Gubernator stanu Illinois uczcił obchody Konstytucji 3 Maja

Zamieszczamy tekst informacji prasowej przekazanej przez biuro gubernatora stanu Illinois, Pata Quinna, który w piątek wraz z przedstawicielami organizacji polonijnych rozpoczął obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

„Gubernator Pat Quinn dołączył do członków organizacji polonijnych, aby uczcić Dzien Konstytucji 3 Maja i oddać hołd Prezydentowi Kaczyńskiemu i ofiarom poległym w niedawnej katastrofie lotniczej w zachodniej Rosji.

“Obchody polskiego Dnia Konstytucji są znaczącym momentem w dziejach historii- momentem, kiedy to polski rząd zdecydował się spisać wolę i prawa Polaków,” powiedział gubernator Quinn. “Prezydent Kaczyński wierzył w ideały spisane w polskiej Konstytucji i w Polaków, więc jak najbardziej właściwym jest uczczenie go w tą ważną historyczna rocznicę.”

10 kwietnia, Prezydent Kaczynski, jego żona Maria, elita polskiego rządu i przedstawiciele wojska zginęli w tragicznej katastrofie lotniczej w zachodniej Rosji. Ku pamięci ich służbie i temu co zrobili dla Polski, gubernator poprosił o uroczysty moment ciszy.

W czasie uroczystości dołączyli do niego Konsul Generalny RP Zygmunt Matynia; Frank Spula,

President of the Polish National Alliance; Major General William L. Enyart, Adjutant General of the Illinois National Guard oraz członkowie Gwardii, którzy osobiście pracowali z niektórymi z ofiar katastrofy.

Gubernator Quinn jest od kilku lat gospodarzem obchodów polskiego Dnia Konstytucji w Chicago w budynku James R.Thompson Center. Okolo 1 million Polaków żyje w Chicago i okolicach, jest to największe skupisko Polinii poza Warszawą.

W 1788 Parlament Polski zaczął rozważać uchwalenie rządu, który miałby na celu obronę i uczczenie praw narodu polskiego. Konstytucja została następnie zatwierdzona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, 3 maja 1791. Pomimo, że polska Konstytucja nie przetrwała w związku z okupacją Polski przez Rosję, Austrię i Prusy do dziś jest obchodzone jej święto, gdyż jest ona symbolem sprawiedliwości i wolności.

Stan Illinois od paru lat jest partnerem RP w wielu programach. Jednym z przykładów może być fakt, iż polskie wojsko i amerykańska Gwardia Narodowa brały udział w wielu wspólnych ćwiczeniach.

Obchody Dnia Konstytucji będą odbywały się 1 maja i rozpoczną się Paradą o godzinie 11:30 na Columbus Drive, po której nastąpi koncert w Parku Millenium. Więcej informacji na www.polishdaychicago.com. „

(przy.i  tłum.biuro gubernatora)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*