Gubernator Rauner apeluje w orędziu o ponadpartyjne porozumienie

Gubernator Rauner apeluje w orędziu o ponadpartyjne porozumienie

W swoim czwartym orędziu o stanie stanu gubernator Bruce Rauner zaapelował do parlamentarzystów o ponadpartyjny dialog i współpracę dla dobra Illinois, i jego mieszkańców. Ubiegający się o reelekcję republikański gubernator 31 stycznia zwrócił się z apelem o poparcie dla redukcji wydatków i likwidację podwyżki podatku dochodowego.

W orędziu o stanie stanu gubernator Rauner zapowiedział, że przedłoży plan cięć budżetowych oraz likwidacji podwyżki podatku dochodowego, którą niedawno wprowadzili demokraci mający zdecydowaną większość w parlamencie stanowym. Zdaniem gubernatora, redukcja podatków przyciągnie przedsiębiorczość i zapoczątkuje rozwój ekonomiczny, który umożliwi Illinois odzyskanie stabilności finansowej. Rauner przedstawi szczegółowe propozycje w osobnym orędziu budżetowym, które wygłosi 14 lutego.

Przemawiając przed połączonymi izbami parlamentu na stanowym Kapitolu w Springfield republikanin ostrzegł też przed szybko rosnącymi niedoborami w systemie emerytalnym pracowników administracji stanu i zaapelował o reformę systemu, w celu powstrzymania szybko rosnących kosztów. Zgodnie z prognozami ekspertów w roku budżetowym 2019 (zaczynającym się 1 lipca 2018 r.), dług emerytalny – aktualnie sięgający kosmicznej kwoty 250 mld dol. – wzrośnie o dalsze 600 mln dol.

Gubernator mówił o złej sytuacji finansowej Illinois dopiero pod koniec swojego wystąpienia, w którym wcześniej wyliczył sukcesy swojej pierwszej kadencji, m.in. rozwój szkół czarterowych, wprowadzenie nowoczesnych technologii w różnych resortach w celu lepszej obsługi odbiorców stanowych usług. Rauner wymienił też walkę z oszustwami w systemie ubezpieczeń społecznych Medicaid, 19 korzystnych dla stanu kontraktów ze związkami zawodowymi, walkę z epidemią uzależniania od opiatów i szkolenia zawodowe dla więźniów, które zapobiegają recydywie.

Gubernator Rauner nie wspomniał jednak w swoim orędziu, że podczas jego pierwszej kadencji Illinois nie miał przez dwa lata budżetu, co przyczyniło się do katastrofy gospodarczej. W wyniku historycznego, rekordowo długiego okresu, kiedy stan funkcjonował bez budżetu, pogłębiło się zadłużenie i wzrosły koszty obsługi wszystkich finansowych zobowiązań.

Liczne porażki Raunera podczas urzędowania stawiają pod znakiem zapytania jego wybór na drugą kadencję. Przypomnijmy, że w republikańskich prawyborach 20 marca gubernator zmierzy się z posłanką stanową Jeannie Ives. Jeśli Rauner pokona Ives i zdobędzie nominację swojej partii, to w listopadowych wyborach powszechnych będzie walczył o najwyższy urząd w stanie ze zdobywcą nominacji Partii Demokratycznej. Ktokolwiek to będzie z pewnością wykorzysta wszystkie słabości i porażki republikańskiego przeciwnika.
(ao)

Na zdj.: Bruce Rauner wygłasza orędzie o stanie stanu, fot.Governor Bruce Rauner/Facebook

Categories: Chicago

Comments

 1. diwron
  diwron 31 stycznia, 2018, 16:32

  Rauner to praktycznie demokrata (stosunek do aborcji, „sanctuary state”), ale demokraci niszczący Stan IL i tak go „wykończą”. Ja już nie oddam głosu na Raunera.
  Mała uwaga na temat debilizmu poprawności politycznej w Chicago. Wczoraj kupowałem w Urzędzie Pocztowym w Jefferson Park normalne znaczki na list. Zostałem zapytany przez urzędnika, czy może mi sprzedać znaczki z flagą amerykańską. Czy Chicago to już nie jest miasto amerykańskie?

  Reply this comment
 2. Ania
  Ania 31 stycznia, 2018, 16:41

  Nie!Chicago to miasto demokratow tzn.ludzi opentanych chorych psychicznie

  Reply this comment
 3. RP
  RP 31 stycznia, 2018, 17:06

  Problem w tym ze jedyny kto jest w stanie zagrozic Raunerowi, to smierdzacy czosnkiem milioner parti Demagogicznej.
  Brzmi znajomo? I tak zle i tak jeszcze gorzej. W jednym masz racje, Illinois ma przerabane…

  Reply this comment
 4. Piotrek
  Piotrek 31 stycznia, 2018, 21:14

  Rauner najgorszy gubernator w historii Illinois przez 4 lata zawetowal wszysko co mogl nie uchwalil 1 rocznego budrzetu jedyne w czy jest dobry to reklamy w tv sponsorowane z kasy Koch brother

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*