Gubernator podpisał ustawę aborcyjną

Bruce Rauner fot.Grzegorz Dziedzic

Gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę o aborcji w Illinois. Zwolennicy regulacji obawiali się, że republikanin ją zawetuje.

Ustawa (HB 40) utrzymuje legalność aborcji w Illinois nawet w przypadku zdelegalizowania jej przez władze federalne. Gwarantuje też subwencje stanowe na pokrycie kosztów zabiegu personelowi administracji Illinois oraz beneficjentom medycznego ubezpieczenia społecznego Medicaid.

Podczas uroczystego podpisania ustawy 28 września, Rauner stwierdził, że kobiety powinny mieć prawo decydowania o tym, czy chcą posiadać potomstwo. Podkreślił też, że kobiety o niskich dochodach powinny mieć taki sam dostęp do aborcji jak zamożne.

Podobne deklaracje składał Rauner podczas swej kampanii wyborczej, ale ostatnio przejawiał tendencje konserwatywne i sympatyzował ze skrajnie prawicowym odłamem Partii Republikańskiej, który zdecydowanie sprzeciwia się aborcji. Dlatego zwolennicy ustawy obawiali się, że nie podpisze dokumentu.

Ustawa została przegłosowana w maju przed zdominowany przez demokratów parlament stanowy. Legislatorzy zwlekali z wysłaniem ustawy Raunerowi. Ostatecznie przekazali mu dokument kilka dni temu, ponieważ straciłby ważność.

Przypomnijmy, że republikanie stanowiący większość w Kongresie Stanów Zjednoczonych wielokrotnie sygnalizowali chęć zdelegalizowania prawa federalnego o legalności aborcji. Stanowa ustawa aborcyjna podpisana przez Raunera zawiera odpowiednie mechanizmy prawne, zabezpieczające legalność aborcji w Illinois bez względu na decyzje, jakie podejmie rząd.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. diwron
  diwron 28 września, 2017, 23:12

  Dziwny ten komentarz. Ani słowa o tym, że aborcja w IL będzie płacona z podatków w całym okresie ciąży. Nawet komuna była bardziej humanitarna w stosunku do dzieci nienarodzonych, bo dopuszczała aborcję tylko do 3 m-ca. Dla mnie gubernator przystąpił do rządzącej w IL mafii i całkiem się zeszmacił. Wstydzę się, że w wyborach głosowałem na niego. W ilu krajach na świecie jest dopuszczalna aborcja bez ograniczeń? Barbarzyński stan rządzony przez barbarzyńców. Rauner powiedział, że jest „pro choice”. Szkoda tylko, że dzieci nienarodzone nie mają żadnego „choice”.

  Reply this comment
 2. JJJ
  JJJ 29 września, 2017, 10:56

  Nie rozumiem tego pogladu z tym prawem kobiety do wyboru czy chce miec potomstwo czy nie. A dlaczego nie zalegalizowac zabojstwa dziecka do 2 roku zycia? przeciez takie dziecko do 2 lat i tak nie wiele rozumie, ledwo chodzi itd. Jesli kobieta wg Raunera (i innych) ma prawo do decydowania o tym czy chce miec potomstwo, czy nie, to niech skorzysta z tego prawa w chwili podejmowania decyzji o stosunku plciowym. Inaczej w przypadku zgwalcenia, gdzie prawo do decydowania o potomstwie zostaje jej odebrane przez gwalciciela. Ale jesli swiadomie zdecydowalas sie na stosunek plciowy to przewidujesz jakie moga byc tego konsekwencje.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*