcia filii jego biura. Na stanowym Kapitolu ma być wyłączony prąd z powodu niezapłaconych rachunków za elektryczność.

Illinois nie ma budżetu już ponad 90 dni w wyniku przepychanki politycznej między republikańskim gubernatorem Raunerem a parlamentem stanowym, w którym dominują demokraci. Rauner forsuje ustawy ograniczające prawa związków zawodowych, których nie chcą przyjąć demokraci. Co ostatni domagają się, by Rauner uczestniczył w debacie budżetowej, mającej na celu likwidację deficytów i wprowadzenie podwyżek podatków, ale gubernator uzależnia swą zgodę od antyzwiązkowej ustawy.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*