Gubernatorskie weto ws. ustawy zabraniającej pytać o historię zarobków

Gubernatorskie weto ws. ustawy zabraniającej pytać o historię zarobków

Gubernator Bruce Rauner zawetował ustawę zabraniającą pytania kandydatów do pracy o wynagrodzenie w poprzednich miejscach zatrudnienia. Gubernator naniósł poprawki do ustawy która, jak stwierdził, wygląda tak samo ja ustawa, którą zawetował 2017 roku.

Ustawa (House Bill 4163) zabraniająca pracodawcom sprawdzania historii wynagrodzenia została zawetowana przez gubernatora, choć jej celem jest wyeliminowanie różnic w uposażeniu między kobietami i mężczyznami wykonującymi te same obowiązki. Kobiety zwykle zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach.

Gubernator stwierdził, że jest za zrównaniem płacy kobiet i mężczyzn, ale musiał nanieść poprawki do ustawy która, jak stwierdził, jest bardzo podobna do ustawy, którą zawetował 2017 roku.

Rauner oświadczył, że chce wyeliminować różnice w wynagrodzeniu między płciami, ale chciałby, aby odbyło się to przy pomocy ustawy podobnej do tej zatwierdzonej w stanie Massachusetts, gdzie pracodawca może zapytać o dotychczasowe zarobki tylko wtedy, gdy figurują one w upublicznionych dokumentach albo gdy osobą zabiega o posadę w firmie, w której już jest zatrudniona na innym stanowisku. Dodatkowo w Massachusetts można pytać o dotychczasowe zarobki tylko przy zaoferowaniu posady.

Demokratyczna posłanka z Elgin Anna Moeller, która była wnioskodawczynią ustawy w Illinois poinformowała, że wszczyna starania o obalenie gubernatorskiego weta.

(ao)

pxhere.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*