Gubernator Rauner: Illinois nie przyjmie Syryjczyków

Uchodźcy syryjscy w Serbii fot.Djordje Savic/EPA

Uchodźcy syryjscy w Serbii fot.Djordje Savic/EPA

Gubernator Bruce Rauner dołączył do grona w większości republikańskich gubernatorów zapowiadając, że po atakach terrorystycznych w Paryżu Illinois tymczasowo wstrzymuje przyjmowanie uchodźców z Syrii. Gubernator podkreślił, że „nikt nie może Syryjczykom zagwarantować bezpieczeństwa”. Decyzję Raunera poparli gubernatorzy przynajmniej 21 stanów.

– Nasz naród zawsze udzielał schronienia ludziom uciekającym przed wojennymi konfliktami, jednak ataki terrorystyczne w Paryżu przypomniały nam o zagrożeniu przed jakim stoi również Ameryka. Musimy znaleźć równowagę między tradycją przyjmowania uchodźców a zapewnieniem bezpieczeństwa naszym obywatelom – napisał Rauner w wydanym komunikacie.

Gubernator zapowiedział rozważenie „wszystkich dróg prawnych”, które doprowadzą do przeglądu obecnych procedur przyjmowania uchodźców.

– Właśnie na taką nikczemną i tchórzliwą reakcję Państwo Islamskie liczyło. Decyzji o odsyłaniu Żydów do Niemiec i przetrzymywaniu Japończyków w obozach później żałowaliśmy. Także i tej decyzji będziemy żałować – ocenił reakcję gubernatorów kongresman Luis Gutierrez z Illinois w wystąpieniu na forum Izby Reprezentantów.

Tymczasem burmistrz Chicago Rahm Emanuel oświadczył, iż nie spodziewa się, by wkrótce przybyli do Chicago syryjscy uchodźcy z Europy. – Rząd Stanów Zjednoczonych dokonuje przeglądu dokumentów i realizuje procedurę przyznawania azylu, co potrwa przynajmniej rok – powiedział Emanuel.

Zdaniem ekspertów prawnych sprawy imigracyjne leżą w wyłącznej gestii federalnego rządu. W myśl ustawy o uchodźcach z 1980 r. prawo przyjmowania imigrantów przysługuje władzom federalnym, a władze stanowe są zobowiązane zapewnić pomoc mieszkaniową, medyczną i inne potrzebne świadczenia.

Biuro Raunera odmówiło podania listy usług, których stan zamierza odmówić syryjskim uchodźcom.

Z danych Departamentu Stanu wynika, że od 2010 r. w Illinois osiedliło się 169 uciekinierów z Syrii, 105 z nich mieszka w Chicago. 131 uchodźców przybyło do Illinois w ciągu ostatniego roku. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*