Gubernator Rauner podpisał stanowy budżet

Gubernator Rauner podpisał stanowy budżet

Po raz pierwszy od 2015 roku Illinois wejdzie w nowy rok fiskalny z uchwalonym budżetem. 31 maja stanowy Sejm uchwalił przyszłoroczny budżet w wysokości 38,5 mld dol., a gubernator Bruce Rauner podpisał go 4 czerwca.

Gubernator Rauner podpisał stanową ustawę budżetową podczas skromnej uroczystości w Thompson Center, w śródmieściu Chicago.

– Ten budżet to kompromis. Nie jest perfekcyjny, ale to krok we właściwym kierunku – powiedział Rauner podkreślając, że zatwierdzenie budżetu było możliwe dzięki współpracy pomiędzy demokratami a republikanami. – To dobry dzień dla mieszkańców Illinois – dodał gubernator.

31 maja stanowy Sejm zatwierdził ustawę budżetową na przyszły rok fiskalny. Za wynoszącym 38,5 mld dol. budżetem zagłosowało 97 posłów, przy 18 głosach sprzeciwu. Dzień wcześniej ustawa uzyskała prawie jednogłośne poparcie (54–2) w stanowym Senacie.

Po raz pierwszy od objęcia w 2015 r. stanowiska gubernatora przez Bruce’a Raunera, Illinois wejdzie nowy rok fiskalny z zatwierdzonym budżetem. Kompromis budżetowy w stanowym parlamencie był zresztą możliwy dzięki zmianie polityki Raunera, który po raz pierwszy od początku swojej kadencji nie kierował się w negocjacjach budżetowych ambicjami zdobycia politycznej przewagi nad sprawującymi kontrolę nad parlamentem demokratami ani realizowaniem swoich wyborczych obietnic, w tym zamrożenia podatków od nieruchomości. Zmiana postawy gubernatora ma związek z nadchodzącymi wyborami, w których Rauner nie chce wystartować z pozycji polityka odpowiedzialnego za kolejny impas budżetowy. W roku wyborczym Bruce Rauner zachował zatem daleko idącą negocjacyjną powściągliwość i zwrócił się do legislatorów o uchwalenie budżetu, w którym stanowe wydatki nie przekroczą przychodów, przy braku nowych podatków.

Bezkonfliktowe uchwalenie stanowego budżetu nie oznacza jednak, że Illinois nie boryka się z problemami finansowymi. Na rozwiązanie czeka, przypominająca przysłowiowy węzeł gordyjski, kwestia zadłużonego stanowego systemu emerytalnego, a na spłacenie – opiewające na 6,6 mld dol. zaległe stanowe rachunki, które zapewne pochłoną sporą część stanowych przychodów.
Plan budżetowy na rozpoczynający się 1 lipca rok fiskalny zakłada przychody w wysokości 38,5 mld dol., w tym 300 mln. dol. ze sprzedaży budynku Thompson Center w chicagowskim śródmieściu. Wzrost stanowych zysków jest możliwy dzięki wprowadzonej w zeszłym roku podwyżce podatku dochodowego oraz zyskom inwestycyjnym powstałym dzięki wprowadzeniu federalnych ulg podatkowych. (gd)

Na zdjęciu: Bruce Rauner podpisał budżet dla Illinois fot.Governor Rauner/Twitter

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*