Gubernator Rauner podpisał ustawę o ulgach podatkowych dla powodzian

fot.Tannen Maury/EPA

Ofiary lipcowych powodzi mogą uzyskać ulgi w stanowych podatkach od dochodu w wysokości do 750 dolarów. Gubernator Bruce Rauner podpisał 16 listopada ustawę gwarantującą kredyty podatkowe powodzianom. Wcześniej udostępnione zostały nisko oprocentowane pożyczki.

Ustawa (SB 403) obejmuje właścicieli nieruchomości – mieszkalnych i komercyjnych – zniszczonych przez powodzie, które wystąpiły w powiatach: Cook, Lake, Kane, McHenry, Alexander, Clinton, Jackson, Marshall, Union, Woodford, Carroll, Henry, Jo Daviess, Lee, Ogle, Rock Island, Stephenson oraz Whiteside. We wszystkich ogłoszony był stan klęski żywiołowej po powodziach w drugiej połowie lipca. Władze Illinois szacują, że straty wynoszą 4,6 mln dol.

Przypomnijmy, że ofiary rekordowych powodzi, które minionego lata nawiedziły rejon Chicago, nie otrzymają grantów federalnych, ponieważ rządowa agencja, FEMA, odmówiła wyasygnowania bezzwrotnych funduszy.

Brock Long, szef rządowej agencji ds. zarządzania w sytuacjach kryzysowych (Federal Emergency Management Agency, FEMA) w liście do gubernatora Bruce’a Raunera stwierdził, że zgodnie z ustaleniami agencji Illinois może samodzielnie poradzić sobie ze zniszczeniami w wyniku powodzi.

Gubernator Rauner prosił o pomoc prezydenta Donalda Trumpa w przesłanym do niego liście popartym deklaracją klęski żywiołowej, która została wydana 31 sierpnia po tym, jak nawałnice w drugiej połowie lipca spowodowały wylanie rzek Fox i Des Plaines. Około 3200 domów zostało wówczas podtopionych, z czego ponad 240 doznało rozległych, poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych.

Po odmowie pomocy przez FEMA, gubernator Rauner podjął starania o nisko oprocentowane pożyczki dla powodzian z federalnej administracji ds. małych przedsiębiorstw (Small Business Administration, SBA). Administracja przyjęła wniosek Illinois. Informacje dotyczące procedury oraz formularze podań można znaleźć w witrynie SBA: www.sba.gov/disaster.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*