Gubernator Rauner ułaskawił 10 skazanych; 200 wniosków odrzucił

fot.AlexVan/pixabay.com

fot.AlexVan/pixabay.com

Gubernator Bruce Rauner ułaskawił 10 skazanych, a ponad 200 wniosków o ułaskawienie odrzucił. Liczba proszących o akt łaski wciąż jest wysoka, dlatego gubernator, podobnie jak jego poprzednicy ma już  zaległości w rozpatrywaniu takich podań.

Biuro gubernatora poinformowało, że Rauner rozpatrywał wnioski o ułaskawienie złożone po kwietniu 2007 roku. Każda osoba, której przyznano akt łaski przeszła proces sprawdzania przeszłości kryminalnej przeprowadzony przez policję stanową.

Wszyscy ułaskawieni będą mogli ubiegać się o wymazanie przestępstw z sądowych kartotek.

Według danych biura gubernatora, demokratyczny poprzednik Pat Quinn pozostawił Raunerowi prawie 3 tys. wniosków o ułaskawienie. Quinn z kolei “odziedziczył” ok. 2,5 tys. petycji po Rodzie Blagojevichu. Przez całą kadencję Quinn rozpatrzył 4,9 tys. wniosków, ułaskawił ok. 1,8 tys. skazańców, a 3130 petycji odrzucił.

W gronie ułaskawionych przez Raunera znalazł się Robert Wilson, który wyszedł z zakładu karnego w 2006 r. po odsiedzeniu prawie 10 lat za próbę dokonania morderstwa. Wilson został uniewinniony, ponieważ niedoszła ofiara zabójstwa przyznała się do błędnego rozpoznania sprawcy. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*