Gubernator ogłosił stan klęski żywiołowej

fot.Dan Anderson/PAP/EPA

Gubernator Bruce Rauner przeprowadził w piątek rano wizytację na terenach dotkniętych powodzią. Jednak, ku rozczarowaniu okolicznych mieszkańców, nie ogłosił stanu klęski żywiołowej. Zrobił to dopiero późnym popołudniem.

Rauner powiedział 14 lipca rano podczas spotkania z mieszkańcami w Gurnee, że służby stanowe wciąż przeprowadzają ocenę sytuacji. Spotkanie w gmachu lokalnego liceum miało emocjonalny przebieg; wielu jego uczestników zarzucało gubernatorowi bierność w obliczu groźnego żywiołu.

Dopiero w godzinach popołudniowych Rauner ogłosił stan stan klęski żywiołowej w powiatach Lake, McHenry i Kane. Gubernatorska deklaracja umożliwia uzyskanie przez powodzian pomocy stanowej i federalnej, w tym niskooprocentowanych pożyczek na usuwanie skutków powodzi.

W rezultacie burz i nawałnic niebezpiecznie rośnie poziom rzek Des Plaines i Fox na północnych i północno-zachodnich przedmieściach, gdzie samorządy lokalne ogłosiły alarm powodziowy.

Biuro gubernatora Raunera oświadczyło, że w przypadku zagrożenia powodziowego i usuwania skutków powodzi należy kontaktować się ze stanowymi służbami reagowania w sytuacjach nagłych (Illinois Emergency Management Agency, IEMA) www.ready.illinois.gov  tel. (217) 782-2700 lub 24-godzinna linia: (800) 782-7860 i TTY 888-614-2381.​​

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*