Homomałżeństwa w Illinois legalne i niezwykle popularne

Homomałżeństwa w Illinois legalne i niezwykle popularne

Z dniem 1 czerwca weszła w życie nowa ustawa o małżeństwach par homoseksualnych, którą w listopadzie podpisał gubernator Pat Quinn.  Illinois stało się jednym z 19 stanów, w których pary tej samej płci mogą legalnie zawierać małżeństwo.

fot.Davidlud/Wikipedia

fot.Davidlud/Wikipedia

Choć kilkanaście powiatów zaczęło  wydawać akty ślubu już na początku roku, po akceptującym orzeczeniu sądu federalnego, większość sekretarzy powiatowych czekała na oficjalne wejście w życie ustawy.

David Orr, sekretarz powiatu Cook, wydał parom homoseksualnym w ciągu ostatnich trzech miesięcy blisko 1600 aktów zawarcia małżeństwa.

Ponieważ nowe przepisy zaczęły obowiązywać w niedzielę, wiele ze 102 urzędów powiatowych w Illinois było zamkniętych. Dla większości nowożeńców poniedziałek był więc początkiem funkcjonowania przełomowej ustawy w całym stanie.

Jak podaje NBC, po uroczystej niedzielnej ceremonii w ogrodzie bezwyznaniowej Unity Temple w Rogers Park, gdzie 40 par – homo- i heteroseksualnych – zawarło związek małżeński dla uczczenia równości małżeństw w Illinois, w poniedziałek gubernator Quinn wziął udział w recepcji weselnej dla 20 par w chicagowskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Uroczystość, której koszty pokryły władze powiatu Cook, upamiętniła pierwszy dzień powszedni, w którym w całym stanie zaczęto wydawać akty ślubu parom tej samej płci.

Również od poniedziałku pary homoseksualne połączone wcześniej związkiem cywilnym (civil union) zaczęły oficjalnie rejestrować sie jako małżeństwa.

(kc)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*