Imigranci krytykują prezydenta

Organizacje i działacze pro imigracyjni są rozczarowani orędziem prezydenta Baracka Obamy i marginalnym potraktowaniem przez niego kwestii reformy imigracyjnej. Koalicja ds. Praw Imigrantów i Uchodźców stanu Illinois (ICIRR) wydała specjalne oświadczenie, w którym pisze, że prezydent nie okazał się liderem w kwestii reformy systemu imigracyjnego i wzywa go do wywiazania sie z przedwyborczych obietnic.

ICIRR zarzuca prezydentowi, że mówiąc w jednym zdaniu o konieczności kontynuowania pracy na rzecz naprawy obecnego systemu imigracyjnego, nie wspomniał o kwocie 1,5 biliona dolarów, jaką przeprowadzenie reformy miałoby wygenerować. Barack Obama nie wspomniał także o poprawie bezpieczeństwa kraju, jaką przyniosłaby możliwość ujawnienia się 12 milionów nieudokumentowanych imigrantów i ich wprowadzenie w krajowe rejestry. ICIRR zarzuca równieć prezydentowi, że nie odniósł się do niehumanitarnych praktyk rozbijania rodzin przez łapanki i deportacje. Koalicja szacuje w ciągu pięciu lat prezydentury Baracka Obamy Stany Zjednoczon deportują 400 tysięcy osób. To więcej niż za prezydentury Georga W. Busha.

Koalicja wzywa także prezydenta do spełnienia postulatów z kampanii wyborczej „Przyjaciele dotrzymują obietnic” – pisze ICIRR. Jedną z nich było przeprowadzenie całosciowej reformy imigracyjnej, dającej 12-tu milionom nieudokumentowanych imigrantów szansę na legalizację pobytu w USA.

W obliczu wysokiego bezrobocia i trudnej sytuacji gospodarczej kraju, problem ten nie jest jednak dla prezydenckiej administracji priorytetem. Kongresman Luis Gutierrez z Illinois przedstawił co prawda na forum Kongresu swój projekt reformy imigracyjnej 15 grudnia. Izba na razie nie zajęła się dokumentem i niewiadomo kiedy to nastąpi.

MNP (inf.wł)

Przeczytaj więcej o reformie imigracyjnej:

Projekt reformy imigracyjnej

 

Categories: Chicago

Comments

  1. darecki
    darecki 29 stycznia, 2010, 15:15

    Reforma emigrancka w projekcie kongresmana Louisa Gutiereza nie jest w calosci i wylacznie atrakcyjna dla owych 12 mln nieudokumentowanych, jak sami sobie zycza. Warto poznac polonie z „dobrodziejstwami” tego projektu, ukazac jego druga strone, zamoznych sponsorow, ich oczekiwania a dopiero potem nawolywac do poparcia czego malo poznanego albo do stawiania zarzutow prezydentowi Obamie, ze nie zajal stanowiska wzgledem tego projektu (moze grupa specjalistow pracuje nad innym projektem).

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*