Illinois stanem azylowym. Gubernator podpisał ustawę

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Gubernator Bruce Rauner podpisał w poniedziałek ustawę Trust ograniczającą współpracę lokalnej policji z federalnymi organami ścigania. Ustawa zwana Trust Act nadaje Illinois status stanu azylowego, przyjaznego nieudokumentowanym imigrantom.

Gubernator Rauner określił ustawę (SB 31) jako „bardzo rozsądną”. Tym samym oparł się presji rządu federalnego i prezydenta Donalda Trumpa, by rozprawić się z nieudokumentowanymi imigrantami.

Nowe prawo ogranicza lokalnych stróżów prawa w przekazywaniu imigrantów federalnym agencjom bez nakazu sądowego. Dodatkowo funkcjonariusze nie mogą zatrzymać ani aresztować osób na podstawie wyłącznie ich statusu imigracyjnego lub federalnego nakazu zatrzymania.

Niektórzy republikanie domagali się zawetowania ustawy. – Nie ma potrzeby, byśmy ograniczali naszych policjantów w egzekwowaniu prawa – mówi poseł stanowy David McSweeney reprezentujący Barrington Hills. Jednak to właśnie po konsultacji ze stróżami prawa gubernator podjął decyzję o podpisaniu ustawy.

Poparcie dla nowego prawa wyraża m.in. stanowe stowarzyszenie szefów policji (Illinois Association of Chiefs of Police). Ich zdaniem ustawa nie zabrania wymiany zadań między lokalną a federalną policją.

Gubernator Rauner podpisał Trust Act na konferencji prasowej w latynoskiej restauracji Mi Tierra en la Villita w dzielnicy Little Village na południowym zachodzie Chicago w obecności legislatorów, działaczy imigracyjnych, przedstawicieli lokalnych organów ścigania, Kościoła, organizacji wyznaniowych i biznesowych.

– Ustawa Trust jest krokiem we właściwym kierunku i sprawi, że władze federalne będą traktowały wszystkich ludzi jednakowo, z należytym szacunkiem i sprawiedliwie – stwierdził senator stanowy Martin Sandoval (demokrata z Cicero), który był głównym wnioskodawcą nowego prawa w Senacie Illinois.

– Imigranci powinni czuć się bezpiecznie w naszym społeczeństwie, zwłaszcza gdy udają się do pracy albo odprowadzają dzieci do szkoły – podkreślił poseł stanowy Emanuel Chris Welch (demokrata z Hillside, główny wnioskodawca legislacji w stanowej Izbie Reprezentantów).

Przypomnijmy, że w Illinois mieszka około pół miliona nieudokumentowanych imigrantów. Takie dane udostępnia Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights. Według Biura Spisu Ludności USA populacja Illinois wynosi około 12,8 mln osób.
(as, ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Dawid
  Dawid 28 sierpnia, 2017, 17:42

  I przez to Chicago bedzie jeszcze czesciej nawiedzane przez ICE ! Nic dobrego nie zrobili! Wrecz przeciwnie szkodza tym ludzia! Bo najciemniej pod latarnia!

  Reply this comment
  • Ala
   Ala 29 sierpnia, 2017, 16:28

   Nie po to zostało stanem azylowym, zeby teraz nawiedzało je ICE…Wstyd mi za takich Polaków, którzy wiedząc ilu rodaków jest tu nielegalnie, wypowiadają sie W ten sposób… WSTYD!!!

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*