Illinois będzie świętować stulecie Route 66

Illinois będzie świętować stulecie Route 66

Stan Lincolna, w którym swój początek ma historyczna Route 66, postanowił uroczyście świętować przypadające w 2026 roku stulecie legendarnej drogi przebiegającej z Chicago do Los Angeles.

Gubernator Bruce Rauner podpisał we wtorek 31 lipca legislację powołującą stanową komisję obchodów stulecia Route 66, której zadaniem będzie planowanie obchodów stulecia historycznej drogi, które przypada za 8 lat.

Rauner powiedział, że stan Lincolna ma honorowe miejsce w historii Route 66, zwanej również Drogą-matką, która zaczyna się w Chicago, a kończy w Los Angeles w Kalifornii. Illinois był pierwszym stanem, który w całości utwardził nawierzchnię swojego odcinka Route 66 pod koniec lat 20. XX wieku.

Route 66 została otwarta w 1926 roku i pierwotnie liczyła sobie długość 2448 mil (3939 km). Przebiega przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię i kończy swój bieg w Los Angeles. Swoją świetność przeżywała w okresie wielkiego kryzysu lat 30. Z rejestru krajowych autostrad została skreślona w 1985 r.

W 2005 r. odcinki Route 66 przebiegające przez stany Illinois, Nowy Meksyk i Arizona zostały uznane za narodową drogę krajobrazową (National Scenic Byway) o nazwie Historic Route 66, stając się jednocześnie popularną atrakcją turystyczną.

(jm)

fot.pxhere.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*