Homomałżeństwa możliwe w przypadku śmiertelnej choroby partnera

Homomałżeństwa możliwe w przypadku śmiertelnej choroby partnera

W wyniku sądowej decyzji biuro sekretarza powiatu Cook zostało zobowiązane do wydawania aktów małżeństwa osobom tej samej płci w wypadku, gdy jeden z partnerów cierpi na śmiertelną chorobę. Takie pary nie muszą czekać do czerwca przyszłego roku, gdy nowe przepisy wejdą w Illinois.

gaymarriage

fot.Wikipedia

Wyrok został wydany zaledwie w trzy tygodnie po tym, gdy para kobiet-lesbijek zawarła  pierwszy w Illinois legalny związek małżeński na mocy precedensowej sądowej decyzji z powodu śmiertelnej choroby jednej z partnerek.

Decyzja ta oznacza również, że w przyszłości osoby tej samej płci nie będą musiały iść do sądu, by wziąć ślub.

− W razie śmiertelnej choroby, każdy dzień się liczy − mówi Camilla Taylor, doradca małżeński organizacji Lambda Legal, która wspólnie z ACLU of Illinois wniosła pozew w imieniu par homoseksualnych. − Wprawdzie nikt nie ma prawa nakazywać, by czekać z zawarciem ślubu przez kilka miesięcy, to w przypadku śmiertelnej  choroby taki zakaz oznacza, że małżeństwo może nigdy nie zostać zawarte.

Taylor wyjaśniła, że pozew zbiorowy został wniesiony w imieniu par homoseksualnych, które chcą stanąć na ślubnym kobiercu tylko w powiecie Cook. Sądowa decyzja odnosi się więc tylko do tych osób, które chcą się ubiegać o akt małżeństwa w tym powiecie.

Z wyrokiem sędziego federalnego w pełni zgadza się sekretarz powiatu Cook David Orr, który w przeszłości popierał homomałżeństwa, lecz nie mógł wydawać oficjalnych dokumentów bez sądowej decyzji.

Na portalu sekretarza powiatu Cook można wypełnić wniosek o pozwolenie na zawarcie małżeństwa przed czerwcem przyszłego roku. Do aplikacji należy dołączyć lekarskie zaświadczenie, że jeden z partnerów może nie dożyć do tego czasu. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*