Illinois przyjazne nastoletnim kierowcom

Illinois przyjazne nastoletnim kierowcom

Illinois plasuje się na 3. miejscu wśród stanów najbardziej przyjaznych nastoletnim kierowcom. To ważna wiadomość  nie tylko dla młodzieży, ale również dla rodziców, którzy martwią się o bezpieczeństwo  jazdy, a także pokrywają koszty związane z posiadaniem samochodu.

Mapka pokazuje stany najbardziej przyjazne (kolor zielony) i najmniej (kolor czerwony) młodocianym kierowcom fot.Carey Pohanka/Flickr/floheinstein/Wikipedia/wallethub.com

Mapka pokazuje stany najbardziej przyjazne (kolor zielony) i najmniej (kolor czerwony) młodocianym kierowcom
fot.Carey Pohanka/Flickr/floheinstein/Wikipedia/wallethub.com

To właśnie w  sezonie letnim najwięcej nastolatków zdobywa prawa jazdy. Latem młodzi zaczynają próbować swoich sił za kierownicą, dlatego cenna jest każda informacja dotycząca bezpieczeństwa,  przepisów drogowych i kosztów utrzymania pojazdu.

Analizy liczbowe, pochodzące z tego roku i  przeprowadzone przez ekspertów dla witryny  http://wallethub.com/, dotyczą kilku różnych kategorii. Trzecie miejsce w kraju, które zajęło Illinois – po Nowym Jorku i Hawajach – stanowi średnią ocen otrzymanych w zakresie wszystkich rozpatrywanych kategorii rankingowych.

Badania potwierdziły, że Illinois ma jedne z najlepszych w kraju przepisów drogowych. Stan Lincolna został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w zakresie przepisów dotyczących jazdy w stanie nietrzeźwym i rozproszonej uwagi (np. sms-owanie, rozmawianie przez telefon komórkowy, etc.).

Najwyższe noty zdobył nasz stan również za wymagania teoretyczne i praktyczne, które musi spełnić młodzież zanim usiądzie za kółkiem.

Optymistyczne jest też to, że liczba młodocianych kierowców zatrzymanych za jazdę w stanie odurzenia alkoholowego lub narkotykowego jest w Illinois relatywnie niska. Daje to naszemu stanowi drugie miejsce w kraju.

Oto inne interesujące klasyfikacje dotyczące naszego stanu: liczba wszystkich nastoletnich kierowców: − 27. miejsce w kraju ; jakość i stan dróg −37. miejsce, średni koszt reperacji samochodu − pozycja 15. Illinois zajmuje siódmą pozycję jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych wypadków, którym ulegli nastoletni kierowcy.

Prof. medycyny Garry Lapidus z Wydziału Pediatrii Uniwersytetu Connecticut − cytowany przez portal http://wallethub.com/ − ostrzega, że młodzi kierowcy mają tendencję do zbytniej ufności we własne umiejętności, a równocześnie nie oceniają w adekwatny sposób niebezpieczeństw czyhających na drodze. Zdaniem eksperta, niedojrzałość osobowościowa młodzieży w połączeniu z brakiem doświadczenia za kierownicą sprawia, że w obliczu nieprzewidzianych, trudnych sytuacji młodzi nie potrafią sobie poradzić, co może być tragiczne w skutkach.

Prof. Lapidus uważa też, że bezpieczeństwo młodego kierowcy w dużej mierze zależy od rodzaju samochodu, jaki prowadzi. W opinii eksperta: duże samochody są bardziej bezpieczne niż małe, ważne jest  wyposażenie w najnowsze urządzenia zapobiegające wypadkom oraz oceny testowe, jakie uzyskał model danego auta podczas zderzenia z innym pojazdem czy obiektem.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*